banner6

En iyi tasarımla sesini duyur

banner37

Güley Erkin ve Tuğberk Emirzade, ‘Çevremiz Evimiz Billboard Yarışması’ için kolları sıvadı… ‘Çevre kirliliği’ temalı yarışmanın başvuru süresi ise 7 Mart’a kadar uzatıldı

En iyi tasarımla sesini duyur
banner150 banner151 banner143

Aliye ÖZENCİ

ABD Büyükelçiliği tarafından finanse edilen ‘Çevremiz Evimiz Billboard Yarışması’ başvuruları devam ediyor.

Ocak ayında başlayan ve sosyal medya üzerinden devam eden yarışma başvuru süresi 7 Mart’ta sona erecek.

ABD Büyükelçiliği’nin küçük fonlarla desteklediği projeler, gönüllü bireylerin yönetimiyle yürütülüyor.

ABD Büyükelçiliği tarafından da verilen bu fonlar, Amerika’da okuyan ve ülkesine faydası dokunabilecek donanımlı insanlara veriliyor.

Yaşam Koçu ve Kurumsal Danışman Güley Erkin, bu güne kadar birçok farkındalık projesinde yer aldı.

Amerika Mezunlar Derneği üyesi olan Gülay Erkin ve Amerika’da okuyan Biyolog Tuğberk Emirzade, ülkemizde yaşanan çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla bu yarışmayı destek veriyor.

‘Çevremiz Evimiz Billboard Yarışması’nın ana teması ‘Çevre Kirliliği’. Yarışmaya, KKTC’de yaşayan ve 14 yaş üzeri tüm bireyler katılabilecek. Detaylı bilgi ‘Çevremiz Evimiz Billboard Yarışması’ adlı Facebook sayfasından öğrenilebilecek. Katılımcılar yine çekecekleri fotoğrafları veya hazırlayacakları billboard reklamlarını “cevremizevimiz@gmail.com” adresine gönderebilecek.

İki gönüllü

Erkin ve Emirzade, haberdar oldukları bu etkinlikten hiçbir katkı almıyor. İkili, daha temiz bir ülke ve insanlara güzel mesajlar vermek için çalışıyor. Biyolog Tuğberk Emirzade, projenin şekillenmesine katkı koyduğunu ifade ederek “Çevreye karşı farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

Gülay Erkin de, ABD Büyükelçiliği’nin her yıl Amerika’da okuyan bireylere ülkelerine destek olmaları amacıyla katkı verdiğini söyledi. Bundan önceki yıllarda iki toplumlu etkinlikler yapıldığını ve çevre konusunda ödüller alındığını ifade eden Erkin, bu yıl sadece KKTC’ye yönelik bir yarışma yapıldığını belirtti.

‘Çevre kirliliğine’ dikkat

Tüm Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan ve 14 yaşını doldurmuş bireylerin grup veya tek olarak katılabileceği ‘Çevremiz Evimiz Billboard Yarışması’nın toplumda uyanış olması hedefleniyor.

Tuğberk Emirzade, bu konu üstüne yoğunlaşmalarının sebebini ise şöyle anlatıyor:

“Bu yarışmayı düzenlememizin sebeplerinden biri ülkede bizleri ve insanları rahatsız ettiğini düşündüğüm çevre sorunlarıydı. Projeyi duyduğumuzda 5 bin dolarlık katkı payının çok az olduğunu ve neler yapabileceğimizi düşündük.

Ülkemiz için hem faydalı hem de güncel olan bir konuyu gündeme getirmeye karar verdik ve ‘çevre kirliliği’ konusuna odaklandık. Yarışma şeklinde yapmaya karar verdiğimiz projeye, insanların nasıl katkılar koyabileceğini ve düşünceleriyle nasıl mesaj verebileceklerini ele alarak bu yola çıktık.”

Farkındalığa, ortak olun

Yarışmaya katılacak olanların gönderecekleri fotoğrafların, ülkemize özgü olan ve kendi çevremizde yaşanan olumsuzluklara dikkat çekmesi gerekiyor.

Tasarımların en geç 7 Mart’ta kadar “cevremizevimiz@gmail.com” adresine veya ‘Çevremiz Evimiz Billboard Yarışması’ Facebook sayfasına özel mesaj olarak atılabilecek.

Güley Erkin, yarışmaya katılacak olanların tasarımlarının kendilerine ait olması gerektiğini ve en fazla üç tasarımla katılabileceğini söyledi. Erkin, yarışmaya katılım şartlarını şöyle aktardı:

“Yarışmaya 14 yaşını doldurmuş ve KKTC’de yaşayan herkes başvurabilir. Dijital ortamda hazırlanan veya fotoğraf makinesiyle çekilen tasarımlar billboard üzerine kullanılabilecek boyutlarda gönderilmelidir.

Tasarımlar kolay anlaşılabilir ve etkili olmalıdır. Tasarımcıların hazırlayacakları fotoğraflar da manzara, hayvan, bitki veya objeler gibi kendilerine, Kıbrıs’a özgü olmalıdır.”

Tuğberk Emirzade de KKTC halkını bu farkındalığa ortak olmaya davet etti.

Emirzade, “Bizlere mail veya Facebook sayfasından gönderilecek fotoğrafların belli ölçüde olması şarttır. Bu ölçüler ve kurallar sayfamızda yer alan şartnamede yer alıyor. Eserlerde, doğa ve çevreyi korumayla ilgili bir mesaj, çevre kirliliğine dikkat çekecek kelimeler veya objeler yer almalı. Kolay anlaşılabilir olmalı ama akıllara da kazınmalı. Çünkü sergilenmeye hak kazanan bu eserler daha sonra yollarda reklam panolarında yer alacak.”

Son başvuru 7 Mart

Yaşam Koçu ve Kurumsal Danışman Güley Erkin ve Biyolog Tuğberk Emirzade, bu projedeki en büyük hedeflerinin daha temiz çevre ve duyarlı bireylerin sayısını artırmak olduğunu söyledi.

Emirzade “Hedef, insanları çevre kirliliğine karşı uyandırmak. Sadece kirliliğe değil, doğada yaşayan birçok canlıya, yaptığımız yanlışlarla, zarar verdiğimizin farkına varmalarını istiyorum” dedi.

Çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk sahibi olan ve doğayı seven Gülay Erkin de “Bu kısıtlı zaman içerisinde, ülkemiz için en iyi sonuca ulaşabilmek için yola bu çıktık” şeklinde konuştu. Sosyal medya sayfasını ziyaret eden ve yarışmaya kısa süre kala yoğun ilgi olduğunu dile getiren Erkin ve Emirzade, daha çok bireyin katılabilmesi için başvuruların 7 Mart’ta kadar uzatıldığını söyledi.

Doğa dostu ödüller

‘Çevremiz Evimiz Billboard Yarışması’nın sonuçları isimleri gizli olan jüri tarafından değerlendirilecek. Jüri de profesyonel fotoğrafçı, grafik tasarımcı, biyolog, çevre mühendisi, belediye başkanı ve yönetim uzmanından oluşacak.

Tarafsız ve adil bir sonuç olması için katılımcıların isimleri de jüriye sunulmayacak. Sonuçlar sosyal medya ve KIBRIS Gazetesi aracılığıyla 20 Mart’ta açıklanacak. İlk dörde giren tasarımlar, bir ay boyunca Lefkoşa-Girne, Girne -Lefkoşa, Lefkoşa-Mağusa, Mağusa-Lefkoşa istikametindeki anayollardaki 3.5x2m’lik seri reklam panolarında sergilenmeye hak kazanacak.

Yarışmaya katılan tasarımcılara ise, Şah Marketplace ve Kyrenia Organic Life Market’ten bin TL’lik hediye çeki verilecek.

Tuğberk Emirzade “Ödülleri düşünürken yine doğa dostu olan firmalarla çalışmayı tercih ettik” dedi.

Güley Erkin bu firmaların özelliğini ise şöyle anlattı:

“Şah Marketplace, geri dönüşüme destek veren bir firma. Bu marketin geri dönüşüm yaptığını çok az sayıda insan bilmekte. Evlerinizdeki karton, plastik ve geri dönüşüm olabilecek her şey burada toplanıyor. Kyrenia Organic Life Market ise organik ürünlerin satıldığı bir firmadır. Her ikisi de çevre ve doğa için güzel işler yapmakta.”

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2017, 09:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110