banner6

Girne isyan etti

banner37

Girne'de yaşanan sel felaketinin bilançosu ağır oldu. Bazı vatandaşların arabaları sular altında kalırken, bazıları evlerinin su dolması nedeniyle geceyi tanıdıklarının evlerinde geçirmek zorunda kaldı

Girne isyan etti
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL- Emine UYSAL

Girne'de, sel felaketi yaşanmasına neden olan şiddetli yağmur durdu ancak izi kaldı. Evlerini, işyerlerini su basan vatandaşlar dün tüm gün yağmur sularını ve çamuru temizlemekle uğraştı. Sivil Savunma, itfaiye ve belediye ekipleri de vatandaşların imdadına koştu.

Sel felaketinin bilançosu ağır oldu. Bazı vatandaşların arabaları sular altında kalırken, bazıları evlerinin su dolması nedeniyle evine bile giremedi. Bir işyerinin çatısı uçarken, birçok bahçe duvarı suyun şiddetinden yıkıldı.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan vatandaşlar isyan ederek, sel felaketine karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu söyledi ve sorunu tamamen çözecek kalıcı önlemler alınmasını istedi.

Mağdurlar ne dedi?

Yusuf İhtiyar:

Dükkanımda ciddi anlamda zarar oldu. Depoda bulunan içkilerin çoğu mahvolup gitti. Ancak çarşı içinde bizden daha fazla zarar gören dükkanlar da var. Su baskınının nedeni yağmurun şiddetli yağışından kaynaklanıyor. Su çok fazla olunca dükkanların içine kadar girdi.

Nalan Puslu:

Çok büyük bir zarar olmadı. Sadece yolda biriken su, araçlar geçtiğinde dükkanın içine geldi. Sabahtan beridir süpürüyoruz. Yol kapatılmış olsaydı, dükkana hiç su girmezdi.

Erman Eroğlu:

Girne Amerikan Üniversitesi'nden gelen sular evimin önüne birikti. Alt yapının iyi olmaması nedeniyle evimin önü su doldu. Evin içine girmeden önlem aldık ve suyu durdurduk. Yaklaşık 4 yıldır aynı sorunu yaşıyorum. Belediye önlem olarak toprak koydu. Ancak o da geçici bir önlem.

Aydın Vefalı:

Dere yataklarına ev yaptılar cefasını biz çekiyoruz. Yıllardır bu sorun ile boğuşuyoruz. Evimizi su basmaması için motor taktırdık, düzenli bakımını yapıyoruz. Yine çare olmadı. Bodrum su doldu, arabam sular içinde kaldı.

Akşamdan beridir birilerinin gelip bize yardım etmesini bekliyoruz.

Ayşe Özdemir:

Biz evin bodrum katında yaşıyoruz. Akşamki yağmur nedeniyle ev su dolu. Bütün eşyalarımız sular altında kaldı. Canımızı zor kurtarıp yukarı çıkabildik. Oğlumun ders kitapları, okul kıyafetleri hepsi sırılsıklam oldu. Ayakkabımız bile kalmadı.

Ertan Soyel:

Evi su bastığında ben İstanbul'daydım. Bana haber verdiler, ben de ilk uçakla çıkıp geldim. Evimi kurtarmaya çalıştım. Aracımı sular altında kalmaktan son dakika kurtardım.

Güler Köseoğlu:

Tarladan gelen sular evin içinde doldu. Bodrum katı ve banyo su doldu. Aynı olayı 4 yıl önce yine yaşamıştık. Bir önlem alınması gerekir. Tarlada biriken sular işyerime ve evime geliyor.

Mehmet Kötüce:

Restoranda müşterilerimize sunduğumuz ürünlerin doğal olması için burada yetiştiriyoruz. Ancak son yaşanan selden ve fırtınadan seramız ciddi anlamda zarar gördü. Yaklaşık 8 bin TL'lik zararımız var. Ben 6 aydır bu ürünleri yetiştirmek için uğraşıyorum, aylardır uğraştığım emeğim heba olup gitti.

Nazım Hüseyin:

Biz dükkanı saat 20.30 gibi kapattık. Ardından saat 22.00 gibi su baskını olduğu haberi geldi. Ürünleri toplayıp dışarı çıkardık. Depo su doldu. Ciddi bir zarar var.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2016, 08:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104