banner6

Denize artık lağım akmayacak

banner37

Girne’de, Püsküllü Bölgesi’ndeki pompa istasyonundan deniz akan atık suyla ilgili sorun, Girne Belediyesi, Lords Palace Otel, Oscar Resort Otel ve Girne Üniversitesi Suat Günsel Hastanesi’nin işbirliğiyle çözüldü.

Denize artık lağım akmayacak
banner151 banner143

Elmas TOKAY

Püsküllü Bölgesi’nde, Girne Belediyesi’ne ait pompa istasyonunda yaşanan sorunlar nedeniyle bir süreden beridir denize atık su akmasıyla ilgili sorun çözüldü.

Çevre Koruma Dairesi’nin aracılığıyla, Girne Belediyesi, Lords Palace Otel, Oscar Resort Otel ve Girne Üniversitesi Suat Günsel Hastanesi işbirliği yaparak, pompa istasyonu yenilenerek kapasitesi artırıldı.

Yaklaşık 100 bin Euro’ya mal olan yenileme çalışmasının ardından KIBRIS’a açıklama yapan Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Girne Belediyesi’ne ait pompa istasyonundaki arıza nedeniyle denize atık su döküldüğünü, konunun mart ayından itibaren basının gündemine geldiğini kaydetti.

İşbirliği çözüm getirdi

Konunun Çevre Koruma Dairesi’ne taşınmasının ardından, Girne Belediyesi’ne uyarı yaptıklarını ve belediyenin üzerine düşeni yapacağına dair söz verdiğini dile getiren Aktolgalı, bölgede faaliyet gösteren 2 otel ve bir özel hastanenin bir araya gelerek, belediyeyle işbirliği içinde soruna çözüm ürettiğini söyledi.

Girne Belediyesi,  Lords Palace Otel, Oscar Resort Otel ve Girne Üniversitesi Suat Günsel Hastanesi işbirliğiyle,  pompa istasyonunda yedekleme yapıldığını,  jeneratör ve elektronik uyarı sistemi eklendiğini ifade eden Aktolgalı, böylelikle, denize hiç atık su akmayacak şekilde sorunun çözüldüğünü vurguladı.

Pompa sayısı 4’e çıkarıldı

Eski bir sistemi olan ve 2 pompayla çalışan istasyona, 2 yeni sistem pompa eklenerek pompa sayısının 4’e

çıkarıldığını, böylece yüksek su debisinin kolaylıkla arıtma sistemine nakledebilecek bir düzeye geldiğini anlatan Aktolgalı, istasyona takılan elektronik sistemle de herhangi bir arıza, ya da elektrik kesintisi durumunda, bölgedeki 2 otele uyarı verecek bir sistem kurulduğunu kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2017, 10:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104