Denizlerimiz petrolle kirletiliyor!

banner37

Ülkeye gelen tanker gemilerinden denize akaryakıt sızması ve ada çevresinde dolaşan birçok tanker gemisinin “sintine suyu” denilen atıklarını denize dökmesi, çevreye, insana ve deniz canlılarına büyük zarar veriyor

Denizlerimiz petrolle kirletiliyor!
banner90
banner8

HEM DENİZ CANLILARI, HEM İNSANLAR TEHLİKE ALTINDA… Ülkemize gelen ya da ada etrafından geçen tanker gemilerinden denize petrol sızması nedeniyle kumsallarımızda siyah bir görüntü oluşuyor. Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, petrol sızıntıları nedeniyle denizdeki balıkların öldüğünü, değişime uğradığını veya soframıza kadar geldiğini belirterek, böylelikle hem deniz canlılarının, hem de insan sağlığının tehdit altında olduğunu açıkladı. Sahir, bu sorunun önüne geçebilmek için gereken önlemlerin alınması gerektiğini dile getirerek, özellikle belli standartlara sahip cihazların ve eğitimli bir kadronun bulunmasının şart olduğunu söyledi.

Ahmet UÇAR

   Ülkeye gelen tanker gemilerinden denize akaryakıt sızması ve ada çevresinde dolaşan birçok tanker gemisinin “sintine suyu” denilen atıklarını denize dökmesi, çevreye, insana ve deniz canlılarına büyük zarar veriyor.

   Ülkeye gelen petrol tankerlerinin belli standartlara sahip gelişmiş özellikleri bulunan cihazlarla petrol aktarımı yapmaması nedeniyle denizde petrol kaçağı yaşanıyor.

   Geçmiş yıllarda AKSA şirketine ait tesislere petrol aktarımı yapıldığı sırada kazayla denize petrol akması ve kalıntıların hâlâ gözler önünde durması, petrol kirliliğinin yıllar geçse de temizlenmediğini gösteriyor.

   Ayrıca bu tankerlerden sızan petrol, denizdeki ekolojik dengeyi de sarsmış durumda. Nitekim petrollerle açığa çıkan hidrokarbonlar nedeniyle balıkların üremesi zorlaşıyor.

   Kuzey Kıbrıs’ın belli standartlarda, donanımlı bir altyapısının olmaması ve eğitimli kadrolarının bulunmaması, böyle önemli çevre sorununa bir türlü çare üretilmemesine yol açıyor.

   Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, bunun yeni bir sorun olmadığını, 20 yıldan fazla bir süredir yaşandığını belirterek, bu konuda çeşitli adımlar attıklarını, 20 maddelik liste ve rapor hazırladıklarını ancak bu adımlara kimsenin ayak uydurmadığını vurguladı.

  

Bu sorunlar 20 yılı aşkın bir süredir yaşanıyor

   Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, İskele Piknik Alanı yakınındaki kıyılarda, akaryakıt atıklarının bulunduğu görüntünün 1995 ve 1997 yıllarında da aynı şekilde gözlemlendiğini anımsatarak, bu akaryakıtların hâlâ denize sızmaya devam ettiğini kaydetti.

   Sahir, her alanda birtakım kuralların ve standartların bulunduğunu dile getirerek, petrol aktarımlarında da belli başlı standartların söz konusu olduğunu ifade etti.

   Ülkeye gelen tankerlerden petrol aktarımı sırasında gelişmiş özelliklere sahip, sızıntılara duyarlı cihazların kullanılması gerektiğine işaret eden Sahir, Kuzey Kıbrıs’ta bu standartlara sahip bir sistemin bulunmadığına vurgu yaptı.

   Sahir, her seferinde petrol aktarımı noktasında tankerlerden az veya çok miktarda denize petrol sızdığını söyleyerek, bunun yanında Kuzey Kıbrıs’ın bir ada ülkesi olması nedeniyle sadece ülkeye gelen petrol gemileri değil, ada çevresinde dolaşan birçok geminin de “sintine suyu” denilen atıklarını açık denize bırakarak çevre kirliliğine yol açtığını anlattı.

   Tankerlerde gerçekleşen petrol kaçaklarının ve denize dökülen “sintine sularının” kara bölgelerine de ulaştığına ve görsel olarak en büyük kirliliğin bu noktalarda oluştuğuna dikkat çeken Sahir,  zaman zaman limit üstü kalıntıların söz konusu olduğunu kaydetti.

banner134
“20 maddelik bir liste çıkardık, uyan olmadı”

   Doğan Sahir, petrol kaçaklarının çevreye verdiği zararlar nedeniyle Yeşil Barış Hareketi olarak 90’lı yıllardan başlayarak çeşitli uyarılarda bulunduklarını dile getirerek, “Denize dökülen petrol kaçakları, gemi atıkları konularında neler yapılması gerektiğine yönelik  20 maddelik bir liste hazırlamıştık. Ancak bu listedeki maddelere uyan olmadı. Uzman görüşleri vermiştik, önlemler alınmadı” şeklinde konuştu.

   Sayıştay Başkanlığı’nın da bu konuyla ilgilendiğini belirten Sahir, bu konuda bir de rapor hazırladıklarını hatırlattı.

Ekolojik sistem zarar görüyor

   Sahir, denizlere dökülen akaryakıtın yarattığı sorunlar hakkında da konuşarak, bu atıkların öncelikle ekolojik sistemi olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

   Hidrokarbonların denizdeki canlılara olumsuz yönde etki ettiğini bildiren Sahir, özellikle balıkların söz konusu hidrokarbonların kokusunun doğal feromonları olumsuz etkilemesi nedeniyle üreyemediklerini, böylece ekolojik dengenin bozulduğunu dile getirdi.

   Petrol kaçaklarından etkilenen balıkların ya öldüğünün, ya değişim gösterdiğinin, ya da kirlenmiş olarak soframıza kadar geldiğinin altını çizen Sahir, insan sağlığının da bu yolla tehlike altında olduğunu söyledi.

Önlemler alınmalı

   Doğan Sahir, bu sorunun önüne geçebilmek için alınması gereken önlemler hakkında da bilgi vererek, şöyle devam etti:

   “Önlemlerin ülke boyutunda ele alınması gerekiyor. Ada etrafında dolaşan sayısız tanker var. Bu tanker gemileri her an kaza yapabilir, atık sularını denize dökebilir. Yani denizlerimiz petrol kirlenmesiyle karşı karşıyadır. 

   Gerek petrol aktarılması sırasında olası sızıntıların yayılmasını ve kıyıya ulaşmasını önlemek, gerekse olabilecek herhangi bir kaza sırasında denize akan petrolün önünü kesmek için “Sorbent-boom” denilen balonlarla önlemler alınarak kaçak petrolün etrafı çevrelenmelidir.

   Ama ne yazık ki ülkemizde ne bu donanımlar, ne bunları kullanacak eğitimli kadrolar var.

   Aktarma sırasındaki sızıntıların önlenebilmesi için de akışı otomatik olarak kesen sensörlü sistemlere geçmeliyiz” .

   Bu konuda çalışan kurumların, uzmanların ve herhangi bir donanımın bulunmadığına işaret eden Sahir, Sivil Savunma yetkililerinin bir dönem tatbikat düzenlediğini ancak başka hiçbir girişimde bulunulmadığını kaydetti.

   Sahir, bu konuda çalışmalar yapılması gerektiğini dile getirerek, bu çalışmalar kapsamında ise eğitimli, her an müdahale edebilecek kadroların oluşturulması gerektiğini bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75