Geri dönüşüm için arazi çöplük oldu

banner37

Değirmenlik’te evlerin yakınında, ekili tarlaların dibindeki arazide biriktirilen çöpler, köylülerin tepkisine neden oldu… Çevre Dairesi yetkilileri, arazi sahibine alanı temizlemesi için süre verdi

Geri dönüşüm için arazi çöplük oldu
banner90
banner8

Erol KANLIADA

Değirmenlik’in orta yerinde, evlerin yakınında, ekili tarlaların dibinde kocaman bir çöplük.

Erbil Eğri’ye ait arazi içerisinde biriktirilen çöpler, geri dönüşümde kullanılıyor… Eğri, çöp biriktirme alanı olarak kendi arazisini kullanıyor ancak yerleşim yerlerinin orta yerinde böyle bir alan yaratılması yasak.

Bölge halkının şikâyeti üzerine Çevre Koruma Dairesi, devreye girdi… Bölgede inceleme yapan daire personeli Erbil Eğri’ye ceza keserek, araziyi temizlemesi için kendisine süre verdi.

KIBRIS’a konuşan Erbil Eğri, Çevre Dairesi’nin kendisine gerekli uyarıyı yaptığını belirterek para cezası da kestiğini söyledi. Eğri, çöpleri köy içerisinden Haspolat’taki arazisine taşımaya başladığını söyledi.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı ve Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, konuyla yakından ilgileniyor. Aktolgalı ve Karavezirler, çevre kirliliği yaratılmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

En hafif rüzgârda çöpleri dağılıyor

Değirmenlik sakinleri, geri dönüşüm için biriktirilen çöplerin, rüzgâr nedeniyle çevreye saçıldığını belirtti.

banner134
Köyün her yerinin çöple dolduğunu ifade eden bölge sakinleri, Erbil Eğri’nin ekmek parasında gözlerinin olmadığı, yaptığı işi de desteklediklerini ancak köy içinde çevre kirliliği yaratmaya hakkı olmadığını söyledi.

Duruma daha fazla dayanamadıklarını ifade eden bölge sakinleri, Çevre Koruma Dairesi ve Değirmenlik Belediyesi’ne şikâyette bulunduklarını söyledi.

Aktolgalı: Önce ihtar verdik, sonra ceza kestik

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Değirmenlik’teki çöp alanla ilgili gerekli girişimi yaptıklarını ifade ederek söz konusu alanın çöp dökümü ve geri dönüşüm için müsait olmadığını söyledi.

Mal sahibine önce uyarı cezası verildiğini, iktara uymadığı için de para ceza kesildiğini belirten Aktolgalı, 15 gün içerisinde çöplerin başka bir yere taşınmaması durumunda iş yeri faaliyetlerini durduracaklarını kaydetti.

Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler de, konunun bilgisinde olduğunu belirterek sorunu bir an önce çözeceklerini söyledi.

Eğri: Çöpleri yeni yerimize taşıyoruz

Çöpleri kendi arazisinde biriktiren ve geri dönüşümde kullanan Erbil Eğri ise, Çevre Koruma Dairesi yetkililerinin kendisini uyardığını, 15 gün süre içerisinde çöpleri taşıyamadığı için de ceza kesildiğini belirtti.

Eğri, cezayı ödediğini, çöpleri de Haspolat’ta aldığı yeni yere taşımaya başladığını söyleyerek “Çöpleri uyarıdan sonra taşımaya başlamıştık ama çöpleri taşıdığımız araçlardan biri arızalandı. Bu nedenle hepsini taşımaya yetiştiremedik ve ceza yazıldı” dedi.

Eğri, en kısa sürede bütün çöplerin araziden kaldırılacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 10:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75