Dere yataklarındaki işgaller yıkılmalı

banner37

Girne Belediyesi, 2016 yılı sonunda yaşanan sel baskınları sonrasında, sıkıntılı bölgelere müdahale çalışmaları başlatırken, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü önemli bir soruna da parmak bastı:

Dere yataklarındaki işgaller yıkılmalı
banner99

Elmas TOKAY

Girne bölgesinde, 2016’nın son günlerinde yaşanan aşırı yağışlar sonrası meydana gelen sel baskınlarının tekrarlanmaması için Girne Belediyesi çalışma başlattı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, son sel baskınından en çok Karaoğlanoğlu bölgesinin etkilendiğini, bunun yanında Girne bölgesinin doğusunda daha önceden dere yataklarına yapılan müdahaleler nedeniyle buralarda çok fazla yaşanmadığını belirtti. Güngördü, Karaoğlanoğlu bölgesindeki su baskınlarının geneldeki kaynağının ise dere yataklarına yapılan işgaller olduğunun altını çizdi ve bu işgallerin yıkılması için gerekirse hukuk yoluna başvuracaklarını ve mücadele edeceklerini dile getirdi.

“30 noktaya müdahale edildi”

Girne Belediyesi, 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan gece yaşanan aşırı yağışlar sonrası meydana gelen su baskınları nedeniyle 30 farklı noktada müdahalede bulundu.

Belediye, yağışlarının ardından baskınlara sebep olan Ozanköy ile Beylerbeyi arasından geçen dereye yapılan işgale müdahale etti. Bölgedeki birçok dere yatağını yeniden temizleyen ekipler, Edremit’te yıllardır kapalı olan antik kemerli derenin içi insan gücüyle temizlendi ve dağ yönünde dere yatağını ıslah etti.

Girne belediyesi ekipleri, bugüne kadar buna benzeyen yaklaşık 30 bölgeye müdahale ederek, benzer bir sıkıntının tekrar yaşanmaması için çalışmalarını sürdürüyor.

Karaoğlanoğlu’nun ortasından geçen ve denize akan dere içerisinde temizlik çalışması yapan belediye ekipleri, dağdan gelen suyun denize daha rahat ulaşabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Güngördü: Herkes elini taşın altına koymalı

banner134
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, KIBRIS Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, geçen aralık ayında yaşanan yağışların azımsanamayacak kadar yüksek olduğunu hatırlattı. Metrekareye 136 kilogram yağış düştüğün kaydeden Güngördü, ülkemizde bu tür yağışların her 3-5 yılda bir tekrarlanacağını herkesin kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Güngördü, o nedenle devletin, ilgili bakanlığın, kaymakamlığın kısaca her kesimin artık elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çekti.

“Doğuda çok sorun yaşanmadı”

Güngördü, Girne’nin doğu kısmında özellikle kuvvetli yağışlar sonrası yaşanan baskınların, bu son yağışlarda yaşanmadığını belirtti.

Ballepais bölgesinde dere yatakları içerisindeki kaçak yapıları yıktıklarını ve dereyi ıslah ettiklerini anlatan Güngördü, yine ayni bölgede Hasan Cafer İlkokulu’nun yanındaki bazı evlerin bahçe duvarlarının derenin içinde olduğunu ve bunlara da müdahale ettiklerini söyledi. Güngördü, bu neden bu bölgede fazla zarar yaşanmadığını aktardı.

“Merkezdeki sorunları biliyoruz”

İnönü Caddesi ve okullar bölgesindeki derenin içerisine yapılan müdahaleler sonrası bu bölgede sorunlar yaşandığını kaydeden Güngördü, bu bölgede sorunların çözülmesi için gerekeni yapacaklarını kaydetti.

Güngördü, en büyük sıkıntının batı bölgesinde Karaoğlanoğlu’nda yaşandığını belirtti.

Çevre Yolu yapılırken dikkat edilmedi”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, özellikle Girne Batı Çevre Yolu’nun yapıldığı dönemde, derelerin ve akarların dikkate alınmamasının, bu bölgede çok fazla su baskınına yol açtığını söyledi. Kaymakamlık ve Su İşleri Dairesi’ne bağlı 11 göletten sadece 3 tanesinin temizlendiğine dikkat çeken Güngördü, bu bölgeden dere yataklarına yapılan çok fazla işgal olduğunu belirtti.

Güngördü, bu yağmurların ve kış aylarının bitmesinin ardından, bu işgalleri ortadan kaldırmak için her türlü mücadeleye hazır olduğunu, gerekirse hukuk yoluna başvuracağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75