banner6

Direndiler ama olmadı!

banner37

Dipkarpaz’daki altı işletmeye ait yaklaşık 50 bungalov, mahkeme emriyle mühürlendi. İki gün süren mühürleme işlemi dün de devam etti. İşletme sahipleri ile Çevre Dairesi yetkilileri karşı karşıya geldi.

Direndiler ama olmadı!
banner99

Ayşe BULUT

banner134

Dipkarpaz’da haklarında yıkım kararı bulunan altı işletmenin bungalovları dün Çevre Koruma Dairesi yetkilileri tarafından mühürlendi.

İskele Kaza Mahkemesi’nin Karpaz’daki kaçak yapılarla ilgili 24 Nisan’da aldığı kararını uygulayan Çevre Koruma Dairesi, cuma günü üç işletmeye ait tesisleri dün de geriye kalan üç işletmeye ait toplam 50 bungalovu ve bir cafeyi mühürledi.

Mühürleme işlemi sırasında Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı ile işletme sahipleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

İşletme sahipleri, tesislerde tatil yapan turistlerin mağdur olmaması için Daire Müdürü Abdullah Aktolgalı’dan pazartesi gününe kadar süre talep etti. Ancak daire yetkilileri, İskele Kaza Mahkemesi’nin kararını uygulayarak, mühürleme işlemini gerçekleştirdi.

Bungalovların mühürlenmesi işleminde, bir olay yaşanmaması için İskele Polis Müdür Yardımcısı Ömer Tazeoğlu ve birçok polis memuru bölgede hazır bekledi.

Sea Bird’deki tesisleri mühürlemeye giden yetkililerin yolu arabayla kesildi. Kısa süreli gerginliğin yaşandığı yerde işletme sahipleri gençleri ikna ederek yolu açtı.

Bungalovları mühürlenen işletmeler

Hasan Korkmaz’ın “Hassans Turtle Beach”, Ali Çebi’nin “Sea Bird Beach”, Şerife Aktaş’ın “Gri Bont”, Durmuş Durmuş’un “Çiftlik Düzü”, Ömer Çömen’a ait cafe ve Mehmet Ölmez’in “Livana” ve Hüseyin Civelek’in ise “Gold Island” adlı tesisleri mühürlendi.

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, işletme sahiplerine destek olmak amacıyla bölgede hazır bulundu.

Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, tüm bungalovların mahkemenin verdiği emre göre mühürlendiğini ifade ederek tatil yapan turistlerin mağdur edilmemesi için de bölgedeki çeşitli tesislere yerleştirildiğini söyledi.

Yaklaşık 50 civarında bungalovun mühürlendiğini ifade eden Aktolgalı, mühürleme işlemine cuma günü başladıklarını ve toplamda 7 işletmenin mühürlendiğini kaydeden Aktolgalı, haklarında mahkeme kararı bulunan tesislerin mühürlendiğini söyledi.

Turistler başka otellere yerleştirildi

Yüzde 100 ve yüzde 70 doluluk oranı olan ve mühürlenen tesislerde kalan turistlerin mağduriyet yaşamaması için Turizm Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık, turistleri farklı otellere yerleştirdi.

Bungalovlarda konaklayan turistler, yaşananlardan dolayı çok büyük rahatsızlık ve üzüntü duydu.

Mühürleme sırasında yangın

Bu arada mühürleme işlemleri yapılırken Hüseyin Civelek’a ait “Gold Island” isimli tesisin üst kısmında nedeni henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı.

Yangına Yeşilköy’de bulunan İskele İtfaiye Şubesi ekibi müdahale etti. Yangında 15 dönüm arazi içerisindeki 5 dönüm biçilmiş anız ve 10 dönüm maki bitki örtüsü yandı.

İşletme sahipleri perişan

Hassans Turtle Beach sahibi Hasan Korkmaz, bungalovlarının mühürlenmesine bir süre direndi ancak sonra ikna oldu. Korkmaz, “Çocuklarıma buradan kazandığım parayla ekmek götürüyorum. 60 yaşında, nerede çalışıp, çocuklarıma ekmek götüreceğim. Cuma günü 6 bungalovumu mühürlediler. Diğer bungalovların mühürlenmeyeceği sözünü aldığım için 6 bungalovumun mühürlenmesine izin verdim” dedi.

“Beni öldürürseniz ancak mühürleyebilirsiniz” diyerek yetkililere karşı koyan Korkmaz, “Kendimi de burayı da yakarım. Ben adalet istiyorum” şeklinde konuştu. Korkmaz, daha sonra mühürleme işlemine izin verdi.

Gold Island sahibi Hüseyin Civelek de, UBP Milletvekili Dursun Oğuz ve milletvekili Hamit Bakırcı’ya seslenerek “Eğer bizim kimliğimizi taşıyorsalar, onları da yanımızda görmek istiyoruz. Girne, Lefkoşa, Mağusa’ya bir şey yapmıyorlar. Neden Dipkarpaz” diye sordu.

İki ay müsaade istediklerini, kendilerine yer gösterilmeden mühürleme işlemi yapıldığını ifade eden Civelek, “Biz mahkemede adil olarak yargılanmadık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2017, 08:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88