banner6

Göletlerin bol yağmura ihtiyacı var

banner37

Göletler bir bir kuruyor... Önemli göletlerimizden Gemikonağı Göleti de kurumaya yüz tuttu… Yılın kurak geçmesi nedeniyle göletlerin bazılar beklenenden evvel kurudu, bazıları ise kurumaya yüz tuttu. Gemikonağı Göleti de kurumaya yüz tutmuş göletlerimizden birisi... Ülkemiz için çok büyük öneme sahip olan gölet, 2015 yılının Nisan ayında dolup, taşmıştı. Ancak, şimdiki hali susuz dediğimiz adamızın kanıtı niteliğinde… Gölet’in, 4 milyon 200 metreküp su tutma kapasitesi var ancak şu an içinde bulunan miktar oldukça az…

Göletlerin bol yağmura ihtiyacı var
banner151

Güren TİLKİ

Ülkemizde yılın kurak geçmesi nedeniyle göletlerin kimisi beklenenden evvel kurudu, kimisiyse kurumaya yüz tuttu. Yeteriz yağışlar nedeniyle Gemikonağı’nda bulunan gölet de neredeyse kurudu. Bu günlerde bol yağışlar gelmezse göletteki az miktarda su da kısa sürede tükenecek.

1989 yılında yapımına başlanan ve 1992 yılında tamamlanan gölet’in, 4 milyon 200 metreküp su tutma kapasitesi bulunuyor. Ülkemiz için çok büyük öneme sahip olan gölet, 2015 yılının Nisan ayında dolup, taşmıştı. Ancak, şimdi hali susuz dediğimiz adamızın kanıtı niteliğinde…

Dört mevsim su akışı vardı

Gemikonağı Gölet’i, yapım tekniği açısından tek örnek bir gölet olduğu biliniyor.

Gölet, Gemikonağı deresinden akan suyu tutmak ve dere yatağının altından yılın dört mevsimi boyunca su akışı bulunduğu tespit edilince, bu suyu yüzeye çıkarıp kullanma amacıyla inşa edilmişti.

İki yanı kayalarla kaplı dere yatağına, yaklaşık 300 ayak derine kadar beton enjekte edilmiş ve suyun önü

kapatılarak, yüzeye çıkarılmıştı.

Üretici de mağdur

Lefke bölgesinde damlama sulama sistemi ile yaklaşık 800 dönüm arazi gölet suyuyla sulanırken, Yeşilyurt ve

Gaziveren bölgeleri de buradan faydalanıyor.

Gemikonağı Göleti’nin kurumaya yüz tutması üreticileri de zarara soktu. Onlarca meyve ve sebze yetiştiricisi şimdi ürünlerini sulayacak su bulmakta güçlük geçiyor.

Çatlak toprakta ağaç yetişiyor

İçerisinde çok az miktarda su bulunan göletteki en dikkat çekici görüntü, aşırı sıcaktan kuruyan ve çatlayan toprak.

Toprağın içerisinde çıkan otlar hatta ağaçlar ise, nasır görüntüsü veren toprakta yetişerek büyük bir mucizeyi ortaya koydu.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 09:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110