banner6

Denizde kirlilik yaratılmamalı

banner37

Çevre Mühendisleri Odası, Palm Beach sahilinde karaya oturan yük gemisinin kurtarma çalışmaları sırasında dikkatli hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti:

Denizde kirlilik yaratılmamalı
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da Palm Beach Bölgesi’nde Oxo Adası’nın güney batısında, şiddetli fırtınanın etkisiyle önceki sabah karaya oturan “M-V Chrisdul” isimli kuru yük gemisini kurtarma çalışmaları için havanın sakinleşmesi bekleniyor.

Çevre Mühendisleri Odası, söz konusu geminin kurtarma işlemleri sırasında çevre kirliliği yaratmamak için dikkatli hareket edilmesi, profesyonel bir ekip tarafından kurtarma işleminin yapılması ve kurtarma işlemi sırasında olası kazalara hazırlıksız yakalanılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Çobanoğlu: Denizde kirlilik yaratılması önlenmeli

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Yasemin Çobanoğlu, Palm Beach sahilinde kayalıklara oturan yük gemisinin, rüzgarın olmadığı durgun bir denizde çalışma yapılarak kurtarılması gerektiğini söyledi.

Yasemin Çobanoğlu, kurtarma çalışmaları sırasında yapılması gereken ilk işin risk durumunu değerlendirmek, geminin hareket ve yüzme kabiliyetini etkileyecek bir yara alıp almadığının kontrolünü yapmak olduğunu kaydetti.

Kurtarma çalışmaları sırasında deniz kirliliğini önlemek için gerekli önlemler alınarak çalışılması gerektiğine değinen Çobanoğlu, geminin oturduğu alanın kayalık olması nedeniyle kurtarma çalışmaları sırasında oluşacak en küçük bir hata da geminin hasar alabileceğine ve ciddi çevre sorunları yaratabileceğine dikkat çekti.

Yasemin Çobanoğlu, kurtarma çalışmaları için profesyonel bir müdahale ekibinin oluşturulması gerektiğine vurgu yaparken, kurtarılma sırasında gemi çevresinin şişme bariyerlerle olası kirliliğe karşı çevrelenmesi gerektiğini, “sorbent rulo pad” ve “sorbent boom” gibi yağ ve petrol tarzı kirlilikleri içerisinde tutacak malzemelerin yer alması gerektiğini bildirdi.

Çalışmalar sırasında bunlara benzer gerekli diğer acil müdahale ekipmanlarının da hazır bulundurulmaları gerektiğinin altını çizen Çobanoğlu, olası bir kazada da oluşabilecek sıkıntıları en aza indirmek için gerekli bilgilendirmelerin önceden yapılması gerektiğine işaret etti.

Yasemin Çobanoğlu, çevre kirliliklerini en aza indirmeye çalışırken, kurtarma ekibinde yer alacak insanların güvenliklerinin de sağlanması gerektiğini ve gerekli kişisel koruyucu donanımların ve ekipmanların tam olması gerektiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2016, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104