Fransa'dan ilaçlama helikopteri geldi

banner37

Orman Dairesi, Amerika ile Fransa’dan gelen uzman mühendislerin ortak çalışmasıyla belirlenen bölgelerde, çam kese böceklerine yönelik ilaçlama başlattı

Fransa'dan ilaçlama helikopteri geldi
banner8

Ayşe BULUT

Ormanlarımızdaki çam ağaçlarını kurutan çam kese böcekleriyle mücadele kapsamında dün ülke genelinde havadan ilaçlama başlatıldı.

banner134

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi’nin açtığı ihaleyi kazanan Envirotek, Orman Dairesi yetkililerinin yanı sıra, Fransa, Amerika ve Türkiye’den gelen uzmanlarla birlikte ormanlarımızda incelemeler yaptı ve ilaçlama için Fransa’dan özel olarak helikopter getirdi.

Fransa’dan getirilen ilaçlama helikopteri, 12 ile 20 gün arasında 9 bin hektar ormanlık alana 113 varil ilaç bırakacak. İlaçlamadan üç gün sonra, daha önceden sayımı yapılan bölgelerde yeniden sayım yapılacak ve ilacın yeterliliği ölçülecek, gerekirse bölgede yeniden ilaçlama yapılacak.

İlaçlama dün Karpaz’da Eleosa bölgesinde start aldı. İlaçlamaya, Orman Mühendisi Salih Karalıgil, Orman Dairesi Harita Teknikeri Veli Balcı ve Orman Dairesi eski Müdürü İlkay İlseven de katılarak, yurt dışından gelerek ilaçlama yapacak heyete yardımcı oldu.

Orman Mühendisi Salih Karalıgil ile Orman Dairesi Harita Teknikeri Veli Balcı, çam kese böcekleriyle ilgili başlatılan ilaçlama çalışmasıyla ilgili gazetemiz KIBRIS’a konuşarak şu bilgileri paylaştı:

“Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkılarak, çam kese böceği ile mücadele kapsamında ilaçlama yapılıyor. İhaleye çıkılan ilaçlama işlemleri için Fransa, Amerika ve Türkiye’den ilaçlama için uzman mühendisler gelerek çam kese böceği ile ilgili ormanlarımızda çalışma yaptılar.

9 bin hektar alan 12 ile 20 gün arasında ilaçlanacak. Çam kese böceği ile mücadele için ormanlarımıza 113 varil ilaç atılacak. Ancak atılacak olan ilaç tamamen biyolojik ilaçtır. Atılacak olan bu ilaç sadece çam kese böceğine etki edecek.

Helikopterle ilaçlanacak olan bölgelerin tespiti günler öncesinden yapıldı ve GPS’e yüklendi. Helikopter havadan ilaçlama yaparken, çam kese böceği olan bölgelere geldiğinde otomatik olarak ilaç bırakacak. İlaçlamalar sadece pazar günleri av dolayısıyla yapılmayacak. Bu bölgelerde daha önce sayım yapıldı, ilaçlamadan üç gün sonra bölgede tekrar çam kese böceği sayımı yapılacak. Sayımla, ilaçlamanın ne kadar başarılı olduğu veya olacağı da belli olacak.”

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88