'Daha temiz çevre, daha güzel gelecek'

banner37

Yakın Doğu Üniversitesi Çevre Eğitimi ve Yönetimi Anabilim Başkanı Şerife Gündüz, ‘Temiz Düşün Projesi’ni KIBRIS’a anlattı

'Daha temiz çevre, daha güzel gelecek'
banner99

Meyil AVCAN

Yakın Doğu Üniversitesi Çevre Eğitimi ve Yönetimi Anabilim Başkanı Şerife Gündüz, başlatmış oldukları ‘Temiz Düşün Projesi’yle ilgili KIBRIS Gazetesi’ne, proje kapsamında neler yapıldığından ve hedeflerinden bahsetti.

Projedeki hedefin, halkın ve gelecek neslin çevre konusunda bilinçlendirilmesi ve daha duyarlı olması olduğunu dile getiren Şerife Gündüz, bunun temelini öğretmenlerin oluşturduğunu vurguladı.

Adaya 1998 yılında gelen Şerife Gündüz, 1999 yılından itibaren gönüllü çevreci olarak çalışmalar yaptığını ve bireysel olarak başarı elde ettiğini belirtti.

“Temiz Düşün Projesi 2016 yılında başladı

‘Temiz Düşün Projesi’nin 2016 yılında başlatıldığını belirten proje koordinatörü Şerife Gündüz, Cumhurbaşkanlığı proje başkanının Meral Akıncı, onursal başkanının ise Vamık Volkan olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’nda ‘Temiz Düşün’ projesinin hedefleri, misyonları adına geniş katılımlı bir toplantı düzenlendiğini aktaran Şerife Gündüz, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da dâhil olmak üzere belediyelerin, bakanlıkların ve sivil toplum örgütlerinin katılımda bulunduğu bilgisini verdi.

Şerife Gündüz, 2016 yılında ‘Temiz Düşün’ projesi kapsamında, ilk kez 28 belediyenin de katılımıyla ortak bir çalışma yaparak adadaki tüm refüjleri ve piknik alanlarını temizlediklerini belirtti.

Ancak, bu yapılan çalışmaya saygı duyulmayıp tekrar kirletildiğini aktaran Gündüz, buna engel olabilmek için çevre eğitiminin verilmesi gerektiğini, bu eğitimin de okul öncesinden ve aileden başlarsa etkili olabileceğini vurguladı.

“Her öğretmen, 10 öğrenciye dokunsa ülkemiz daha güzel bir yer olur”

banner134
Yakın Doğu Üniversitesi’nde Çevre Eğitimi yüksek lisans ve doktora bölümünü kurduğunu vurgulayan Gündüz, gelecek nesilleri eğitebilecek çevreci ve duyarlı öğretmenler yetiştirdiği bilgisini verdi.

‘Temiz Düşün’ projesi koordinatörü Şerife Gündüz, değişimin ilkokul çağındaki öğrencilerle mümkün olabileceğini ve bunun için en başta öğretmenleri eğitmek gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda ‘Sıfır Atık’ projesinin başlatıldığı bilgisini veren Gündüz, Girne’deki Bellapais School okul öncesi ve ilkokulunda ise ‘Geri Dönüşüm’ projesini başlattıklarını söyledi.

Şerife Gündüz, ‘Green School’ programı kapsamında okullara düzenlenecek olan aktiviteleri ve çevreyle ilgili müfredata eklenecek konuları kararlaştırdıklarını belirtti.

Gündüz: ‘Green School’ projesi tüm okullarda yürürlüğe girecek

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Atilla ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade eden ‘Temiz Düşün’ proje koordinatörü Şerife Gündüz, ‘Green School’ projesinin yakın zamanda tüm okullarda başlatılacağını söyledi.

‘Green School’ projesine katılmak isteyen okulların Milli Eğitim Bakanlığı’na, 30 Kasım tarihine kadar müracaatta bulunmaları gerektiğine değinen Gündüz, katılan okulların müfredatlarına çevre konusuyla ilgili eklemeler yapılacağını ve ‘Geri Dönüşüm’ projesi başlatılacağını vurguladı.

“Ağaçlandırma projesi de devam ediyor”

Şerife Gündüz, ‘Ağaçlandırma’ projesinin de devam ettiğine dikkat çekerek, bu yıl da Orman Dairesi’nden 3 bin fidan aldıklarını ve belediyelerle, sivil toplum örgütlerine dağıttıkları bilgisini verdi.

Fidanların dikiminde de yer aldıklarını belirten Gündüz, ekilmiş olan fidanların daha sonra kontrollerini yaptıklarını söyledi.

Amerika’da yayınlanan bir makalede, yapılan araştırmalar doğrultusunda, okul bahçelerinde yapılan etkinliklerin, öğrencilerde okumada %15, matematikte %20, sosyal çalışmalarda ise %15 artış gözlemlendiğini belirten Gündüz, her okulda bahçe olursa öğrencilerin daha verimli olabileceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75