Festivale kadar lale kalmayacak!

banner37

Medoş laleleri her yıl olduğu gibi bu yıl da doğayı süslemeye başladı. Ancak bazı duyarsız vatandaşlar koruma altında olduklarına aldırmaksızın bu laleleri söküp, doğadan yok etmeye devam ediyor

Festivale kadar lale kalmayacak!
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Bu yıl 12 Mart'ta on üçüncüsü düzenlenecek Avtepe Medoş Lalesi Festivali öncesinde, neredeyse Avtepe'de Medoş lalesi kalmadı. Avtepe'nin simgesi haline gelen bu laleler duyarsızlık yüzünden yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Tüm uyarılara rağmen, bazı duyarsız vatandaşlar bu laleleri soğanlarıyla birlikte söküp, doğadan koparmaya devam ediyor.

Ayrıca Medoş lalelerine verilen tek zarar bazı duyarsız kişilerin bu laleleri sökmesiyle de sınırlı değil. Medoş lalesinin yetiştiği koruma altındaki arazilere araçlarıyla giren bazı kişiler de laleleri ezip, yok olmasına neden oluyor.

Medoş lalelerinin koruyuculardan biri olan Mustafa Gürler, vatandaşları Medoş lalelerini sökmemeleri ve bu lalelerin yetiştiği arazilere araçlarla girmemeleri konusunda uyardı. “Bu gidişle festivalde görülecek lale kalmayacak” diyen Gürler ayrıca devletin de bu konuda ilgisiz kalmasından yakındı.

banner134
Levhaya bile saygı yok

Avtepe köyünün simgesi olan bu lalelerin bulunduğu araziyi gösteren levhaya bile saygı duyulmuyor. Bölgede Medoş lalesi olduğunu gösteren levha, avcılar tarafından açılan ateş nedeniyle ne olduğu anlaşılamayacak duruma geldi.

"Büyük bir duyarsızlıkla karşı karşıyayız"

Mustafa Gürler, vatandaşların hâlâ Medoş lalesine karşı duyarsız olduğunu söyledi ve bu lalelerin kesinlikle sökülmemesi gerektiğini vurguladı.

Bu lalelerin sadece Tepebaşı ve Avtepe'de bulunduğunu kaydeden Gürler şu ifadeleri kullandı:

“Koruma altında olan bir laledir. Ancak Çevre Dairesi ve Turizm Bakanlığı yılladır bu konuda duyarsız davranıyor. Hiçbir çalışma yapılmadı. Bu sadece koruma altına alındı. Ancak bu korumayla ilgili bir çalışma yapılmadı. Maalesef, her yıl bu laleler sökülüyor. Bu yıl yine Medoş lalelerinin korunmasına dikkat çekmek için festival düzenliyoruz. Festival 12 Mart Pazar günü Avtepe Köy Meydanı’nda yapılacak. Lalelerimiz açmaya başladı. Festival günü gelecek olan konuklar müthiş bir görüntü ile karşı karşıya kalacak.”

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 08:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75