Çok sayıda çam, servi ve makilik alan kül oldu

banner37

Kantara bölgesinde bulunan ormanlık alanda yangın çıktı, 10 dönümlük alan yandı

banner87
Çok sayıda çam, servi ve makilik alan kül oldu
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Kantara bölgesinde, dün öğle saatlerinde, ormanlık arazide çıkan yangın, kısa sürede büyüdü. Ekipler, arazinin zor koşulları nedeniyle yangına müdahaleyi güçlükle gerçekleştirdi. Alevlerin kontrol altına alınmasının ardından uzun süre soğutma çalışması yapıldı. Yangında 10 dönüm arazi içerisinde çok sayıda çam, servi ve makilik alan kül oldu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar, Kantara dağlık bölgesinde çıkan yangın yerinde incelemelerde bulundu. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da Başbakan'a eşlik etti.

Ekipler seferber oldu

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, yangın saat 14.30’da Kantara bölgesinde verici antenlerin güney batı kısmındaki ormanlık arazide çıktı.

Çıkış nedeni henüz tespit edilemeyen nedenden dolayı çıkan yangın, arazinin zor koşulları nedeniyle kısa sürede yayıldı.

Yangına Orman Dairesi ekipleri ile polis, itfaiye ve sivil savunma ekipleri müdahale etti.

Yangın kontrolü, bölgeye takviye ekiplerin sevk edilmesiyle sağlandı.

Orman yangını, saat 16.00 sıralarında kontrol altına alınabildi.

Akıncı: Gözümüz gibi

korumamız gereken bir güzellik

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kantara’da çıkan yangın bölgesine giderek bilgi aldı.

Kantara bölgesinin Kıbrıs'ın en güzel, en güzide bölgelerinden biri olduğunu belirten Akıncı, “Gözümüz gibi korumamız gereken bir güzellik” diye konuştu.

“İtfaiye, Sivil Savunma ekipleri ve bölge halkını canı gönülden kutluyorum” diye konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Ersin Tatar, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ile bölge sorumlularının hepsinin bölgede olmasının konuya verilen önemin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Akıncı, yangının kısa sürede söndürülmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Mustafa Akıncı, kendisinin de yangın bölgesine giderek olayı yerinde incelemek ve duyarlılığı Cumhurbaşkanlığı seviyesinde de ifade etmek istediğini kaydetti.

Akıncı, “Çünkü ormanlık alanlarımız son derece az ve yetersiz. Yineliyorum bu yüzden var olanı korumak önemli” diye konuştu.

Tatar: Büyük bir felaket önlendi

Başbakan Ersin Tatar, Kantara dağlık bölgesinde çıkan yangın yerinde incelemelerde bulundu.

Tatar, olay yerinde yaptığı açıklamada, “Orman Dairesi, İtfaiye ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı çalışanları ile bölge halkının çabaları ile söndürülmüştür. İlgililere büyük bir felaketin önlenmesinde gösterdikleri yoğun uğraşları için teşekkür ederim. Hepimize geçmiş olsun" dedi.

Kamp boştu

Öte yandan Gençlik Dairesi'ne bağlı Kantara Kampı'nın üst tarafında yer alan yangın sırasında kampın boş olduğu belirtildi.

Gençlik Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre, Daire Müdürü Hasan Eren de yangın yerine gitti. Eren, Kantara yaz kamplarının geçtiğimiz cuma günü sona erdiğini ve kampın boş olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75