Cumhuriyet Parkı içler acısı durumda

banner37

Lefkoşa’da Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın da kabrinin bulunduğu, Cumhuriyet Parkı’nın bakımsızlığı ve perişan görüntüsü dikkat çekiyor. Parkın içerisindeki yürüyüş yollarının kenarlarında bulunan ve bazı yerlerde ortasında çıkan otlar rahatsızlık yaratıyor. Beton yolların içinde çatlaklar bulunurken, bazı noktalardaki yollar yer yer çökmüş durumda. Parkın bir kısmında ise yürüyüş yollarının tamamlanmayarak, yarım bırakıldığı göze çarpıyor.

Cumhuriyet Parkı içler acısı durumda
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı bakımsızlıktan dökülüyor. Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın mezarının da bulunduğu parkın bir bölümünde otlar temizlenirken diğer bir bölümünde yürüyüş yollarının içi otlarla kaplanmış durumda. Parkın geneline ise perişan bir görüntü hakim.

Parka temiz hava almak ve spor yapmak için gidenleri, betondan yapılmış olan yürüyüş yolları içindeki çatlaklar, çökmüş kısımlar, yarım bırakılmış bölümler, kırık dökük oyuncaklar, banklar ve etraftaki köpek dışıkları karşılıyor.

Çocuk oyun alanlarının durumu çok kötü

Parkın içindeki iki bölümde, çocuklar için oyun alanları düşünülmüş. Ancak bu alanlar, çok kötü durumda. Parkın iç kısmındaki oyun alanındaki kaydırak ve salıncağın paslı, kırık olduğu ve bu bölgedeki dikenlerin neredeyse insan boyuna ulaştığı göze çarpıyor.

Buradaki salıncak ve kaydırak, çocukların oyun oynaması için güvenli olmadığı kadar, çocukların sağlığını da tehlikeye sokuyor.

banner134
Parkın girişinde yer alan oyun parkında ise salıncakların bölge halkı tarafından kendi imkânlarıyla yapıldığı anlaşıyor.

Burada çocuklar, otlar ve taşlar arasında oynamak zorunda kalıyor. Bazı salıncakların kırık olduğu alanda, etrafa atılmış çekirdek kabukları kötü bir görüntü oluşturuyor. Salıncakların altında bulunan yeşil renk çim halının ise yırtık ve bakımsız olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Parkta etrafı tellerle çevrili, zemini beton olan küçük bir alan da atıl halde duruyor.

Yürüyüş yolları içinden ot çıkıyor

Parkın içerisindeki yürüyüş yollarının kenarlarında bulunan ve bazı yerlerde ortasında çıkan otlar rahatsızlık yaratıyor.

Beton yolların içindeki çatlakların genişliği ve bazı noktalardaki yolların yer yer çökmüş olması dikkat çekiyor. Parkın bir kısmında ise yürüyüş yollarının tamamlanmayarak, yarım bırakıldığı göze çarpıyor.

Parktaki diğer bir sıkıntı ise bazı vatandaşların duyarsızlığı nedeniyle köpeklerinin dışkısını parkın içine

yaptırması. Bu durum çirkin bir görünü oluştururken, sağlık açısından da tehlike saçıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75