Denizanaları ülkemizde kalıcı tehdit!

banner37

İklim değişikliğinin etkisiyle Kızıldeniz kökenli canlı türlerinin başında gelen denizanaları, ülkemizde sadece Girne bölgesinde değil, tüm sahillerde hızla çoğalıyor

Denizanaları ülkemizde kalıcı tehdit!
banner90
banner99

“YAŞANANLAR GEÇİCİ BİR SORUN DEĞİL”... Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, ülkemizde Girne sahili ağırlıklı görülen denizanalarının çoğaldığını, sadece tek bir bölgemizde değil, Karpaz ve Gazimağusa sahillerimizde de mevcut olduğunu söyledi. Sarpten “Artık şunu kabullenmeliyiz ki denizanaları bizim ülkemizde kalıcıdır. Bu yaşanan geçici bir sorun değildir. Önemli olan bilinçlenmek, olası bir durumda ne yapılması gerektiğini bilmektir” dedi

Funda ÖZSAKINÇ

   Sahillerimizi istila eden büyüklü küçüklü denizanası sürüleri, sağlığımız açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor.

   İklim değişikliğinin etkisiyle Kızıldeniz kökenli canlı türlerinin başında gelen denizanaları, ülkemizde sadece

Girne bölgesinde değil, tüm sahillerde hızla çoğalıyor.

   Denizanası sürüleriyle karşılaşan vatandaşlar, sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunarak, denize girenleri tehdit eden denizanası tehlikesine karşı dikkatli olmaları uyarısında bulunuyor.

   Konuyla ilgili görüştüğümüz Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, ülkemizde artık denizanası tehdidiyle yaşamaya alışmamız gerektiğini söyledi.

   Sarpten, iklim değişikliğinin etkisinin sadece karada yaşanan sel veya yangın olarak değil, denizde de eko sistemin çok daha fazla etkilediğini, yaz ayları döneminde hava sıcaklıklarının ani yükselişi ile Kızıldeniz kökenli canlı türlerinin başında gelen denizanalarının ülkemiz sahillerinde hızla çoğaldığına dikkati çekti.

banner134
“Son 10 yıldır denizanası üremesinde artış var”

   Sarpten, genel olarak ülkemizin bütün sahillerinde son 10 yıldır denizanası üremesinde artış olduğuna işaret etti.

   İklim değişikliği etkilerinin sadece karada yaşanan sel veya yangın olarak değil, deniz eko sistemini çok daha fazla etkilediğini ifade eden Hasan Sarpten, “Suyun sıcaklığı 0,4 santigrat derece yükseldi. Sıcaklığın yükselmesiyle Kızıldeniz kökenli canlı türleri, bu yıl daha da fazla üremeye başladı. Bu türler genel olarak balon balığı, aslan balığı, denizanası gibi türlerdir. Fakat denizanası çok kolay popülasyonu sağlayan canlıdır. Çok hızlı bir şekilde çoğalır. Bu yıl, yaz girişi bir günde 10-12 derece sıcaklık artışı yaşandı ve denizanaları çoğaldı” dedi.

“Denizanasının zehri kişinin bünyesine göre değişir”

   Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, ülkemizde Girne sahili ağırlıklı görülen denizanalarının yaşanan çoğalma nedeniyle sadece tek bir bölgemizde değil, Karpaz ve Gazimağusa sahillerimizde de mevcut olduğuna işaret etti.

   Hasan Sarpten, “Artık şunu kabullenmeliyiz ki denizanaları bizim ülkemizde kalıcıdır. Bu yaşanan geçici bir sorun değildir. Önemli olan bilinçlenmek, olası bir durumda ne yapılması gerektiğini bilmektir” şeklinde konuştu.

   “Denizanasının zehri, kişinin bünyesine ve alerjik durumuna göre değişir” diyen Sarpten, temas olmaması için muhakkak deniz gözlüğü ile yüzülmesi gerektiğini kaydetti.

   Sarpten, “Denizanası ile olası bir temas halinde yapılacak olan şey, ilk etapta tatlı su değil, sıcak deniz suyu ile temas edilen yerin yıkanması ve bol sirke ile temizlenmesi gerekir. Sonrasında muhakkak bir doktora başvurulması şarttır” uyarılarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2020, 11:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75