Çevreyi kirletmeyin, cezası var!

banner37

“Nasılsa belediye topluyor” diyerek yol kenarlarına atılan ağaç dalları ve molozlar büyük bir çevre kirliliğine neden oluyor. LTB Temizlik Şubesi Sorumlusu Taşarkan, yol kenarlarına moloz dökmenin yasak olduğunu belirterek, vatandaşları uyardı:

Çevreyi kirletmeyin, cezası var!
banner90
banner8

YOL KENARLARI ÇÖPLÜK OLDU… Lefkoşa’da, Küçük Kaymaklı bölgesindeki, Özev Eğitim Vakfı’nın yakınlarındaki yol kenarları çöplerden geçilmiyor. Kahramanlar Caddesi üzerindeki yol kenarına atılan molozlar, çevreye saygılı vatandaşların büyük tepkisini çekiyor. Yine aynı bölgedeki Çiçek Dağı Sokak üzerindeki yol kenarları da ağaç dallarıyla ve molozlarla dolmuş durumda

Ahmet UÇAR

   Lefkoşa’da bazı sokaklardaki yol kenarları çöplük oldu.

   Ağaçlarını budayan, evinin tamiratını ve tadilatını yapan birçok kişi, “Nasılsa belediye topluyor” anlayışıyla çevreyi kirletip zarar vermekten çekinmiyor.

   Lefkoşa’da, Küçük Kaymaklı bölgesindeki, Özev Eğitim Vakfı’nın yakınlarındaki yol kenarları çöplerden geçilmiyor.

   Kahramanlar Caddesi üzerindeki yol kenarına atılan molozlar, çevreye saygılı vatandaşların büyük tepkisini çekiyor.

   Yine aynı bölgedeki Çiçek Dağı Sokak üzerindeki yol kenarları da ağaç dallarıyla ve molozlarla dolmuş durumda.

   Bu arada yine Kahramanlar Caddesi üzerinde, özel gereksinimli çocukların eğitim aldığı kurumun yakınındaki, üzerinde “Dikkat yaya geçebilir” yazılı trafik tabelası da devrilmiş olarak yerde yatıyor.

   Bölgede ikamet eden bazı duyarlı vatandaşlar durumdan şikayetçiyken, bazıları da “Molozları dökecek yer bulamıyoruz, her gün yol kenarlarına döküyoruz, belediye görevlileri buradan alıyor” savunması yapıyor.

banner134
   Oysa Çevre Yasası’nın 7. Madde’si “Alıcı ortamların içine veya üstüne ve izinli geri dönüşüm veya bertaraf etme sahalarının dışındaki alanlara atık bırakılması, boşaltılması veya atılması yasaktır” düzenlemesini getiriyor.

   Yasanın Suç ve Cezalar bölümünün yer aldığı 15. kısımdaki 78. Madde’nin “Cezalarda Yetki, Yöntem ve Tekerrür CETVEL 34/2020” ye bakıldığında ise 1 metreden az alanın çevre kirliliğine uğraması, asgari ücretin ¼’ü kadar, 1 metre ile 10 metre arasındaki alanın kirletilmesi halinde asgari ücret kadar, 10 metreden fazla alanın kirletilmesi durumunda ise asgari ücretin 2 katı kadar cezai işlem gerektiriyor. Ancak yasa, bu kirliliğin önüne geçilebilmesi için 1 aylık süre de tanıyor.

   Konuyla ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Temizlik Şubesi Sorumlusu İbrahim Taşarkan, yol kenarlarına moloz atılmasının yasak olduğunu vurguladı.

Taşarkan: Belediye’yle görüşülmesi gerekir

   LTB Şubesi Sorumlusu İbrahim Taşarkan, vatandaşların, belediye temizlik görevlilerinin toplayacağını düşünerek molozlarını yol kenarlarına atmasının doğru bir yaklaşım olmadığını belirterek, bu durumun çevreye zarar verdiğini ve yasak olduğunu kaydetti.

   Taşarkan, herhangi bir inşaat veya ev tamiratında Lefkoşa Türk Belediyesi’yle iletişime geçilmesi gerektiğine dikkat çekerek, molozların hangi saatlerde ve hangi noktaya döküleceği konusunda bilgi alışverişinde bulunulması gerektiğine işaret etti.

   Belediyedeki yetkililerin gelen istek doğrultusunda vatandaşları yönlendireceğini ifade eden Taşarkan, belediye görevlileri veya özel işletmeler tarafından belli bir ücret karşılığında bu çöp ve molozların kaldırılabileceğini anlattı.

   Taşarkan, vatandaşların bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığından yakınarak, bu yüzden çevre kirliliğine yol açıldığını bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75