Gölet ölü balıkla doldu

banner37

Gazimağusa’nın en büyük göletlerinden biri olan Ayluga Göledi’nde, her yıl olduğu gibi bu yıl da çok sayıda balık öldü

banner87
Gölet ölü balıkla doldu
banner90
banner99

VATANDAŞLAR ENDİŞELİ… Bölgedeki vatandaşlar, balık ölümlerinden endişe duyduklarını ifade ederek, “Göledin yüzeyi parlak yeşili andıran boya gibi. Göl çok kirli, kenarı balık ölüsüyle doldu. Ölümlerin nedenleri araştırılıp, gereken ciddi önlem bir an evvel alınmalı” dedi.

“OKSİJEN YETERSİZ, SU POMPALIYORUZ”… Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, balıklarının ölümünün göletteki oksijen seviyesinin azalıp, balık popülasyonunun artışından kaynaklandığını belirterek, gerekli önlem için çalıştıklarını, oksijeni artırmak için gölede kontrolü su pompaladıklarını söyledi.

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’nın en büyük göletlerinden biri olan Ayluga Göledi’nde, her yıl olduğu gibi bu yıl da balık ölümleri görüldü.

   Göl kenarı sinek larvası yiyen lambisa, japon ve sazan balığı ölüsüyle doldu.

   Bölgedeki vatandaşlar, balık ölümlerinden endişe duyduklarını ifade ederek, ilgililere gerekli önlemi alması için çağrı yaptı.

   Vatandaşlar, “Göledin yüzeyi parlak yeşili andıran boya gibi. Göl çok kirli, kenarı balık ölüsüyle doldu. Günlerdir ölü balıklar, göl kenarında duruyor. Larva yiyen balıkların yanı sıra, japon ve sazan balığı ölüsü de var. Ölümlerin nedenleri araştırılıp, gereken ciddi önlem bir an evvel alınmalı” diye isyan etti.

   Vatandaşlar, göletteki canlı ölümüne son vermek için, göletten su, hayvan ve bitki numunelerinin alınıp araştırılması gerektiğini dile getirdi.

“Gereken yapılıyor”

   Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, göletteki balık ölümünün, göletteki oksijen seviyesin azalıp, balık popülasyonunun artışından kaynaklandığını ifade etti.

   Gerekli önlem için çalıştıklarını kaydeden başkan İsmail Arter, sivrisinekle mücadele amacıyla, yaz mevsimi öncesi gölede bıraktıkları çok sayıda larva yiyen balığın yanı sıra, Çanakkale Göledi’ndeki taşan suyla birlikte Ayluga Göledi’ne çok sayıda balık geldiğini ifade etti.

   Göletteki balık popülasyonunun artışından, oksijen seviyesinin düştüğünü kaydeden Arter, buradaki oksijen seviyesini artırmak için, gölede kontrollü su pompaladıklarını anlattı.

   İsmail Arter, gerekli önlemin en kısa sürede alınacağını kaydetti.

“Oksijeni artırmak için,

gölede kontrolü su veriyoruz”

   Gazimağusa Belediyesi Sağlık Şube Amiri İlke Soyer, göletteki balık ölümünün, 5-6 yıldır görüldüğünü ifade ederek, belediyenin gerekli çalışmaları başlattığını anlattı.

   Veteriner İlke Soyer, gölette balık popülasyonunda artış olduğuna dikkat çektikten sonra, göletteki su seviyesinin azalıp, oksijenin düştüğüne vurgu yaptı.

   İlke Soyer, “5-6 yıldır balık ölümleriyle karşılaşıyoruz. Bugüne değin yaptığımız tahlil sonuçlarında ölümlerin oksijen yetersizliğinden kaynaklandığı saptandı. Bu yılki ölümlerden numune aldık, incelenmesi için laboratuvara gönderdik. Sonuçları bekliyoruz” dedi.

   Göl kenarındaki ölü balıkların ekipler tarafından temizletileceğini anlatan İlke Soyer, göletteki oksijeni artırmak için, gölede kontrollü su verdiklerini de sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75