banner6

En zeki kedi ırkları

banner37

Kediler kendilerine has karakterleri, bağımsızlıklarına düşkünlükleri ve tabi ki zeki oluşları ile insan türünün kalbini fethetmekte pek de zorlanmıyorlar.

En zeki kedi ırkları
banner151 banner143

Birdal CİHANGİR

Yani kedi türü total olarak zeki, ancak bazı kedi ırkları diğerlerine göre daha zekiler. Çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak kedilerin zeka seviyeleri değerlendiriliyor, işte bu değerlendirmelere göre dünyanın en zeki kedi ırkları.

1.Abyssinian

Abyssinian dünyanın en zeki kedisi

Şu bakışları gören zaten bu kedinin ne kadar zeki olduğunu anlamakta hiç zorlanmaz sanıyoruz. Habeşistan kökenli bir ırk olan Abyssinian kedisi Habeş kedisi olarak da biliniyor ve zeki olmasının yanı sıra kedilerde çok nadir rastlanan bir özellik olan eğitilebilmesi ile de tanınıyor.

2-Van kedisi

Türkiye topraklarının medarı iftiharı Van kedisi de en zeki kediler arasında

Türkiye denilince tüm dünyada akla gelen ilk şeylerden biri tabi ki Van kedisi. Van kedisi güzelliğinin yanı sıra dünyanın kendi isteğiyle suya girip keyifle yüzen tek kedisi olarak da tanınıyor ve bununla da kalmıyor tabi ki ve Van kedisi dünyanın en zeki kedisi olmayı kıl payıyla kaçırıp 2. sıraya kuruluyor.

3-Scottish Fold

İçe doğru kıvrık kulakları ile en ilginç ve kendine has görünen kedilerden biri olan Scottish Fold Amerika kökenli bir kedi ırkı ve sadece sevimli, şeker görünmekle kalmayıp çok da zeki kendisi. Ayrıca en zeki kediler arasında yer alan bu sevimli yaratık sadık karakteri ile de haklı bir üne sahip.

 4-Siyam kedisi

Buyurun, işte bir cin bakışlı daha; Siyam kedisi. Böyle şaşı olduğuna bakmayın bu kediler genetik olarak şaşılığa yatkınlar ama şaşı olmaları süper zeki kediler olmalarını engellemiyor tabi ki. Siyam kedisi de dünyanın en zeki kedileri listesinin 4. sırasında.

5-Burmese

Dünyanın en zeki kedi ırkları denilince ilk bakmamız gereken yer kedilerin gözleriymiş demek ki, çünkü gördüğünüz gibi bütün zeki kedi ırkları boncuk gibi ve ışık saçan gözleri ile dikkat çekiyorlar. Evet, listemizin son sırasında yer alan kedi ırkı Burmese. Tayland kökenli bir ırk olan Burmese de hem çok zeki hem çok güzel hem de sınırsız enerjisi ve merakı sayesinde başını derde sokma konusunda eşsiz bir başarıya sahip.
  

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 12:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104