banner6

Dereceye girenlere ödülleri verildi

banner37

MASDER’in 3 değişik partnerle yürüttüğü “Deniz Atıkları: Temiz Sahiller İçin El Ele” projesinin kapanış etkinliği yapıldı.

Dereceye girenlere ödülleri verildi
banner150 banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa Suriçi Derneği’nin (MASDER) Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla ve 3 değişik partnerle 2014 yılı Ekim ayından bu yana yürüttüğü  “Deniz Atıkları: Temiz Sahiller için El Ele” projesinin kapanış etkinliği yapıldı. Etkinlikte, proje kapsamında düzenlenen yarışmaların kazananlarına ödülleri verildi.

Etkinlik, Lefkoşa’da ara bölgede bulunan Dayanışma Evi’nde yapıldı.

Etkinliğe katılım çok yoğun olurken, ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherty, İspanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi H. E. Angel Lossada ve AB Sivil Toplum Projeler Direktörü Charlotte Goyon da etkinliğe katıldı.

Etkinlikte, proje süresince adanın değişik noktalarında gerçekleştirilen sahil ve deniz tabanı temizlik etkinliklerinden oluşturulan “Deniz Atıkları Veritabanı”, orta dereceli okullara yapılan interaktif eğitim ziyaretleri, sorumlu plaj büfeleri inisiyatifi, denizcilik semineri, balıkçıların çöp avcılığı inisiyatifi gibi faaliyetlerden kesitler eşliğinde kısa sunum yer aldı.

Ödüller verildi

Kapanış etkinliğinde ada genelini kapsayan “Deniz Atıkları” temalı Yaratıcı Yazı, Yeniden Kazanım Sanat ve Fotoğraf Yarışması’nda birinci gelenlere Vodafone Tablet ve Nikon kamera ödülleri sunulurken, tüm katılımcılara sertifika takdim edildi.

Yaratıcı Yazı Yarışması’nda 7-10 yaş kategorisinde Mağusa Gelişim Akademisi’nden Yağmur Özçelik’in “Kemanın İnce Sesi” isimli şiiri ile Nicoleta Ampatzidou’nun “SOS” isimli kompozisyonu, 11-14 yaş kategorisinde Katerina Kasini’nin “A Gull’s View” isimli kısa öyküsü ile The American Future College’den Bersu Kansu’nun “Barış’ın Öfkesi” isimli kompozisyonu birincilik ödülü aldı.

Yeniden Kazanım Sanat Yarışması’nda 7-10 yaş kategorisinde Doğu Akdeniz Doğa İlkokulu; Sonya Uyaran, Ela Rizaner, Doğa Akıncı, Dilem Karadeniz ve Azra Zeynep Çoban’dan oluşan “Kaplumbağa” isimli grup çalışmasıyla, 11-14 yaş kategorisinde Nefeli Pallama “Yağ Akıntısı” isimli bireysel çalışmasıyla birinci oldu. Aynı yarışmada 15-18 yaş kategorisinde ise kuzeyden iki farklı ekip; Mağusa Gelişim Akademisi’nden İrade Nacefova, Hazar Aykent, Sevgi Songur, Ege Ateşin ve Ada Ateşin “Bilinçlendir-Öncü Ol” isimli çalışmayla, Doğu Akdeniz Doğa Koleji’nden Emir Menekşeli, Şaziye Küçük, Laden Haksayar ve Yaren Haksayar “Deniz Anası” isimli çalışmayla jüriden aynı puanlamayı alarak birincilik ödülüne hak kazandı.

Fotoğraf Yarışması’nda 7-15 yaş kategorisinde Theophanis Tsioumas’ın “Paslı Teneke” isimli fotoğrafı ile 16+ yaş grubunda Çağatay Kenarlı’nın “Yosunlu Lastik” fotoğrafı birincilik ödülünü kazandı.

Kokteylin de yer aldığı kapanış etkinliğinde, birincilik kazanan eserlerle sergileme alan fotoğrafların yer aldığı karma sergi de açıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2017, 11:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110