banner6

Gelincik'teki su kuyusu krizi büyüdü!

banner37

Alaniçili enginarcıların, Gelincik’e su kuyusu açmasıyla başlayan kriz büyüdü. Bölge halkının dava açması sonucu söz konusu kuyu mühürlendi. Ancak bu kez de enginarcılara su verilmesini sağlayan İskele Kaymakamı ve su veren milletvekili Önder Sennaroğlu, tepkilerin adresi oldu

Gelincik'teki su kuyusu krizi büyüdü!
banner151

Ayşe BULUT

Karpaz bölgesindeki Gelincik köyünde, yaklaşık 2-3 ay önce başlayan su kuyusu sorunu, gün geçtikçe büyüyor.

Alaniçi köyünden gelen üreticiler, Gelincik ve Kumyalı’dan tarla kiralayarak enginar ekti. Enginarcılar, Gelincik’te de su kuyusu açarak, ürünlerini sulamaya başladı. Ancak üreticiler, “su kuyularımızı kurutacaklar” diyen köylülerin tepkisiyle karşılaştı.

Gelincik’te açılan su kuyusu için mahkemeye başvuran ve ara emri alan köy halkı, kuyunun mühürlenmesini sağladı. Şimdi, mahkemenin vereceği son karar bekleniyor.

Bu sefer de ürünleri susuz kalan enginar üreticileri ayaklandı ve sorunlarına çare bulunması için İskele Kaymakamı’na gitti.

Ziyamet köyünde su kuyusu bulunan bölge milletvekili Önder Sennaroğlu, kaymakamın ricası üzerine enginarcılara su vermeye başladı. Ancak bu durum da Gelincik ve Kumyalı halkı için sorun oldu.

Gelincik ve Kumyalı sakinleri, İskele Kaymakamı’nın, mühürlenen kuyu için özel izin alıp, enginarcıların hizmetine verilmesi için özel izin alacağını iddia etti. Köy sakinleri, bölgelerinden su alınmasına, başkalarına ayrıcalık tanınmasından şikayetçi.

İskele Kaymakamı Kemal Yılmaz ise konunun mahkemede olduğunu ve mahkeme sonuçlanmadan açıklama yapmanın etik olmadığını söyledi.

Sennaroğlu: Kaymakam rica etti, ben de üreticiye suyu verdim

Milletvekili Önder Sennaroğlu, enginarcıların kazdığı su kuyusuna ara emri alındığını için İskele Kaymakamı’nın kendisine ulaşarak, sorun neticelenene kadar üreticilere su vermesini rica ettiğini söyledi.

Sennaroğlu, Kaymakam’ın ricası üzerine enginarcıların mağduriyetini gidermek, devlete yardımcı olmak için su verdiğini belirtti.

Nizam: Öneri onlardan geldi

Alaniçili Halil Nizam ise yapılan eleştirileri abartılı ve anlamsız bulduğunu söyledi. Tarım ve Orman Bakanı’nın ve Kaymakam’ın birlikte karar vererek mahkeme sonuçlanana kadar enginarların kurumaması için Öder Sennaroğlu’ndan kendisine su vermesi için ricada bulunduklarını ifade eden enginar üreticisi Halil Nizam, şöyle konuştu:

“Bu öneriyi Gelincik Sulama Birliği Başkanı yaptı. 15 gün Önder Sennaroğlu’nun kuyusunu 15 gün de bizim kuyuyu kullanmamızı önerdi ve bu karar üretilirken Tarım Bakanı, Kaymakam ve Gelincik Sulama Birliği Başkanı ve üyeleri de ordaydı. Birlikte bu kararı ürettiler. Şimdi neyin tantanasını yapıyor ben anlamış değilim.” Halil Nizam, uygulamaya başta onay verip, sonradan tepki gösterildiğini kaydetti.

Bölgede üretim yapmalarına karşı çıkanlara öneri geliştiren Halil Nizam, “Bıraksınlar bu sezonu çıkaralım. Kaç para aldıysak tarlayı ve açtığımız kuyunun masraflarını bize ödesinler. Çevirelim kendilerine tarlayı” dedi.

Talay: Enginarcılara su verilmesine karşıyız

Gelincik Sulama Birliği Başkanı Ahmet Talay, İskele Kaymakamı’nın bölgedeki enginar üreticilerinin ürünlerini sulaması için özel izin çıkaracağını söylediğini iddia etti.

Kaymakamı, bölge sorunlarıyla ilgilenmemekle suçlayan Talay, bölge halkının geçim sağlayabilmesi TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin Gelincik ve Derince’ye su kuyusu açtığını belirtti.

Talay, Alaniçi’nden gelen enginarcılara tanınan ayrıcalıkla kendi kuyularındaki suyun da kuruyacağını, köy halkının üretimden geçim sağlayamayacak duruma geleceğini savundu.

Önder Sennaroğlu’nun, enginar üreticilerine su vermesine karşı olduklarını ifade eden Talay, enginar üreticilerinin Gelincik’te açtığı su kuyusu konusunun mahkemede olduğunu belirtti.

Muhtarlar da tepkili

Taşlıca Muhtarı Ramazan Çelik, bölge insanı geçimini sağlayamazken, dışarıdan gelen kişilere ayrıcalık tanınmasına karşı olduklarını söyledi.

Ziyamet Muhtarı Hacıbey Mehmetoğlu, “Bizim suyumuz bize yetmiyor. Bir şahsa bu kadar ayrıcalık tanınmasını anlayamıyorum. Beni Önder Sennaroğlu’nun adamı aradı ve ‘enginarcılara kesinlikle su vermeyin’ dedi. Ama şu anda enginarcılara Ziyamet’teki kuyusundan Sennaroğlu su veriyor. Kaymakam da enginarcıların hakkını savunacağına, gelsin köylünün mandıralar sorununu çözsün” dedi.

Boltaşlı Muhtarı Zafer Mani de, enginar üreticilerinin mahkeme kararını tanımadığını iddia ederek, Kaymakam’ın enginar üreticisini savunmamasını, bölgenin sorunlarıyla ilgilenmesini istedi.

Bölge sakinleri ne dedi?

Raif Kimsesizler: “Sorun şahsi değil, toplumsaldır. Yeraltı sularımıza sahip çıkıyoruz. Bizde, bir kişi, en çok 10 dönüm patates eker, bunun sulaması 90 gün sürer. Ama enginar, 9 ay boyunca su ister. Buna su dayanmaz. 70 dönümlük Gelincik ovası, 200 dönümlük Kumyalı ovası için bu durum kabul edilemez.”

Cahit Keskin: “Yeraltı suları Karpazlılara aittir. Bize yetmeyen suyumuzu başkasıyla nasıl paylaşalım? Mahkemenin kararını Kaymakam ve hükümet nasıl yok sayar! Anlamış değilim.”

Ahmet Nurçin: “Enginarcıların kuyu bölgesi 280 dönümdür. Bizden bir dönüm sulu arazi için 12 dönüm kuru arazi istediler. Biz mağdur olmamak için bundan feragat ettik. Adamlar bir köyün kullanabileceği suyu, bir şahsa nasıl verirler?”

İsmet İlkan: “Bizler, beraberlik içinde mücadele etmeliyiz. Şu anda köylümüz 280 dönüm araziye ekim yapıyor. Bir şahsa, 2-3 köyün kullanabileceği su miktarını verirsen, biz de buna sessiz kalmayız.”

Alican Avcil: “Ziyamet ve Gelincik’teki sulama bölgesinde izinsiz kuyu açtılar ve hemen ertesi günü bu kuyuya izin alarak Gelincik ve Kumyalı ovasına enginar ektiler. Kuyu iznine aykırı davranıp parsel dışına da su taşıdılar. Gelincik-Ziyamet bölge halkı, kanunsuzluğa karşıdır. Ara emri alındı ancak bölgemizin milletvekili Önder Sennaroğlu, kanunsuz olarak mahkeme kararına itaatsizlik edip, ekilen enginarlara su verdi.”

Mehmet Yasak: “Üç aydan beri enginarcılarla uğraşıyoruz. Bu enginarcılara destek çıkan makam ve siyasilere sesleniyorum; günü geldiğinde biz de karşınızda olacağız, hem de altı köy birden. Yeter artık, istihdam yok, işsizlik var.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 08:53
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110