Dolu; karpuz, kavun ve üzümü mahvetti

banner37

Ülkemizde etkili olan sağanak ve dolu yağışı yine üreticiyi zarara soktu

banner87
Dolu; karpuz, kavun ve üzümü mahvetti
banner90
banner99

Serap ŞAHİN-Güren TİLKİ

Ülkemizi etkisi altına alan sağanak ve dolu yağışı bu kez Boğaz, Pınarbaşı, Göçeri, Akçiçek ve Şirinevler bölgesindeki üreticiyi zarara soktu.

Kavun ve karpuz başta olmak üzere, üzüm, zeytin ve böğrülce ekili tarlalar doludan büyük zarar gördü. Hasat zamanı verim kaybı yaşayan üreticiler, ne yapacağını bilemez duruma geldi.

Bölgedeki üreticiler, tahıl ekili alanların yüzde 80-90’ının biçilmiş olması dolaysıyla az miktardaki buğday alanlarında da zarar oldu.

Genel Tarım Sigortası ve Tarım Dairesi yetkilileri ise, doludan zarar gören bölgelere giderek, hasar tespitinde bulundu.

Kanat: 12 dakikada tüm ürünlerim mahvoldu

Pınarbaşı köyü üreticilerinden Hüseyin Kanat, kavun, karpuz, zeytin, böğrülce ve üzüm bağlarının dolu yağışından büyük zarar gördüğünü söyledi.

Kanat, 12 dakikalık iri dolu yağışının tüm ürünlerini mahvettiğini ifade etti. Kanat, zararlarının kim tarafından, nasıl karşılanacağını bilmediklerini belirtti.

Kızılduman: Karpuz ve kavun sigorta kapsamında değil

Genel Tarım Sigortası Fonu Müdürü İpek Karanfiloğlu Kızılduman, kavun ve karpuz ürünlerinin sigorta kapsamında olmadığını belirterek üreticilere Girne Kaymakamlığı çatısı altında yardımcı olunacağını söyledi.

Kızılduman, zarar gören buğday alanlarının tespit edildiğini ve tarım sigortası kapsamında olduğundan en erken zamanda üreticilerin tazmin edileceğini ifade etti.

Güneş: Henüz başvuru yok

Girne Kaymakamı Sinan Güneş de, dolu yağışından zarar gören vatandaşların henüz kaymakamlığa başvurmadıklarını belirtti.

Güneş, başvuru geldiği takdirde kişileri Tarım Dairesi’ne yönlendirip hasar tespiti sonucunda gereken düzenlemelerin yapılacağını kaydetti.

Çavuş: Buğday hasadı için buğday alımları başlatılmalı

Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş ise, hasat döneminde üreticinin en çok korktuğu durumun dolu yağışı olduğunu ifade etti.

Hasatın yüzde 90 oranında tamamlanmış olmasının dolunun verdiği zararı azalttığını belirten Çavuş, Tarım Bakanlığı’nın üzerine düşeni yaparak, zararı karşılamasını beklediklerini söyledi.

Çavuş, kavun ve karpuz tarlalarının da zarar gördüğünü ve tarım sigorta kapsamına girmediklerini, bu bağlamda üreticilerin desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Buğday hasadının başlaması için buğday alımlarının da bir an önce başlatılması gerektiğine işaret eden Çavuş, Toprak Ürünleri Kurumu’nun en hızlı şekilde alım yapmasının önemine değindi.

Çavuş, 2018-2019 destek kalemlerinin henüz açıklanmadığına işaret ederek üreticilerin hasatlarını tamamlamaları için hükümetin akaryakıt ödemelerini de yapması gerektiğini söyledi. Çavuş “Var olan akaryakıtla üreticinin hasat yapması çok zor. Geciktiğimiz noktada üretici hasat kaybına uğrayacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75