Çevrenin temiz tutulmasını sağlamalıyız

banner37

KTOB Başkanı Fethi Boğaç, turizmde en büyük sıkıntının adeta kanayan bir yara olan çevre olduğunu söyledi ve turizmin topluma yayılarak inanmasını sağlamanın gerektiğini vurguladı:

Çevrenin temiz tutulmasını sağlamalıyız
banner90
banner99

Ali CANSU (LONDRA)

Londra’da ExCell’de devam eden World Travel Market’e katılan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KTOB) Başkanı Fethi Boğaç, turizmde en büyük sıkıntının adeta kanayan bir yara olan çevre olduğunu söyledi.

Ülkemizde çevreye olduğu gibi tarihi eserlerimize gerçek değeri vermediğimizi kaydeden Boğaç, önümüzdeki yıllarda artık turizm örgütünün kurulmasını da temenni ettiklerini ifade ederek, “Tek faydası, bu şemsiyenin altında sürdürülebilir bir politika olmasıdır. Böylece değişen bakan veya hükümetlerle bu değişmeyecek. Bir turizm örgütü altında oluşan politika ise bizi şekillendirecektir” dedi.

“Turizmi topluma yaymalıyız”

KKTC’deki tesislerin güneye göre daha iyi durumda olmasına rağmen, bunun karşılığının alınamadığını da anlatan Boğaç, turizmin sadece otellerle olmayacağını, bunun topluma yayılmasının şart olduğunu belirtti.

Yanı başımızda bizden 10 kat daha küçük bir yüzölçümü olan Malta adasında 400 tesisin 260 tanesinin küçük aile işletmesi olduğunu ve topluma yayıldığına dikkat çeken Boğaç, bizim bunu başaramadığımızı söyledi.

Ülkemizde 150 tane tesisimizin bile olmadığını, hatta toplumun gittikçe turizmden uzaklaştığını anlatan Boğaç, hatta toplumumuzun turizmin faydalı olup olmamasını tartışmaya başladığını belirtti.

Toplumun bundan fayda sağladığını düşünmemesi halinde, hem çevresine, hem doğasına, hem de turistine sahip çıkmayacağını kaydeden Boğaç, “Ağırlama yönünde topluma turizmi nasıl yayabiliriz? diye kafa yormamız gerekir. Ülkedeki işsiz gençleri, aile işletmeleri kurmalarına yönlendirirsek hem ülkedeki yatak kapasitesini artıracağız, hem de kendi işi olduğu için işlerine daha iyi sarılacaklar” dedi.

Bir savaşın generallerle kazanılmayacağını, askerlerin de gerektiğini anımsatan Boğaç, “Maalesef biz bir sürü general yarattık ve bu generallerle savaşmaya çalışıyoruz. Böyle olmaz. Sahada savaşacak insanlar lazım” dedi.

Her şeyin para olmadığını, toplumun cesaretlendirilmesi halinde turizme sahip çıkıp, turizm yapabileceğini de kaydeden Boğaç, “İşte o zaman güzel şeyleri KKTC’de birlikte yaşarız” dedi.

“Almanya’dan gelenler otellerdeki boşluğu doldurdu”

2017 yılını Kıbrıs otelleri ve turizmi açısından değerlendiren Boğaç, iyi bir sezon geçirdiklerini söyledi.

2016 yılında Türkiye’de yaşanan olayla 2017’ye olumsuzluklarla girdiklerini kaydeden Boğaç, ardından bu yılın ortalarından sonra toparlanmaya başladığını belirtti. Alışveriş turizmi ile Almanya’dan gelenlerin otellerdeki boşluğu doldurarak pozitif bir etki yaptığına dikkat çeken Boğaç, bir yakın pazarla bir de uzak pazarla çalışan tesislere göre işi ikiye bölebileceklerini kaydetti.

banner134
Boğaç, yakın pazar olan Türkiye ile çalışan otellerin sirkülasyonunun uçak avantajı ve kumar turizmi olduğu için ciddi bir hareket yaşandığını söyledi.

Turizme üç şekilde bakılabileceğinin altını çizen Boğaç, bunların ilkinin ülkeyi iyi tanıtmadan geçtiğini, ikicisinin ise insanlara uygun fiyata ülkeye taşıma, üçüncüsünün ise ağırlama olduğunu, bu üç bacağın düzgün yapılmaması halinde turizmin sekteye uğrayacağını belirtti.

“Turizme çok cüzi bir bütçe ayırıyoruz”

Ülkeyi tanıtmada, tanıtım atağının bu kadar az bir bütçe ile olmayacağına dikkat çeken Boğaç, “Biz 750 milyon dolar gelir elde ettiğimiz turizm sektörüne, çok cüzi miktarlarda para ayırıyoruz. Böyle olmaz. Şu anda bulunduğumuz durum ise mevcut bütçe ile yapılabilecek en iyi noktadır” dedi.

Güney Kıbrıs’ın 69 fuara katıldığını ve burada büyük tur operatörleri ile özel anlaşmalar da yaptıklarını anlatan Boğaç, “Tur operatörleri ile anlaşma yapılırken, devlet turist getirsin diye getirene para ödüyor. Böylelikle acenteleri büyük operasyon yapmaya zorluyor. Bizde ise bu yok” dedi.

Güney Kıbrıs’ın 69 fuara gitmesi halinde Kuzey Kıbrıs’ın 100 fuara gitmesi gerektiğini anlatan Boğaç, gidilen fuarlardan ne kadar iyi anlaşmalar ve tanıtım yapıldığının peşinden koşulmasının şart olduğunu kaydetti.

Geçen yıl Turizm Bakanlığı’nın 28 fuara katıldığını, bu yıl ise bu sayının 14’e düşürüldüğünü, bunun yanlış yolduğunu ifade eden Boğaç, daha fazla fuarlara katılıp, fuarlardan daha fazla geri dönüş alınmasının şart olduğunu söyledi.

“İngiltere’de ciddi reklâm ve atılım şart”

Bu yıl İngiltere’de daha fazla ciddi reklam ve atılımların gerekli olduğunu kaydeden Boğaç, Kuzey Kıbrıs olarak imaj reklamlarının önemli olduğunu belirtti. Boğaç, Kuzey Kıbrıs’ın bir marka haline getirilmesi gerektiğini belirtti.

Bu yıl 1.2 milyon İngiliz turistin Güney Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini anlatan Boğaç, bunun İngilterelinin Kıbrıs’ı ne kadar bildiğinin bir göstergesi olduğunu kaydederek, “Biz bu avantajı kullanmayarak 50 binli sayılarda kaldık” dedi.

“Sürdürülebilir politika, turizm örgütü kurulması ile olur”

Ülkede sürdürülebilir bir turizmin şart olduğunu kaydeden Boğaç, turizmin düzgün ve uzun vadeli politikaların üzerine oturtulmasının şart olduğunu belirtti.

Bunun ise bir turizm örgütü kurarak yapılabildiğini de ifade eden Boğaç, şöyle devam etti:

“Şimdi tekrar seçim oluyor ve 41 yılda ülke neredeyse 42 bakan gördü. 6 ay koltuğunda kalan bakanlar da gördük. Öyle ise bu iş nasıl dönecek? Turizme, eski terim ile gadimici (kalıcı, devamlı) olması gereken bir politika gereklidir. Şimdi baştan kim gelecek, gelirse neler değişecek? diye sorular turizmcinin kafasında soru işareti yaratıyor” dedi.

Ülkemize ucuz uçak bileti sunmadıkça, rekabet etme şansımızın olmayacağını anlatan Boğaç, charterlere destek sağlamak ve havaalanı vergilerinin de düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2017, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75