Eskiye dönmesi çok zor olacak

banner37

Tarih 17 Mayıs 2020… Ülkemiz o gün, Tepebaşı-Kalkanlı arasındaki en büyük orman yangınını yaşadı. Alevler yayıldıkça, hepimizin ciğeri yandı. 84 bin 367 fidan ve 280 bin civarı ağacımızı, o gün alevler yuttu. Karaya çalınmış ağaçlar ise, şimdi odun olarak satılıyor

Eskiye dönmesi  çok zor olacak
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU


22 MİLYON TL’YE YAKIN ZARAR… Tepebaşı-Kalkanlı arasında geçtiğimiz yılın mayıs ayında çıkan orman yangınında 973,08 hektarlık orman ve özel arazi zarar gördü. 84 bin 367 fidan, 280 bin civarı ağaç alev alev yandı. Geriye ise, simsiyah görüntüsüyle yürek burkan görüntüler kaldı. Bu alanın yeniden yeşillendirilmesi için Orman Dairesi çalışma başlattı. Hedef bölgeye 300 bin fidan dikmek ancak pandemi ve başka nedenlerden dolayı ağaçlandırma çalışması sekteye uğradı. Şimdiye kadar alana sadece 70 bin fidan dikilebildi. Yangının neden olduğu ekonomik zarar ise, 22 milyon TL’ye yakın.

15 BİN METREKÜP CİVARI ODUN ELDE EDİLECEK… Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, yanan alanda kesilen ve kesilecek ağaçlardan elde edilecek odun miktarının 15 bin metreküp civarı olacağının hesaplandığını söyledi. Bu odunların yaklaşık 8 bin metreküpünün kesildiğini ve geriye kalanların ise bu ay sonuna kadar kesilmesinin planlandığını ifade eden Karzaoğlu, ülkemizde odun ihtiyacının çok yüksek olduğunu belirtti. Karzaoğlu, şu an yeni kesilen odunlardan stok yapmaya başladıklarını, bir-iki hafta sonra odun satışının yeniden başlayacağını ifade etti. Karzaoğlu, vatandaşların gidip yerinden kestiği ve aldığı odunlar için metreküp başına 70 TL ödediklerini, Orman Dairesi’nin bünyesinden alınan odunların ise 1 metreküpünün 220 TL’den satıldığını kaydetti.

Tepebaşı-Kalkanlı arasındaki ormanlık alanda geçtiğimiz yıl çıkan yangının bilançosu tam olarak netleşti.

17 Mayıs 2020 tarihinde Tepebaşı-Kalkanlı arasında çıkan orman yangınında 973,08 hektarlık orman ve özel arazi zarar gördü, 84 bin 367 fidan ile 280 bin civarı ise ağaç ise alevlerle yok oldu.

Yangın sonucu ortaya çıkan ekonomik zarar ise 22 milyon TL’ye yakın…

Yangın sonucu oluşan 21 milyon 675 bin 505 TL’lik toplam zararın, 6 milyon 749 bin 360 TL’si fidan zararı, 7 milyon 226 bin 634 TL’si ağaç zararı, 7 milyon 334 bin 94 TL’sini ise ağaçlandırma gideri olarak hesaplandı.

İaşe gideri ve personel gideri toplamı 205 bin 375 TL, yangını söndürmekte kullanılan araç, arazöz, dozer, loder, greyder, kamyon, treyler, motorlu testere ve helikopter ile uçak giderleri toplamı ise 160 bin 41 TL olarak raporlara yansıdı.

Yanan alandaki ağaçların kesiminden 15 bin metreküp odun elde edilmesi bekleniyor. Şu ana kadar yaklaşık 8 bin metreküp odun elde edildi.

Yerinden kesimle odun alanlar metreküp başına 70 TL ödedi; Orman Dairesi’nin bünyesinden alınan odunlar ise 1 metreküpü 220 TL’den satılıyor.

Ormana yeniden hayat vermek için çalışma yapan Orman Dairesi’nin hedefi bölgeye 300 bin fidan dikmek. Ancak bazı sıkıntılar nedeniyle fidan ekimi gecikti, şu ana kadar sadece 70 bin fidan dikimi yapılabildi.

Rüzgarın hızı, yangını büyüttü

KIBRIS’a konuşan Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, 17 Mayıs 2020’de Tepebaşı-Kalkanlı arasında çıkan yangının 2010-2020 yılları arasındaki en büyük yangın olduğunu vurgulayarak, yangının şiddetli rüzgarın etkisi ile geniş bir alana yayıldığını hatırlattı.

Tepebaşı’nda ikamet ettiği için yangın yerine ilk gidenlerden biri olduğunu belirten Karzaoğlu, alevlerin yayılmaması için yangının en kısa sürede nerde nasıl söndürülebileceğini tespit ettiğini ancak rüzgarın hızının yangına müdahale alanını da aşmasına neden olduğunu ifade etti.

Karzaoğlu, aynı anda Koruçam bölgesinde de arazi yangını çıkmasının, endişeye ve kundaklama şüphesine neden olduğunu söyledi.

Karzaoğlu, ekipleri ikiye bölmek zorunda kaldıklarına dikkat çekerek, ekibin bir kısmını Koruçam’a gönderdiklerini belirtti.

banner134
“280 bin ağaç yandı”

Karzaoğlu, yangına dozerler, tankerler, greyder, iş makineleri ve sivil tankerlerle müdahale edildiğini vurgulayarak, polis, asker, sivil savunma ekiplerinin de canla başla çalıştığını kaydetti.

Karzaoğlu, saat 11.00’de müdahale ettikleri yangını, akşamüzeri saat 16.00 civarı kontrol altına aldıklarına dikkat çekerek, yangına Türkiye’den aynı anda 2 yangın söndürme helikopterinin de müdahale ettiğini, daha sonra da kontrol amaçlı bir helikopterin daha geldiğini ve 1 hafta da yanan alanı soğutmak için çalıştıklarını vurguladı.

Tepebaşı-Kalkanlı yangınında yaklaşık bin hektar orman arazisi ve özel arazinin zarar gördüğüne dikkat çeken Karzaoğlu, 280 bin civarı ağacın ise yandığını belirtti.

Karzaoğlu, Tepebaşı-Kalkanlı yangınında toplam ekonomik zararın ise 22 milyon TL’ye yakın olduğuna dikkat çekti.

“70 bin fidan dikildi”

Yangında oluşan tahribatın geri dönüşü için çalıştıklarının altını çizen Karzaoğlu, “Maalesef pandeminin çok yoğun hissedildiği şanssız bir dönemdeyiz. Pandemi nedeni ile sıkıntılar yaşamamız gibi birçok dezavantajımız vardı. Zamanla yarıştığımız halde ciddi sıkıntılar yaşadık” dedi.

Karzaoğlu, yanan arazi için 300 bin fidan dikmeyi planladıklarını ve fidanların üretimini de yaptıklarını vurgulayarak, pandemi, yıl sonu, seçim yasakları, ihale problemi ve bütçenin kapalı olması gibi sebeplerden dolayı hedeflenen fidan sayısını ekemediklerini söyledi.

Şu an dikilen fidan sayısının 70 bin olduğunu kaydeden Karzaoğlu, bunların da kurum-kuruluşların bağışları ve Orman Dairesi’nin imkanlarıyla dikildiğini belirtti.

“Alandan 15 bin metreküp

civarı odun elde edilecek”

Karzaoğlu, yanan alanda kesilen ve kesilecek ağaçlardan elde edilecek odun miktarının 15 bin metreküp civarı olacağının hesaplandığının altını çizerek, bu odunların bir miktarının kesildiğini ve geriye kalanların ise bu ay sonuna kadar kesilmesinin planlandığını söyledi.

Ülkemizde odun ihtiyacının çok yüksek oranda olduğuna vurgu yapan Karzaoğlu, “Ağaçları kesmek için ihale başlayana kadar bir kısım vatandaşa kendi imkanları ile yanan ağaçlardan kesme izni verildi. Bunun yanında odun ticareti yapan kişilere de kendi stok ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kesme izni verdik” dedi.

Karzaoğlu, yılsonu ihaleyi yaparak yaklaşık 8 bin metreküplük odunu Lefkoşa- Mağusa ve Tepebaşı’nda satılması için stoklayıp yerinde satış yaptıklarını anlatarak, özellikle Lefkoşa’da çok yoğun bir taleple karşılaştıklarını söyledi.

Lefkoşa Sanayi bölgesinde geniş bir alanın 3 kez odunla doldurulduğunu ve bittiğini, sabah saat 07.30’da açılan kapıların odun bittiği için öğle saatlerinde kapatıldığını anlatan Karzaoğlu, şu anda yeni kesilenlerden yeniden stok yapmaya başladıklarını ve bir iki haftalık stokun ardından biten odun satışının yeniden başlayacağına işaret etti.

Karzaoğlu, vatandaşların gidip yerinden kestiği ve aldığı odunlar için metreküp başına 70 TL ödediklerini, Orman Dairesi’nin bünyesinden alınan odunların ise 1 metreküpünün 220 TL’den satıldığını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75