'Doğamız ve geleceğimiz tehlike altında'

banner37

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, çöplüğe dönenen Karpaz bölgesinin temizlenebilmesi için Cumhurbaşkanlığı ile ilgili bakanlıklara ‘seferberlik’ çağırısı yaptı

banner87
'Doğamız ve geleceğimiz tehlike altında'
banner8

Ayşe BULUT

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Karpaz bölgesinde kirletilen doğanın temizlenebilmesi için Cumhurbaşkanlığı ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’na çağrıda bulundu ve bir seferliğine toplumsal seferberlik ilan edilmesini talep etti. Yeşilırmak, belediyenin sınırlarındaki dahilindeki doğaya atılan çöpleri temizlemeye çalıştıklarını ancak yılların birikimi olan çöpleri belediyenin tek başına temizlemesinin mümkün olmadığını söyledi.

Yenierenköy Belediyesi sınırları içerisinde sağa sola atılan çöpler çok ciddi çevre kirliliği yaratıyor.

Belediyenin mali durumdan dolayı işçilerin aylar süren grevlerinden dolayı vatandaşların evlerinde biriken çöpleri gelişi güzel doğaya atması, bölgedeki kirliliği daha da artırdı, bölgede çok ciddi bir çevre kirliliği oluştu.

Belediye şu anda elinden geldiği kadar çöpleri toplamaya çalışıyor ancak hem yeterli iş makinesi olmadığından hem de duyarsız vatandaşların halen ısrarla doğaya attıkları çöpler nedeniyle bölge bir türlü çöplerden kurtulamıyor.

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Karpaz bölgesindeki çevre kirliliğinin ortadan kaldırılması ve bölgenin kurtarılabilmesi için Cumhurbaşkanlığı ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın öncülüğünde toplumsal seferberlik ilan edilmesini, özel şirketler ve sivillerden destek alarak Karpaz’ın kurtarılmasını istedi. Yeşilırmak, “Karpaz’ı şimdi kurtarmayanlar kendilerine başka Karpaz bulsun” diyerek de durumun vahametini gözler önüne serdi.

“Doğamız ve geleceğimiz tehlike altında”

Yenierenköy Belediyesi sınırları özelinde Karpaz bölgesinde doğanın ve çevrenin durumunun içler acısı olduğunu kaydeden Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, bölgedeki çöp yığınlarının yılların getirdiği bir birikim olduğunu ancak son dönemlerde belediyenin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle çalışanların aylar süren grevlerinde toplanmayan çöplerin vatandaşlar tarafından yoğunlukla gelişigüzel bir şekilde doğaya atıldığını ve çevrenin daha da kirletildiğini söyledi.

Belediye çalışanlarının grevlerine neden olan olayların yaşandığı dönemde devletin bu konuda elini tam anlamıyla taşın altına koymaması nedeniyle vatandaşların kendi çözüm yollarını aradığını ve çöplerini doğaya attığını kaydeden Yeşilırmak, “Bu da tabi ki doğamız ve geleceğimizi tehlike altına attı. Resimlerde de görüleceği gibi gerçekten çevrenin çok ciddi bir tahribat altında olduğunu ve bu şekilde devam etmesi durumunda Karpaz’ın artık doğal bir yapıdan çıkıp çok kötü bir hale geleceğini düşünmekteyim. Dolayısıyla yetkili bakanlıklara yardımlar için yazı yazdık. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı’na da yazı yazdık. Bu bir seferberliktir. Bu seferberliği hayata geçirmesek ve bu seferberliği uygulamazsak gelecek nesillerimiz temiz nefes alamayacak. Bu çok önemli bir durum belki bu gün bizim doğamız çevremiz biraz daha temiz ama bu şekilde devam etmesi halinde bir 20-30 yıl sonraki çevre ve doğayı düşünemiyorum. Dolayısıyla doğayı ve çevreyi seven bir vatandaş olarak bu bölge ile ilgili her kesimin, sivil toplum örgütlerinin de, Cumhurbaşkanı’nın da, Başbakanlığın da, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın da bu konuda elini taşın altına koyup gerekirse özel firmalardan kamyon ve iş makineleri alarak bir seferberlik ilan edip, bir haftada bu çöplerin bölgeden temizlenmesini istiyoruz” dedi.

Bölgenin bu şekilde kalması halinde Karpaz’ın bir geleceğinin olamayacağını ifade eden Yeşilırmak, “Maddi imkanlarımız el verse zaten ben bu yardımı kimseden talep etmezdim. Şu anda bizim ne iş gücü anlamında, ne makine gücü anlamında böyle bir imkanımız var. Dolayısıyla bize sağlanacak kamyon, iş makinesiyle biz bunu çözeriz. Ama bizim elimizde olmayan bu iş makineleriyle çöpleri temizlememiz mümkün değil. Yenierenköy Belediyesi olarak bize iş makinaları ve kamyon sağlanırsa biz yakıtı ve iş gücünü her türlü bulur ve bu alanları temizleriz. Tabi Cumhurbaşkanımız, Temiz Düşün Çevre Temizliği ile Çevre Koruma Projesi kapsamında çok ciddi adımlar attı. Bu adımların bir tanesini de Karpaz bölgesi için yapmasını ben buradan rica ediyorum.  Çünkü gerçekten durumlar içler acısı. Bize her gün farklı yerlerden şikayet geliyor ‘şu alanı temizlemediniz’ diye. Aslında alanları temizliyoruz biz ama bizim burada çevre ve doğayı koruma kültürümüz gelişmediği için, biz temizlesek bile bir veya iki gün sonra oraya gelen vatandaşlarımız yeniden kirletiyorlar. Farkında değiller ki doğaya attıkları çöp veya şişe herhangi bir pislik tekrardan oraya geldiklerinde tekrardan orda bulacaklar” diye konuştu.

Bölge halkında çevre konusunda bir farkındalık yaratılması gerektiğini ve böyle bir tahribatın tekrardan yaşanmaması için toplumla birlikte mücadele edilmesi gerektiğini kaydeden Yeşilırmak sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu enkazın kaldırılmasını ya hep birlikte yapacağız ya da bu enkazın üzerine toprağı örteceğiz. Burada benim içim yanıyor, başkasının bilemem yanar mı, yoksa mutlu mu olur, sevinir mi? Yetkililerden, Yenierenköy Belediyesi’ne, bölgemize, çevreye, doğaya sahip çıkmasını bekliyoruz. Eğer bize, bölgemize sahip çıkmazlarsa kendilerine başka bir Karpaz bulsunlar derim.”

 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108