Göl kenarı, ölü balıklarla doldu

banner37

Yer altı su kaynaklarının beslenmesi amacıyla 1900 yılında, taşkın yatağına yapılan Kıbrıs’ın ilk göledi Köprülü (Kukla) Göledi’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da toplu balık ölümleri görüldü

Göl kenarı, ölü  balıklarla doldu
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

“Endişeliyiz, ciddi önlem şart”… Bölgedeki vatandaşlar, balık ölümlerinden endişe duyduklarını ifade ederek, “Göledin çevresi balık ölüleriyle dolu. Öte yandan, insan eliyle yaratılan kirlilik de ciddi boyutta. Aylardır ölü balıklar, göl kenarında duruyor. Ölümlerin nedenleri araştırılıp, gereken ciddi önlem bir an evvel alınmalı. Göledin çevresi temizletilip, temiz tutulmalı” diye tepki gösterdi.

“Ölümler, doğal döngüdür”…  Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği Çevre Koruma Uzmanı Damla Beton, göletteki balık ölümünün, Kasım ayından beridir görüldüğünü ifade ederek, “Göletteki balık popülasyonda artış var. Suda oksijen azlığı yaşanıyor. Sazan olmasaydı, ölüm de olmayacaktı. Ölümler şaşırtmadı, beklenen bir durumdu. Ölümler, doğal döngüdür. Sıkıntı, sazanın sisteme girip, sistemi kirletmesidir” dedi.

“Kimyasal kirlilik yok”… Hayvancılık Dairesi Su Ürünleri Uzmanı Uğur Sencer, “Su deniz suyuna yakın bir tuzluluğa ulaştı. Bu tatlı suda yaşayan balıkları etkiledi. Sudaki buharlaşma devam ettiği için sudaki oksijen azaldı. Alınan örnekler incelendi ve kimyasal kirlilik (ilaç, zehir, pestisit vs) görülmedi” şeklinde konuştu.

Yer altı su kaynaklarının beslenmesi amacıyla 1900 yılında, taşkın yatağına yapılan, Kıbrıs’ın ilk göledi Köprülü Göledi’nde her yıl olduğu gibi bu yıl görülen balık ölümleri endişe yarattı.

Yağışlı dönemlerde, derinliği 6 metreye kadar ulaşan ve geniş bir alan kaplayan Köprülü Göledi çevresi, sazan balığı ölüsüyle doldu.

Kapladığı geniş su alanı sayesinde çok sayıda ördek, kıyı kuşu ve canlının ziyaret ettiği gölette, Kasım ayından bu devam ettiği öğrenilen balık ölümleri, göledi ziyaret eden vatandaşları tedirgin etti.

Bölgedeki vatandaşlar, balık ölümlerinden endişe duyduklarını ifade ederek, ilgililere gerekli önlemi alması için çağrı yaptı.

Vatandaşlar, “Göledin çevresi balık ölüleriyle dolu. Öte yandan, insan eliyle yaratılan kirlilik de ciddi boyutta. Aylardır ölü balıklar, göl kenarında duruyor. Ölümlerin nedenleri araştırılıp, gereken ciddi önlem bir an evvel alınmalı. Göledin çevresi temizletilip, temiz tutulmalı” diye tepki gösterdi.

Vatandaşlar, göletteki canlı ölümüne son vermek için, göletten su, hayvan ve bitki numunelerinin alınıp araştırılması gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan, Beyarmudu Belediyesi ekiplerinin, göletteki ölü balıkları toplamak için çalışma başlatacağı belirtildi.

“Ölümler şaşırtmadı”

Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği Çevre Koruma Uzmanı Damla Beton, göletteki balık ölümünün, Kasım ayından beridir görüldüğünü ifade ederek, “Göletteki balık popülasyonda artış var. Suda oksijen azlığı yaşanıyor. Sazan olmasaydı, ölüm de olmayacaktı. Ölümler şaşırtmadı, beklenen bir durumdu. Sıkıntı, sazanın sisteme girip, sistemi kirletmesidir” dedi.

Damla Beton, sazan balıklarının, gölede, su taşkınları ve insan eliyle girdiğine dikkat çekerek, sazan balıklarının göletteki su seviyesinin azalıp, oksijeni düşürdüğünü anlattı.

Beton, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sazan olmasaydı, gölette ölüm olmayacaktı. Sazan balığının doğal düşmanı yok. Nasıl ki denizde balon balıklarıyla baş edemiyorsak, tatlı suda da sazan balıklarıyla baş edemeyiz. Az oksijenli suda yaşamaya dirençli olan sazan, dışkısıyla, toprak biriktirerek, barajın kapasitesini azaltır. Avcısı yoktur, istilacı bir türdür. Hızlı ürer ve kısa sürede sistemde binlerce sazan olur. Fırsatını bulup çoğaldıkça, bulunduğu ortamda baskın olur ve sistemi çökertir. Sıkıntı bu balıkların doğal sisteme girmesidir. Bunu kimse kontrol edemez. Toplu ölümlerin sebebi, sazanın doğal tür olmamasıdır.”

Duvarlarında çatlak olan Köprülü Göledi’nin, uzun yıllardır gerçek anlamda bakımı yapılmadığına vurgu yapan Damla Beton, 2014’te, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Beyarmudu Belediyesi, Su İşleri Dairesi ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle, AB’den destek için, alanın, bakımı, korunası ve tamiriyle ilgili imzalanan protokolü anımsattı.

Damla Beton, 2017’de sonuçlanan proje kapsamında, AB desteğiyle, Köprü Rezervuar Alanı ve etrafındaki doğal tuzcul bataklıkları, kuş gözlem alanı olarak organize ettiklerini ifade ederek, alandaki su varlığı ve doğal hayatı korumak için çalıştıklarını anlattı.

Damla Beton, bölgeyi ziyaret eden vatandaşlara çevreyi kirletmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

“Kimyasal kirlilik yok”

Hayvancılık Dairesi Su Ürünleri Uzmanı Uğur Sencer, bölgede incelemede bulunduğunu anlattı ve ileri tetkik için göletteki sudan örnekler aldığını kaydetti.

Uğur Sencer, göletteki suyun azalıp, tuz oranının ciddi oranda arttığına dikkat çekerek, özellikle sığ alanda çözünmüş oksijen miktarının oldukça düşük olduğuna vurgu yaptı.

Sencer, aynı suda aynı tür sazan balıklarından (Carassiusgibelio) özellikle küçük bireylerinin öldüğünü belirlediğini ifade etti ve ekledi:

“Su deniz suyuna yakın bir tuzluluğa ulaştı. Bu tatlı suda yaşayan balıkları etkiledi. Sudaki buharlaşma devam ettiği için sudaki oksijen azaldı. Alınan örnekler incelendi ve kimyasal kirlilik (ilaç, zehir, pestisit vs) görülmedi. Gölet rehabilite edilerek, içerisindeki su miktarı korunabilir. Böylece ölümler de az olur.”

Sencer, sazanların amatör balıkçılar tarafından avlandığına da değinerek, balıkların tüketilmesinde bir sakınca olmadığını kaydetti.

Fotoğraflar: Artun KORUDAĞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75