banner6

'Gamini' yıkımı, seçim engeline takıldı

banner37

Turizm ve Çevre  Bakanı Ataoğlu, gaminilerin tümünün yıkılmayacağını ancak yasal sınır olan 11 sayısına da erken genel seçimleri nedeniyle ulaşamadıklarını belirtti

'Gamini' yıkımı, seçim engeline takıldı
banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, kömür ocaklarının (gamini) kapatılmasıyla ilgili olarak “Gaminiler kapatılmayacak” dedi.  Zaim Kömürleri sahibi Önder Zaim ise gaminilerin kapatılacağını söyleyerek hükümetin kendi yandaşlarına dışarıdan kömür ithali yapmasına izin verdiği iddiasında bulunurken Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir ise “Güzelyurt’ta portakal kalmadı” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Ataoğlu: Gaminilerin tümünün kapanması söz konusu değil

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ülkemizde bulunan gaminilerin tümünün kapatılmasının söz konusu olmadığını belirterek, gamini sayısının yasal olarak 11 adet olması gerektiğini vurguladı.

Ülkemizde bulunan gaminilerin birçoğunu yıktıklarını bildiren Ataoğlu, hala daha yıkılması gereken birçok gamininin bulunduğunu söyleyerek gamini sayısını yasal sınıra çekeceklerini söyledi.

Ataoğlu, gaminilerin yıkıldığı dönemde o bölgede yapılan askeri tatbikattan dolayı tatbikat alanında bulunan birçok gaminiyi yıkamadıklarını söyleyerek daha sonraki süreçte de seçim hazırlıkları ve seçim yasaklarının devreye girmesiyle de gamini sayısını yasal sınıra çekemediklerini dile getirdi.

“Eski gaminiler üretime devam edecek”

Ataoğlu, gaminilerin tümünün kapanmasının söz konusu olmadığını yineleyerek gaminilere yeni bir yer tesis edileceğini ve kömür üretiminin ülkemizde devam edeceğinin altını çizdi.

Ayrıca gaminicilere de dumansız bir şekilde kömür üretebilecek çağdaş, yeni bir yer tesis edilene kadar da eski gaminilerin üretime devam edeceğini vurguladı.

Zaim: Gaminiler kapatılacak

Zaim Kömürleri sahibi Önder Zaim, gaminileri ithal kömür getirterek kapatılmak istendiğini iddia etti.

Gaminilerin kapanmasıyla yaptıkları tüm yatırımların boşa gideceğini belirten Zaim, Turizm ve Çevre Bakanlığının 2015 yılında kendilerine yeni bir yer tesis edeceğini söylerken yeni tesis edilecek olan bölgede de herhangi bir çalışma yapılmadığını iddia etti.

Zaim, yaşam yerlerinden uzakta yeni bir yere gitmeye hazır olduklarını belirterek bu konuda devletten bir adım atmasını beklediklerini söyledi.

“Olan vatandaşa olacak”

Yurtdışından kömür ithalatı yapılacağı uyarısında bulunan Zaim, “Bu meslek için varımızı yoğumuzu her şeyimizi yatırdık. Trilyonlarca yatırım yaptık. Bu mesleği kimseyi rahatsız etmeden, yaşam yerlerinden uzakta yapalım” diyerek tepkisini dile getirdi.

Zaim, yurtdışından kömür ithali yapılırsa bunun fiyatlara yansıyacağını ve kendilerinin de döviz üzerinden kömür ithal etmek zorunda kalacaklarının altını çizdi. İthal ettikleri kömürleri de yine döviz üzerinden satmak zorunda kalacaklarını belirterek “Olan vatandaşa olacak” dedi.

Ayrıca Rum tarafındaki gibi kendilerinin de modern bir sistemle üretim yapabileceklerini vurgulayan Zaim, yaptıkları yatırımların boşa gitmesinden endişe duyduklarını, istihdam ettikleri onlarca çalışanında ekmeğiyle oynanmaması gerektiğine dikkat çekti.

Sahir: Gaminiler denetim altına alınmalı

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, gaminilerin şu anki mevcut düzende çalışmasına karşı olduklarını belirterek, gaminilerin yeşil örtümüzün yok olmasına neden olacağını vurguladı.

Sahir, “Güzelyurt’ta portakal kalmadı” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Gaminilerin yanarken çıkardığı duman ve kirliliğin kontrol edilemez bir boyuta ulaştığını söyleyen Sahir, gaminilerin denetim altına alınması gerektiğine dikkat çekti.

“İhtiyaç modern bir yöntemle karşılanabilir”

Sahir, ülkemizde tüketiciden kaynaklanan kömür ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacın da modern bir yöntemle karşılanabileceğini iddia etti.

Odunların veya kömürlerin hangi ihtiyaca göre, hangi kaynağa göre tüketileceğine bakılması gerektiğini belirten Sahir, odun sobalarının ve şöminelerin de denetlenmesi gerektiğini de vurguladı.

“Odun sobası ve şömine kullananlar kayıt altına alınmalı”

Sahir, başka ülkelerde odun sobası veya şömine kullananların kayıt altında olduğunu ve “Başka ülkelerde kim ne kadar odun harcadı, nereden aldı hepsi kayıt altındadır”  diyerek bunun bizim ülkemizde de yapılabileceğini söyleyerek odun sobası ve şömine kullananların karneye bağlanması gerektiğini belirtti.

Ülkemizde her isteyenin odun sobası alabileceğine de dikkat çeken Sahir, bunun önüne geçilerek kaçak kesimin de önüne geçilebileceğini vurguladı.

Sahir, ülkemizdeki gamini sayısının yasal olarak olması gerektiğinden fazla olduğunu belirterek öncelikle ülkedeki ihtiyacın belirlenmesi gerektiğine ve ardından da bu belirlenen ihtiyaca yeterli ağacımızın olup olmadığının saptanması gerektiğini dile getirdi. Eğer ülkemizde ihtiyacı karşılayacak kadar yeterli ağaç yoksa geriye kalan miktarın dışarıdan ithal edilebileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 08:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104