banner6

Erhürman: 13 ayda çevrenin üzerinden fırtına gibi geçildi

banner37

Sunuşların ardından CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, 5 Haziran Çevre Günüyle ilgili konuşma yaptı. Çevre gününden bahsedilirken, çevre hakkının gelecek kuşaklara da ait olduğunu anımsatan Erhürman, 13 aydır iktidarda olan hükümetin ne yaptığını unutturmamak ve hatırlatmak gerektiğini söyledi.

Erhürman: 13 ayda çevrenin üzerinden fırtına gibi geçildi
banner150

banner150

banner99

Erhürman, 13 ayda çevrenin üzerinden fırtına gibi geçildiğini savunup, bu zaman diliminde mahkemelik olan sit alanları ve eski eserleri sıraladı.
Çıkarma Plajı’yla ilgili alınan ve iptal edildiği iddia edilen kararlarla ilgili de herhangi bir açıklama yapılmadığını savunan Erhürman, sadece bu konunun bile istifa sebebi olduğunu söyledi.  Erhürman, Lefkoşa’da yapımı gündeme gelen üniversite konusunda da eleştirilerde bulundu. 
Erhürman, 13 ayda gelecek kuşakların hakları bu kadar çalınmışken, “Gelecek kuşaklara kötülük rekorunu elinde tutan bu hükümetin çevre günü kutlu olmasın” dedi.

Angolemli: Çevreyi korumak devletin ödevi

TDP milletvekilli Hüseyin Angolemli de 5 Haziran Çevre günü konunda eleştirileri gündeme taşıdı.

Hüseyin Angolemli, Anayasa’dan çevreyle ilgili maddeyi okudu ve çevreyi korumanın devletin ödevi olduğunu ifade etti.

Girne ve Gazimağusa’da lağım sularının denize aktığını belirten Angolemli, Taş ocaklarının ne ağaç ne canlı bırakmadığını savunarak, hükümetin oy kaybetme korkusuyla sesini çıkaramadığını iddia etti.

Ağıllarla iç içe yaşamaya devam eden bölgelere de örnekler veren Angolemli, “Hani ağıllar dışarı çıkacaktı, yer gösterilecekti” diye sordu.

Angolemli, Mağusa Limanı’yla ilgili de eleştirilerde bulunarak buranın özel mülk muamelesi gördüğünü kimsenin kontrol edemediğini savundu.

Ataoğlu 13 ayda yapılanları anlattı  

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da söz alarak, çevre gününü kutladı ve 13 ayda yapılanları anlattı.

Ataoğlu, 9. sınıf müfredatına Çevre Dersi koyduklarını, 88 ilkokula geri dönüşümlü çöp bidonu sağladıklarını, atık suyla, deniz suyuyla ilgili tüm tahlil ve çalışmaları yaptıklarını belirterek, bu tahlillerin sadece kısa bir süre laboratuvar yandığı dönem yapılamadığını kaydetti.

Haziran ayı sonu itibarı ile tüm plajlarda mavi bayrak uygulamasının devreye gireceğini belirten Bakan Ataoğlu, çevre konusunda gerekli tüm adımların atıldığını söyledi.

Ataoğlu, mahkemelik olan bölgelerle ilgili de açıklamalarda bulunarak, Teknecikle ilgili alınması gereken tedbirlerin de henüz alınmadığını belirtti.
Yerinden söz alarak Yeni Erenköy Limanı’nda restore amaçlı izin alınan yere izinsiz olarak 2 katlı bina yapıldığını ve bu konudaki hiçbir soruya cevap verilmediğini savunan Biray Hamzaoğulları, bu konuda uzun zamandır yazılı beyan talep ettiğini ancak kendisinin edindiğinden farklı açıklamalarda bulunulduğunu söyledi.

Hamzaoğlu, Ataoğlu’nun ya kendisine konuyla ilgili yazılı bir beyanda bulunmasını ya da istifa etmesini istedi. Sözlü tartışmaların ardından bakan gerekli açıklamaları yaptığını belirterek, kürsüden indi.

Çavuşoğlu: Görüntü anlamında Beşparlakların yıpratıldığı doğru

Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bakanlığına yönelik eleştiriler üzerine söz aldığını ifade etti.

Çavuşoğlu, görüntü anlamında Beşparlakların yıpratıldığının doğru olduğunu belirterek inşaatların sürdüğünü ancak geçirilen tüzüklere uyulduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, konuyu yakından takip ettiklerini de belirtti.

Kaçak Balıkçılık ve denizde balıkların ölümü ile ilgili eleştirilere de yanıt veren Bakan,  Turizm Bakanlığının gerekli ölçümleri yaptırdığını kaydetti.
Çavuşoğlu, kaçak balıkçılık konusunda Sahil güvenliğin hassasiyetine de teşekkür etti.

Süte zam yapmak zorunda kaldıklarını ifade eden Bakan, hayvancılar birliğinin eylemlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu
Süte yapılan zamla ilgili de açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, sütün satışını hayvancılara devretmeye hazır olduklarını belirterek, “Hayvancıların kendi sektörlerine sahip çıkmalarını destekliyoruz “ dedi.
Bakan, Toprak Ürünleri Kurumu’nun da özerk bir yapıya kavuşturulabileceğini kaydetti.

Tarım Bakanı Çavuşoğlu, bir soru üzerine de önce Güzelyurt Sulama Projesi’nde ihaleye çıkılacağını,  devamında da Mesarya Sulama Projesi’nin devreye gireceğini ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104