Dereler temizlendi, ya içindeki canlılar?

banner37

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sivrisinek popülasyonunda yaşanan artıştan dolayı birçok derede iş makineleriyle başlattığı ıslah çalışmaları tepkilere neden oldu

banner87
Dereler temizlendi, ya içindeki canlılar?
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Lefkoşa’da sivrisinek popülasyonunda yaşanan artıştan dolayı sivrisineğe karşı kaynağından mücadele başlatan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), başkentin birçok noktasındaki dereleri ıslah etmeye başladı.

Sivrisinekler yüzünden kapı pencere açamaz duruma gelen vatandaşların sesine kulak veren belediyenin dereleri ıslah ederken dozer gibi iş makineleriyle kamış ve sazlık alanları da temizlemesine hem vatandaşlardan hem de çevre örgütlerinden büyük tepki geldi.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, derelerin ıslah edilmesine karşı olmadıklarını, ancak dozerlerin çevrede çok ciddi tahribata yol açtığını belirterek, “Bu işin yöntemi bu olmamalıydı. Keşke bu şekilde yapmasalardı” dedi.

Devpa Süpermarket’in yanından geçen derede yapılan çalışmada canlıların yaşam alanlarının yok edildiğini belirten vatandaşlar, belediyenin daha duyarlı davranması gerektiğini dile getirdi.

Çevre örgütleri ise çevrenin bu şekilde talan edilmesinden dolayı kuş, böcek ve sürüngen gibi canlıların yaşam alanlarının yok edildiğine işaret ederek, kimsenin ekolojik dengeyi bozmaya hakkının olmadığına vurgu yaptı.

Sahir: Canlıların

yaşam alanları gitti

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, Lefkoşa’daki derelere bilinçsiz şekilde müdahale edildiğini belirterek, söz konusu müdahalenin temizlik adı altında yapıldığını söyledi.

Ülkemizde yıllardır ileriyi düşünmeden hareket edildiğini belirten Sahir, birçok yerde dere yataklarının içine kadar inşaatların yapıldığını, bunun da insanlarda ‘su baskını korkusuna’ neden olduğuna dikkat çekti.

Sahir, dere yataklarına yapılan müdahalenin kuş, böcek ve sürüngen gibi canlıların yaşam alanlarının yok edilmesine yol açtığını belirterek, kimsenin ekolojik dengeyi bozmaya hakkının olmadığını söyledi.

“Doğanın dengesini bozuyoruz”

Derelerde yetişen kamış ve sazların doğal bir filtre görevi yaptığını belirten Sahir, şöyle devam etti:

“Kamış ve sazlar genellikle foseptik atıklardan ve su akışından besleniyorlar. Biz yıllarca yer altı kaynaklarımızı kirlettiğimiz için de doğamız kendi kendini bu bitkilerin yardımıyla filtrelemeye çalışıyor. Ayrıca bu bitkiler, yağışlı dönemlerde derelerden akan suyun yıkıcı gücünü de yavaşlatıyor.

Ancak siz bu bitkileri temizlik adı altında yok ederseniz, yağışlı dönemlerde su akışı hızlanacağı için daha tehlikeli bir hale gelecek. Yani siz dozerlerle derelerde yetişen bu kamış ve sazları yok ederseniz sadece derelerde yaşayan canlıların yaşam alanlarını değil, doğanın da dengesini yok etmiş oluyorsunuz.”

Sarpten: Biyolojik

çeşitlilik yok ediliyor

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, Lefkoşa’daki derelerin ıslah edilmesine yönelik yapılan çalışmaların yakın takipçisi olduklarını belirterek, dere yataklarına giren dozerlerin derelerdeki biyolojik çeşitliği yok ettiğini söyledi.

Lefkoşa’nın içinden 12 kilometrelik bir dere yatağının geçtiğini belirten Sarpten, derelerde ıslah edilmesi gereken sorunlu yerlere karşı olmadıklarını, ancak bunun dozerlerle yapılmasına şiddetle karşı olduklarına dikkat çekti.  Sulak alanlarda yetişen kamış ve sazlık alanlarda çizgili kaplumbağa ve birçok su kuşu gibi canlıların yaşadığını belirten Sarpten, şöyle devam etti:

“Bize bu müdahalelerin kamışların su akışını engellemesinden dolayı oluşturduğu su birikintilerinde sivrisinek larvalarının çoğalmasından dolayı yapıldığı söylendi. Yani biz sivrisinekle mücadele edebilmek için derelerin temizlenmesi gerektiğini söylediler. Ancak bu iş, biyolojik çeşitliği yok ederek değil, bütünlüklü bir çözümle sağlanabilir.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Greenpeacer
Greenpeacer - 1 yıl Önce

İki kez üst üste mevcut belediye başkanına oy veren v Lefkoşa için icraatlarını beğenen birii olarak, önümüzdeki seçimlerde sırf bu sebepten oy vermeyeceğim. Bu hamleyi hiç yakıştıramadım. Pire için yorgan yakmaktır bu. Orada kus var kurbağa var kaplumbağalar var. Güzellikler Bunlar. Ve o güzellikleri görenler hep anlatıyor dereleri. O ekosistemi bitirdiler ya, mucizevi şekilde geri getirene kadar oyumu vermeyeceğim.

SIRADAKİ HABER

banner75