banner6

Derivasyon temizlenmedi, tonlarca su denize aktı

banner37

Güney Kıbrıs’ta dereler taştı, su Lefke Göleti’ne ulaştı. Göletten Güzelyurt Derivasyonu’na doğru yol alan su beraberinde kamışları da getirince, derivasyon kapağı tıkandı

Derivasyon temizlenmedi, tonlarca su denize aktı
banner8

DERiVASYONUN İÇİ KAMIŞ VE SAZLIK DOLU… Geçtiğimiz kış büyük sel felaketi yaşayan Lefke’de yine acil durum çanları çalıyor. Kış aylarına yönelik dere, gölet ve derevasyonlarda yeterli temizlik çalışması yapılmaması yine tonlarca suyun denize akmasına neden oldu. Güzelyurt Derivasyonu’nun içinde metrelerce uzanan kamışlar ve sazlıklar, su akışını engelliyor. Bu nedenle önceki gün derivasyondan geçmesi gereken su, kapağın kamışlar nedeniyle tıkanması sonucu dere kanalından yol alıp, Cengiz Topel Anıtı’nın önünden denize döküldü. Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, derivasyon yataklarının bakımının kendi sorumluluklarında olmadığını belirterek gerekli yazışmaları yetkililere yaptığını söyledi.

Güren TİLKİ

Güney Kıbrıs’ta da etkili olan sağanak yağış, derelerin taşmasına neden oldu. Güney’deki derelerden akıp, Lefke bölgesine ulaşan su ne yazık ki, Güzelyurt derivasyonunda gerekli temizliğin yapılmaması nedeniyle denize aktı.

Derivasyon içerisindeki mil ve sazlıklar, derevasyonun kapak kısmını tıkayınca tonlarca su, dere kanalından Cengiz Topel Anıtı’nın önünden geçip denize döküldü.

Su Dairesi’ne bağlı ekipler, dün derivasyon kapağının bulunduğu bölgede çalışma yaptı.

Kamışlar kapağı

banner134

tıkadı, su denize aktı

Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, derivasyon yataklarının bakımının kendi sorumluluklarında olmadığını belirterek gerekli yazışmaları yetkililere yaptığını söyledi.

Su İşleri Dairesi’nden bir kaynak ise, maddi sıkıntıdan dolayı derivasyonda temizlik ve bakım çalışmasının yapılamadığını iddia etti. Aynı kaynak, “Güney’den gelen su, kamışları da beraberinde getirdi ve derivasyon kapağını tıkadı. Temizlemeye çalışıyoruz ama su denize aktı” dedi.

9 ay sonra kaldırıldı

Öte yandan, ocak ayında Lefke’de yaşanan sel felaketinde sel suyuna kapılıp, denize sürüklenen ve sahilde duran araç da en nihayet kaldırıldı.

9 aydır deniz kenarında duran araç, Lefke Kaymakamlığı’na ve Lefke Belediyesi’ne ait iş araçlarıyla taşındı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88