Çöplük yine zehirledi

banner37

Yeniboğaziçi’nde zamanla çöplük haline dönen alanda çıkan yangın nedeniyle bölge zararlı dumanlar altında kaldı

Çöplük yine zehirledi
banner87

Ahmet İLKTAÇ
   Yeniboğaziçi Bölgesi’nde zamanla çöplük haline dönen alanda dün belirlenemeyen bir nedenden dolayı başlayan yangın, bölgede yaşamı olumsuz etkiledi. Çöplükten yükselen kara dumanlar Mormenekşe ve Yeniboğaziçi köyünü sardı.
   Uzmanlar tarafından oldukça zararlı olduğu belirtilen kara dumanlar, bölgede yaşayan insanların zor nefes almalarına neden oldu. Çöplük yangını hem havayı hem de toprağı zehirledi.
   Gazetemiz KIBRIS’ı arayarak şikâyette bulunan vatandaşlar, çöplüğün belirli aralıklarla yakıldığını belirtti. Bazı kişilerin lastiklerdeki telleri almak için bilinçli yangın çıkardığını öne süren vatandaşlar, çöplükten yayılan duman nedeniyle zor nefes aldıklarını dile getirdi.
 

Zurnacılar: Bölgemiz zehirlendi

   KIBRIS’a konuşan Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, söz konusu alana geçmişte çöpler döküldüğünü söyledi.

Zurnacılar, dün gece sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, çöplükten yükselen zehirli dumana karşı halkın tedbirli olmasını istedi, gerekmedikçe dışarıya çıkılmaması uyarısında bulundu.

Mustafa Zurnacılar, yaptıkları çalışmalar neticesinde alanın 10’da 8’lik bir kısmını ıslah ettiklerini kaydetti.
   Alana çöp dökülmesine izin vermediklerini ancak bölgedeki bazı esnafların alana gizlice çöp döktüklerini anlatan Zurnacılar, kendilerinin belediye olarak çöplerini Gazimağusa’ya götürdüklerini belirtti.  
   Mustafa Zurnacılar, yangının kimliği meçhul kişilerin alanda lastik yakmaları üzerine başladığını dile getirdi.
   Alandan yükselen dumanlarla bölgenin zehirlendiğini ifade eden Zurnacılar, alanın yanındaki bir eve kamera yerleştireceklerini ve alana toprak ve moloz dışında çöp dökülmesine izin vermeyeceklerini açıkladı.
   Mustafa Zurnacılar, bundan sonra alana çöp dökene de, alanda ateş yakana da ceza uygulayacaklarını dile getirdi.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER