banner6

Emirname için ara emri alındı, sırada iptal var

banner37

Halkın Partisi (HP)  Genel Başkanı Kudret Özersay, Girne Emirnamesi ile ilgili Yüksek İdare Mahkemesi'nde (YİM) açtıkları açtıkları ara emri davasının olumlu sonuçlandığını duyurdu.

Emirname için ara emri alındı, sırada iptal var
banner150

banner150

banner99

Halkın Partisi, bu sabah YİM'e Girne Emirnamesi  ile ilgili ara emri ve iptal davası açtıklarını duyurmuştu. Avukatlar Ayşegül Baybars ve Cemre Günsel tarafından yapılan başvuruyla birlikte, emirnamenin yürürlüğünün dava sonuna kadar durdurulması için ara emri talebinde bulunuldu.

HP’den verilen bilgiye göre, saat 12.00’de görüşülen davada Yüksek İdare Mahkemesi, davacı tarafından yapılan iddiaları ilk nazarda haklı bularak tek taraflı ara emri vermeyi uygun buldu ve Girne Emirnamesi’nin yürürlüğünün durdurulmasına karar verdi. Davayla ilgili duruşma ise, perşembe günü yapılacak.

Dava başvurusunda, Bakanlar Kurulu onayıyla Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Girne Emirnamesi’nin Anayasa, İmar Yasası ve Turizm Gelişim Yasaları’na aykırı olduğu belirtildi.

Özersay, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Girne Emirnamesi ara emri başvurumuz olumlu sonuçlandı. Emirname hakkında ara emri aldık. Memlekete hayırlı olsun. Bundan sonra iptal için davanın esası görüşülecek. İsteyince başarmak mümkün." ifadelerini kullandı.

Partiden yapılan açıklamada ise "Girne Emirnamesi'nin yürürlüğünün durdurulması için Halkın Partisi olarak Yüksek İdare Mahkemesi'ne yaptığımız ara emri başvurusu mahkeme tarafından olumlu değerlendirildi ve bugün itibariyle tek taraflı olarak yürütmenin durdurulması kararı alınmış bulunmaktadır. Davanın görüşülmesine 29 Eylül 2016 tarihinde devam edilecektir. Bu ülkenin kimsenin rant kapısı olmadığını ve Halkın Partisi'nin her zaman her türlü hukuksuzluğun karşısında, halkın yanında yer alacağını hatırlatırız" denildi.  

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104