Çok yazık!

banner37

Gazimağusa’nın tarihi Deniz Kapısı pislikten geçilmiyor. Duyarsız kişilerin eğlence yeri haline gelen tarihi yapı, içki şişeleri ve çöplerle dolu. Deniz Kapısı, sarhoşların kadeh tokuşturduğu mekan haline geldi

Çok yazık!
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

HER YERDE KIRIK İÇKİ ŞİŞESİ VAR… Düşüncesizce kirletilen tarihi kapının hemen hemen her yerinde, içilip yarım bırakılmış, kırık ve boş içki şişeleri var. “Porta del Mare” diye de bilinen tarihi yapıdaki kirlilik, birçok vatandaşın tepkisine yol açtı

Gazimağusa’nın tarihi Deniz Kapısı, duyarsız kişilerin eğlence mekanı haline geldi.
Düşüncesizce kirletilen tarihi kapının, hemen hemen her yerinde, içilip yarım bırakılmış, kırık ve boş içki şişeleri var.
“Porta del Mare” diye de bilinen tarihi yapıdaki kirlilik, birçok vatandaşın tepkisine yol açtı.
Vatandaşlar, bölgedeki tarihi yapıların temizlik konusunda içler acısı durumda olduğunu belirtti ve ilgilileri tedbir almaya çağırdı.
Çevreye ve tarihi yapılara karşı daha sorumlu davranılması gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar, “Tarihi yapılar gelecek nesle miras. Çevremiz de öyle. Kirletmek yerine korumalıyız. Bu bilinç ülkemizde ne yazık ki yok. Etrafını kirleten kişilerin tespit edilip, ibret olması için caydırıcı cezayla cezalandırılması gerekir” şeklinde konuştu.


 

Ziyaretçisi çok

banner134
Venedikliler tarafından 1489 yılında düşman tehditlerine karşı modern savaş yöntemleri doğrultusunda güçlendirilen kapı, günümüzde hem ülkeye gelen turistlerin, hem de vatandaşların en çok ziyaret ettiği tarihi yapılardan biri.
İtalyan Rönesans tarzıyla inşa edilen ve Venedikli Komutan Niccolo Prioli tarafından onaylanmış olan yapı, surlarla çevrili şehirden Gazimağusa Limanı’na kadar girişi korumak için kullanılmış.
Öyle bir açıyla inşa edilmiş ki denizciler, Akdeniz’den şehre yaklaşırken, uzaklardan tüm ihtişamını görebilmektedir.


Duvarların deniz cephesine bakan demir kale kapısı Venedik, kara cephesine bakan demir kaplı ahşap kapı ise Osmanlı dönemine aittir.
Kapıyı ziyaret edenler, aynı anda, Gazimağusa Limanı’nı, surları ve Othello Kalesi’ni keşfetme imkanı buluyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2021, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75