banner6

Elexus Hotel'e denize lağım akıttığı gerekçesiyle ceza

banner37

Girne Teknecik Elektrik Santrali yakınlarında, siyah boruyla denize lağım akıtılmasıyla ilgili olarak Çevre Koruma Dairesi, Elexus Hotel’e ceza kesti ve borunun kaldırılması için bir hafta süre verdi

Elexus Hotel'e denize lağım akıttığı gerekçesiyle ceza
banner151 banner143

Aktolgalı: Takipte olacağız

Elmas TOKAY

Çevre Koruma Dairesi, Girne Teknecik Elektrik Santrali yakınlarında, siyah boruyla denize lağım akıtılması olayıyla ilgili olarak yaptığı araştırmada, borunun bölgedeki beş yıldızlı Elexus Hotel’den geldiğini saptadı.

KIBRIS Gazetesi’nin dün manşetten verdiği “Tam bir felaket” haberinin ardından Çevre Koruma Dairesi harekete geçerek, siyah boruyla denize akıtılan lağımı yerde incelemede bulundu. Borunun Elexus Hotel’den geldiğini tespit eden yetkililer otele ceza kesti ve boruyu kaldırmaları için bir hafta süre verdi.

Daire Müdürü Abdullah Aktolgalı, konunun takibinde olacaklarını belirtti.

Denetimler başlıyor

KIBRIS Gazetesi’ne bir açıklama yapan Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, bu şekilde birçok ihbar aldıklarını ve kısa bir süre sonra denetimlere başlayacaklarını kaydetti. Çevre ve Koruma Dairesi’nin bu yönde detimlerinin, bugüne kadar hiç yapılmayan bir uygulama olduğuna işaret eden Aktolgalı, daireye bağlı uzmanların, ülkedeki tüm otelleri ve denize yakın tüm işletmeleri tek tek denetlemeye başlayacağını duyurdu.

Aktolgalı, karadan tespiti zor olan durumlarda ise dalgıç yardımıyla sonuca ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, birçok işletmenin gizli bir şekilde deniz içerisine boru döşediği ihbarları aldıklarını bunları da bu şekilde ortaya çıkaracaklarını dile getirdi.

Otel, taahhütlerine uymadı

Otelden denize kadar uzanan bir boru döşeyen Elexus Hotel’in, bir ÇED raporu aldığını ve bu rapor sonrası, arıtmadan çıkan atık suyu bahçe sulamasında kullanacağına dair taahhüt imzaladığını vurgulayan Aktolgalı, ancak otelin taahhütlerine uymadığına dikkat çekti.

Abdullah Aktolgalı, 18/2012 Çevre Yasası’nın 19/1 C maddesi tahtında işletmeye iki askari ücret ceza kesildiğini kaydederek, ayrıca işletmeye borunun kaldırılması için bir hafta süre verildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2017, 08:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104