banner6

FOTOĞRAFLI: Yaralı kuşlar tedavi ediliyor

banner37

Taşkent Doğa Parkı’na bağlı Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne son 48 saatte yurdun çeşitli bölgelerinden yaralanma nedeniyle 11 kuş ulaştırıldı. Bu kuşların 6’sının avda vurulduğu tespit edildi.

FOTOĞRAFLI: Yaralı kuşlar tedavi ediliyor
banner150

banner150

banner99

Ahmet İLKTAÇ

Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne son 48 saatte yurdun çeşitli bölgelerinden 11 tane kuşun yaralanma nedeniyle ulaştırıldığı öğrenildi.

Yaralanan kuşların 6’sının avda vurularak yaralandıklarının kesinleştiği öğrenilirken, diğer kuşların farklı nedenlerden ötürü yaralandıkları, ileri tetkiklerin ardından bu kuşların da nasıl yaralandıklarının belirleneceği bildirildi.

Yaralı olarak Taşkent Doğa Parkı’na ulaştırılan kuşlardan Paşaköy’de vurulan 1 İbibik, Beyarmudu’nda vurulan 1 Küçük Balaban ve Meriç’te vurulan 1 Gökkuzgun’un hayatlarını kaybettiği öğrenildi. Hayatta kalan diğer kuşların tedavilerinin uygun koşullarda devam ettiği belirtildi.

Hasta, yaralı ya da herhangi bir şekilde yardıma muhtaç yaban hayvanı görülmesi halinde “1190” Yaban Hayat Destek hattının aranması rica edildi.

Basat: 48 saatte 11 yaralı kuş geldi

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, son 48 saatte 2 adet Küçük Balaban, 1 adet Kerkenez, 1 adet Kocagöz

(Çiğ Kuşu), 1 adet İbibik, 1 adet Küçük Baykuş, 1 adet Karga, 1 adet Sakarmeke, 1 adet Kulaklı Orman Baykuşu, 1 adet Gökkuzgun ve 1 adet Serçe olmak üzere toplam 11 adet kuşun yaralanma nedeniyle Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne ulaştırıldığını söyledi.

Kemal Basat, merkeze ulaşan 11 adet kuşun, 6 tanesinin avda vuruldukları yönünde kesin tanıya vardıklarını, birkaç tanesinin av ile alakası olmayan şekilde yaralandıklarını belirlediklerini ve birkaç tanesinin de neden yaralandıkları yönünde ileri tetkiklerin devam ettiğini belirtti.

Yaralanan kuşlardan İbibik, Gökkuzgun ve 1 adet Küçük Balaban’ın hayatını kaybettiğini anlatan Basat, diğer kuşların tedavilerinin devam ettiğini bildirdi.

Kemal Basat, hayatta olan kuşların gerekli tedavilerinin başladığını, tedavi ve rehabilitasyon sürecinin ardından iyileşen kuşların doğaya geri bırakılacağını açıkladı.

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Başat, hasta, yaralı ya da herhangi bir şekilde yardıma muhtaç yaban hayvanı görülmesi halinde “1190” Yaban Hayat Destek hattının aranmasını rica etti.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2017, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104