banner6

Güney sahillerinde aşınma sorunu

banner37

Güney Kıbrıs sahillerinde ciddi bir aşınma sorunu yaşandığı belirtildi.

Güney sahillerinde aşınma sorunu
banner151 banner143

Fileletheros’un haberine göre Rum Çevre Komiseri Yoanna Panayotu, Kıbrıs adasının iklim değişikliği açısından kırmızı bölgede bulunduğuna, bu durumun, insan müdahaleleri ile birlikte aşınma sorununu daha da ağırlaştırdığına işaret etti ve derhal tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Güney Kıbrıs kıyı şeridinin yüzde 40’ının halen aşındığını, bunun kayıtlı olduğunu kaydeden Panayotu, “Aşınmanın 80 metreyi aştığı, yani kıyının yılda iki metre aşındığı yerler de var” dedi.

Panayotu, Güney Kıbrıs toprağının yüzde 13’ünün kıyı olduğu, nüfusun yüzde 40’ının buralarda oturduğu ve çalıştığı ve turistlerin yüzde 90’ının buralarda ağırlandığı dikkate alındığında ekosistemin insan faktöründen gördüğü baskının boyutlarının anlaşılabileceğine işaret etti.

Yoanna Panayotu, derhal önlem alınması gerektiğine dikkat çekerken Rum Bayındırlık Dairesi yetkilisi Stelios Zervos, sorunun çözümü için yetkili birimlerin çeşitli çalışmalar yapmakta olduğunu söyledi.

Kıyılarda aşınmanın ilk kez 80’li yıllarda saptanıp kaydedilmeye başlandığını, sorunun, yılda 50 santimetreye varabildiği bazı kıyılarda çok yoğun yaşandığına dikkat çekti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 12:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104