banner6

DAÜ'de yurt binası yandı

banner37

DAÜ’de 40 kız öğrencinin yaşadığı “DAÜ-3 C Blok” olarak adlandırılan prefabrik yurt binasında çıkan yangın büyük korkuya neden oldu

DAÜ'de yurt binası yandı
banner151

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde “DAÜ-3 C Blok” olarak adlandırılan iki katlı prefabrik yurt binasında dün saat 16.20’de yangın çıktı.

40 kız öğrencinin yaşadığı yurt binasında yangının binaya ait klimaların dış ünitesinden başladığı tespit edildi. Yangın nedeniyle büyük şans eseri ölen veya yaralanan olmadı. Yangında binanın tamamı kullanılmaz hale geldi.

Gazimağusa İtfaiyesi, DAÜ Güvenlik Birimi ve Gazimağusa Belediyesi ekiplerinin müdahale ettiği yangın yaklaşık 1 saatte kontrol altına alınabildi. Yangın sırasında binanın içerisinde patlamalar yaşanması itfaiye ekiplerinin işini zorlaştırdı.

Gazimağusa İtfaiyesi yangına merdivenli yangın söndürme aracı ve Elektrik Kurumu’na ait yükselen araçla müdahale etti. Yangın nedeniyle öğrenciler büyük korku yaşadı. Yangını fark eden öğrenciler eşyalarını bırakarak kendilerini korku içinde yurdun bahçesine attı. Yangında eşyaları yanan öğrenciler gözyaşlarına hâkim olamadı.

DAÜ-3 Yurdu’nda dün yanan bloğun hemen yanındaki blokta 2011 yılının Aralık ayında yine klimaların dış ünitelerinden kaynaklı yangın çıkması nedeniyle bloğun çok büyük bir bölümü yanmıştı.

Yangın sırasında DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ve rektör yardımcıları olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Yangınla ilgili Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamalara göre, yangının binaya ait klimaların dış ünitesinden başladığı tespit edildi. Çıkan yangın sonucu bahse konu yurt binasının üst katı tamamen yandı. Binanın hemen bitişiğinde bulunan diğer yurt binasının ise dış kaplaması yanarak zarar gördü.

Osam: Öğrencilerin tüm ihtiyaçları karşılanacak

Olay yerinde gazetemiz KIBRIS’a açıklama yapan DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, yangın nedeniyle herhangi bir can kaybı olmamasının en büyük tesellileri olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Necdet Osam, Rektörlük olarak yangın nedeniyle öğrencilerin her türlü kayıplarını gidereceklerini kaydetti.

Öğrencilerin yemek ve giyecek dahil her türlü ihtiyaçlarının üniversiteleri tarafından giderileceğini ve tahliye edilen öğrencilerin başka yurtlarda konaklamalarının sağlanacağını ifade eden Osam, bu öğrencilerin sınavları ile ilgili gereken düzenlemelerin de yapılacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 09:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110