Ders almıyoruz

banner37

Ülke, 2019’a aşırı yağışlar nedeniyle su baskınları, taşkınlar ve sellerle girdi, aradan aylar geçti, yeniden yağışlar başladı ancak devlet derelerin temizliğine daha şimdi başladı

banner87
Ders almıyoruz
banner90
banner8

DERELER İÇİN İHALEYE ÇIKILDI, GÖLETLER BEKLİYOR… Su İşleri Dairesi Müdürü Tarkan Çeki, geçtiğimiz kış yaşanan su baskınlarının derelerin önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini, derelerin temizliği için 4 ihale yaptıklarını belirterek mümkün mertebe kaynak buldukça çalışmaların süreceğini söyledi. Çeki, göletlerin temizlenmesi içinse boş olması gerektiğini kaydederek, göletlerin kurumasını beklediklerini ifade etti. Lefke Deresi’nin denize akması nedeniyle derivasyon kanalında çalışma başlattıklarını belirten Çeki, en son 2009 yılında temizlenen regülatörün mil ve sazlardan temizlendiğini kaydetti. Çeki, derivasyonda acil olarak temizlenmesi gereken diğer yerlerin de temizlik çalışmalarına bugün yarın başlanacağını söyledi.

“GEÇEN YILKİ FELAKET, FARKINDALIK OLUŞTURMAYA BAŞLADI”… Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, dere ve dere yataklarına yıllarca gerekli önem verilmediği gibi birçok yerde de derelerin doğal yapısına müdahale edildiğine işaret etti. Sahir, geçtiğimiz kış yaşanan sel felaketlerinin, vatandaşlar arasında ‘acaba bu yıl da evimizi su basacak mı?’ korkusuna neden olduğunun altını çizerek, su baskınlarından korunmak için ‘doğaya müdahale edilmemesi’ gerektiğini vurguladı. Yıllarca ne devlet, ne de yerel yönetimlerin ‘derelerin öneminin’ farkında olmadığını belirten Sahir, geçtiğimiz kış yaşanan olayların ardından yavaş yavaş farkındalığın oluşmaya başladığını dile getirdi.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemiz, birkaç ay sonra uğurlamaya hazırlandığımız 2019 yılına geçtiğimiz kış aşırı yağışlar nedeniyle oluşan seller, taşkınlar ve su baskınlarıyla girdi. Hatta, 5 Aralık 2018 tarihinde Ciklos’ta sel sularına kapılan araçta bulunan dört gencimiz de hayatını kaybetti. Kış bitti, ilkbahar, yaz geçti ve sonbahara gelindi ancak devlet, derelerin temizlik ve ıslahına daha şimdi başlayabildi.

Su İşleri Dairesi Müdürü Tarkan Çeki, geçtiğimiz kış yaşanan su baskınlarının derelerin önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini, derelerin temizliği için 4 ihale yaptıklarını belirterek mümkün mertebe kaynak buldukça çalışmaların süreceğini söyledi.

Önceki gün Lefke bölgesinde yaşanan yağışların ardından yapılan Lefke Deresi’nin denize aktığı şikayetleri üzerine, ilk olarak derivasyon kanalında çalışma başlattıklarını belirten Çeki, bu kapsamda en son 2009 yılında temizlenen regülatörün mil ve sazlardan temizlendiğini kaydetti.

Ülke genelindeki diğer derelerin temizliği için de 4 ihale yaptıklarını belirten Çeki, mümkün mertebe kaynak buldukça çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, dere ve dere yataklarına yıllarca gerekli önem verilmediği gibi birçok yerde de derelerin doğal yapısına müdahale edildiğine işaret etti. Sahir, geçtiğimiz kış yaşanan sel felaketlerinin, vatandaşlar arasında ‘acaba bu yıl da evimizi su basacak mı?’ korkusuna neden olduğunun altını çizerek, su baskınlarından korunmak için ‘doğaya müdahale edilmemesi’ gerektiğini vurguladı. Yıllarca ne devlet, ne de yerel yönetimlerin ‘derelerin öneminin’ farkında olmadığını belirten Sahir, geçtiğimiz kış yaşanan olayların ardından yavaş yavaş farkındalığın oluşmaya başladığını dile getirdi.

Çeki: Derelerin temizliğine büyük önem veriyoruz

Su İşleri Dairesi Müdürü Tarkan Çeki, geçtiğimiz kış yaşanan su baskınlarının derelerin önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini, ancak göreve temmuz ayında atandığına dikkat çekti.

Çeki, göreve gelir gelmez derelerin temizliğine büyük bir hassasiyet gösterdiğini belirterek, kaymakamlık ve yerel yönetimlerle birlikte bu konuya oldukça önem verdiğine işaret etti.

Lefke Deresi’nin denize aktığı şikayetleri üzerine ilk olarak Lefke’deki derivasyon kanalında çalışma başlattıklarını belirten Çeki, bu kapsamda en son 2009 yılında temizlenen regülatörün mil ve sazlardan temizlendiğini kaydetti.

Çeki, derivasyonda acil olarak temizlenmesi gereken diğer yerler de bugün yarın temizlik çalışmalarının başlayacağını söyleyerek, belediye ve kaymakamlıkla da bu hususta işbirliği yaptıklarını dile getirdi.

“Dere temizliği için 4 ihale yapıldı”

Ülke genelindeki diğer derelerin temizliği için de 4 ihale yaptıklarını belirten Çeki, mümkün mertebede kaynak buldukça çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Göletlerin temizliğine de değinen Çeki, ülkedeki göletlerin şu anda ‘dolu’ olmasından dolayı temizlik yapmalarının mümkün olmadığını, ancak bu konuyla ilgili Türkiye Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’yle görüş alışverişinde bulunduklarının altını çizdi.

Çeki, gölet diplerinin ancak tamamen kuru olduklarında temizlenebileceğine de dikkat çekerek, göreve henüz daha yeni geldiğini bir kez daha yineledi.

Sahir: Derelerin doğal yapısına müdahale edilmemeli

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, dere ve dere yataklarına yıllarca gerekli önem verilmediği gibi birçok yerde de derelerin doğal yapısına müdahale edildiğine işaret etti.

Sahir, geçtiğimiz kış yaşanan sel felaketlerinin, vatandaşlar arasında ‘acaba bu yıl da evimizi su basacak mı?’ korkusuna neden olduğunun altını çizerek, su baskınlarından korunmak için ‘doğaya müdahale edilmemesi’ gerektiğini vurguladı.

Yıllarca ne devlet, ne de yerel yönetimlerin ‘derelerin öneminin’ farkında olmadığını belirten Sahir, geçtiğimiz kış yaşanan olayların ardından yavaş yavaş farkındalığın oluşmaya başladığını dile getirdi.

“Derelere akışkanlığı engellenmemeli”

Sahir, yerel yönetimlerin bazı yerlerde dere temizliğine başladığını, ancak devletin bu konuda yeterince adım atmadığını ifade etti.

Doğan Sahir, derelere bakım yapılmasının çok önemli olduğunu, ancak bakım yapılırken derelerin diplerini ‘aşırı sıyrılması’ veya ‘genişletilmesinin’ yanlış olduğunu belirtti.

Ayrıca birçok bilinçsiz vatandaşın derelere ve derivasyonlara ‘atıklarını’ bıraktığını ifade eden Sahir, su baskınlarından korunmak için derelerin akışkanlığının engellenmemesi gerektiğine dikkat çekti.

“Doğa iklim değişikliğini unutmayacak”

Bu arada yağmur sularının taşıdığı alüvyonların, derelerde ‘mil’ ve ‘kirliliğe’ neden olduğunu dile getiren Sahir, devletin göletleri bile temizlemekten aciz olduğuna vurgu yaptı.

Bazı vatandaşların su baskınlarından korunmak için kendilerince kum torbası gibi şeylerle önlem almaya başladığını belirten Sahir, “En iyi önlem doğaya müdahaleden kaçınmaktır” şeklinde konuştu.

İklim değişikliğine de değinen Sahir, “Biz olan oldu, bitti deyip geçiyoruz ama unuttuğumuz bir şey var; o da iklim değişikliğidir. Biz bunu unutmuş olabiliriz ama doğa bunu asla unutmayacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75