Doğaya evcil hayvan hastalıkları bulaştı

banner37

Veteriner Dr. Tayfun Çanakcı, köpeklerde görülen "distemper-gençlik" hastalığının tilkilere de bulaştığını belirtti

Doğaya evcil hayvan hastalıkları bulaştı

Mustafa GÜRSEL

Fotoğraf: Ertaç CÜNEYT

Bazı evcil hayvan hastalıklarının doğadaki hayvanlara da bulaştığı, bu durumun ekosistem için ciddi tehlike oluşturduğu vurgulandı.

Özellikle, son aylarda köpeklerde görülen “distemper-gençlik” hastalığının tilkilere de bulaştığı, bu hastalığın tilki popülasyonunda da varlığını sürdürdüğüne dikkat çekildi.

KIBRIS muhabirinin sorularını yanıtlayan Veteriner Dr. Tayfun Çanakcı, hastalığın kesine yakın olasılıkla ülkeye kaçak getirilen bir hasta köpek nedeniyle yayıldığını söyledi.

Birkaç yıl önce kümes hayvanlarında görülen yalancı veba salgınının doğadaki kanatlı hayvanları da etkilediğini hatırlatan Dr. Çanakcı, “Ne yazık ki, evcil hayvanlarla yabani hayvanlar arasında, yapısal bozukluklarımızdan kaynaklanan ciddi sorunlar yaşanmaktadır” dedi.

Dr. Çanakcı, bu sorunların toplumsal alışkanlıklar, yasal eksiklikler, yasaları uygulama ve denetimdeki yetersizlikten kaynaklandığını belirtti.

Ölen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar ile kümes hayvanlarının veya bunların atıklarının doğaya atılmasının yarattığı tehlikeye işaret eden Dr. Çanakcı, bunların dezenfeksiyonu yapılarak imha edilmesi gerektiğini vurguladı.

“İnsan sağlığını da tehdit eden hastalıkların taramaları yapılacak”

Doğaya av amaçlı keklik salma çalışmalarında sağlık kurallarına titizlikle uyulması gerektiğini de söyleyen Dr. Çanakcı, doğaya hasta hayvan çıkarılmaması, köpek terk edilmemesi, hobi amaçlı beslenen yabancı türlerin doğaya bırakılmaması, evcil hayvanların doğaya atılmaması gerektiğini belirtti.

Dr. Çanakcı, şöyle konuştu:

“Kayıtlara geçen iki kanıtlanmış distemper vakası bu alanda yürütülmesi gereken çalışmalar için yol gösterici niteliktedir. Bu konudaki en somut çalışma, Taşkent Doğa Parkı bünyesinde oluşturduğumuz ekiple başlatmak üzere olduğumuz projedir. Bu proje çerçevesinde doğadan yakalanacak tilkilerde distemper başta olmak üzere insan sağlığını da tehdit eden bir takım hastalıkların taramaları yapılacaktır. Bu alanda bir veri tabanı oluşturulacak ve distemper serotipinin (alt tür düzeyindeki çeşit) belirlenerek hastalığın adaya hangi coğrafyadan geldiği tespit edilecek.

Distemper olayı bizlere, tehlikenin boyutunun sadece evcil hayvan popülasyonları için değil, yabani hayvan popülasyonları için de ne boyutlarda olabileceğini en açık şekliyle göstermektedir.”

“Ekosistem ve türler arası denge açısından büyük tehlike”

Veteriner Dr. Tayfun Çanakcı, evcil hayvan hastalıklarının doğaya bulaşması konusundaki en önemli sıkıntının, “devlet nezdinde bu tip olaylara gerekli tepkiyi gösterememek” olduğunu ifade ederek, “Örneğin bundan 4-5 yıl önce kümes hayvanlarında ortaya çıkan yalancı veba salgını sonrası bu hastalığın doğal hayat ve ekosisteme etkileri hakkında herhangi bir çalışma yapılmadı. Salgına sadece seyirci kalındı” dedi.

Dr. Çanakcı, bu hastalıkların yanında, evlerde beslenen, özellikle egzotik hayvan sınıfına giren kaplumbağa, yılan, fare ve sincap gibi türleri ülkemiz açısından “istilacı tür” olduğunu da vurguladı. Dr. Çanakcı, birçok insanın evinde egzotik hayvan beslediğini ve sıkılınca bunları doğaya terk ettiğini söyleyerek, bunun ekosistem ve türler arası denge açısından büyük tehlike olduğunu belirtti.

Veteriner Dr. Çanakcı, başıboş kedi ve köpeklerin de hem ekosistem hem de toplum sağlığı için zararlı olduğunu söyledi. Dr. Çanakcı, şunları kaydetti:

“Çözüm için bir an önce doğal hayatla ilgili veri tabanlarının oluşturulması gerekmektedir. Ülkemizdeki doğal hayatla ilgili en büyük sıkıntı budur. Örneğin ülkemizdeki tilki sayısı ile ilgili hiçbir veri mevcut değildir. Bu bilgi olmadan tilkinin mevcut koşullardan ne kadar etkilendiği hakkında kesin yorum yapamayız. Bu ve benzeri bilgiler mevcut olmadan ülkedeki yaban hayatıyla ilgili sorunların çözümü mümkün değildir. Sorunların nedenleri saptanamaz. Bunlar yapılmadan, uygulamaların amaca hizmet edip etmediğinin ispatı da mümkün olmaz.”

Bu arada, KIBRIS muhabirine de yakın geçmişte hasta, bitkin vaziyette bir Turaç, bir Yeşil Karga ve bir de Su Tavuğu ulaştırıldı. Ayakta dahi duramayan kuşlara, güvercinler için üretilmiş bağırsak iltihabı hapları içirildi. Kuşlar tamamen iyileşti ve doğaya salındı. Hasta kuşlardaki belirtiler, hasta güvercinlerdeki gibiydi…

Doğada yaralı veya hasta halde bulunan yabani hayvanların, “1190 Yaban Hayat Destek Hattı” aranarak Taşkent Doğa Parkı’na teslim edilmesi gerekiyor. Park ekibi bir telefonla bulunduğu yerden hayvanı gelip alıyor. Modern tesislerinde uzmanlarına tedavi ettirip doğaya salıyor. Sakat kalanlara ise ömür boyu bakıyor…

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER