banner6

Dere 'hayvan mezarlığı' oldu

banner37

Güneşköylü üreticiler yıllardır telef olan hayvanlarını bölgedeki dereye atıyor… Bu uygulamayı bilen Güzelyurt Belediyesi de haftada bir hayvanları toplayıp, imha ediyordu… Ancak yaklaşık altı aydır belediye hayvanları bölgeden toplamıyor… Bu durum insan sağlığını da tehdit etmeye başladı.

Dere 'hayvan mezarlığı' oldu
banner99

Güren TİLKİ

Güneşköy’de ağıllar bölgesindeki dere, hayvan mezarlığına dönüştü. Bölgedeki pis koku, sinek, kurt ve hastalık da köy içine doğru girmeye başladı.

Gerek hastalık gerekse köpeklerin saldırısı sonucu telef olan büyük ve küçükbaş hayvanlar, ağıllar bölgesindeki dereye atılıyor.

Yıllardır üreticinin uyguladığı yöntem bu… Üretici ölen hayvanlarını atacak yer bulamadığından, dere kenarına götürüp bırakıyor.

Güzelyurt Belediyesi de bu durumu bildiği için eskiden haftada bir bölgeye gidip, hayvanları toplayıp imha ediyordu. Ancak altı aydır belediyenin bu işlemi yapmaması Güneşköy’deki derenin hayvan mezarlığına dönüşmesine neden oldu.

Darbaz: İki kurum sorumluluğu birbirine atıyor

Güneşköylü hayvan üreticisi Cemal Darbaz, konuyu Güzelyurt Kaymakamlığı ve Belediyesine bildirdiklerini ancak yanıt alamadıklarını söyledi. Darbaz, altı aydır Güneşköy’deki ağıllar bölgesinde hayvan leşlerinin birikmeye başladığını belirtti.

Darbaz, iki kurumun sorumluluğu birbirine attığını söyledi.

Üreticinin ağıllar bölgesine hayvan leşlerini atarak ayağına kurşun sıktığını da vurgulayan Darbaz, pis koku, hastalık, kurt ve sineklerin köyün içine girmeye başladığını ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2017, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104