banner6

Gürültüye 'hayır' dediler

banner37

KKTC’nin Almanya Fahri Konsolosu Doç. Dr. Turgay Hilmi, “çıkardığı gürültü” nedeniyle Girne halkını rahatsız ettiğini savunduğu Lord’s Palace Hotel’in diskosunu protesto etmek için eylem düzenledi.

Gürültüye 'hayır' dediler
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL

KKTC’nin Almanya Fahri Konsolosu Doç. Dr. Turgay Hilmi, çıkardığı gürültüyle Girne halkını rahatsız ettiğini savunduğu Lord’s Palace Hotel’in diskosunu protesto etmek için dün eylem düzenledi.

Hilmi ve ona destek veren eylemciler dün saat 19.00’da otelin önünde “Sadece kendine değil, çevrene saygılı ol”, “Gürültü hak değil, haksızlıktır”, “Gürültü kirliliktir, temiz ol”  yazılı pankartlar açtı.

Eylem, yapılan açıklamanın ardından, Doç. Dr. Turgay Hilmi’nin akordeon eşliğinde eylemcilerle birlikte Kamuran Aziz’in “Kıbrıs bir ada mıdır?” şarkısını söyledi.

Eylemde açıklama yapan Doç. Dr. Turgay Hilmi, otel yetkililerine seslenerek, “Biz sizin komşularınızız. Hepimiz çevrenizde oturuyoruz. Biz sizi bugüne kadar rahatsız etmedik. Öyle bir niyetimiz de yoktur. Fakat siz bizim uykularımızı çalıyorsunuz. Kapı pencere kapatsak da evlerimizde konuşamıyoruz duramıyoruz” dedi.

“Gürültü hak değil haksızlıktır”

Hilmi, açıklamasına şöyle devam etti:

“Biz buraya iyi niyetle geldik. Size derdimizi anlatmaya geldik. Geceleri diskoteğinizden çıkan müzik sesi gürültüye dönüşüyor. Gürültü hak değil haksızlıktır. Ciklos’tan tutun, Bellapais, Ozanköy ve Çatalköy’de gürültünüz sabaha kadar dayanılmaz bir işkenceye dönüşüyor. Eğlenceyi işkenceye döndürme. Müzik ruhun gıdasıdır ama otelin diskosu, geceleri yaptığı gürültü ile müziği zehre döndürüyor. 60 desibelden itibaren ses insan sağlığına zararlı olmaya başlıyor. Sizin kullanmakta olduğunuz ses sistemi 138-142 db’a kadar çıkıyor. Biz 4 kilometre uzakta rahatsız oluyorsak hoparlörlerin önündeki gençlerimizin sağlıklarının ne kadar tehlikede olduğunu düşünmek bile istemiyoruz.”

“Bir mahalle sorunu değil ülkenin sorunu”

Doç. Dr. Turgay Hilmi, gürültü kirliliğinin sadece Girne’de değil, ülke çapında da ciddi bir sorun olduğuna değindi.

Hilmi, “Müzik yapan bazı meyhaneler, kafe ve barlarda da aynı şekilde sabahlara kadar gürültü eksik olmuyor.

Gürültü kirliliktir temiz ol. Düğünlere giden davetliler, düğün orkestralarının gürültüsünden dolayı gelin ve damadı sadece işaret ile anlaşarak kutlayabiliyorlar. Yollarımızda seyreden motorlar ve arabalar özel egsozları ile gece gündüz gürültü yapıyorlar. İnşaatlardan gece yarılarına kadar çıkan seslere ve çevreyi toz toprak içinde bırakmalarına ne demeli. Ses ve çevre kirliliği artık bir mahalle sorunu değil ülkenin sorunudur. Bunun çözümü için bütün taraflar harekete geçmelidir. Denetim, denetim ve denetim” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Turgay Hilmi, çevre kirliliğinin ülkemizde insan sağlığını ciddi boyutta etkileyen önemli bir tehdit haline geldiğine işaret etti.

Hilmi, “Kamuran Aziz’in Kıbrıs bir ada mıdır? Cennetten parça mıdır? diye tanımladığı ve Akdeniz’in turizm cenneti olma potansiyeline sahip ülkemiz her gecen gün cennetten değil, cehennemden bir parçaya dönüşmektedir” dedi.

Hilmi,  “Doğa tahrip edilmekte, çöpler yollara, sokaklara fırlatılmakta ve dünya turizm platformunda pis ülkeler arasında yerimizi almaktayız. Tüm bunlar yetmezmiş gibi ses kirliliği de yerli halkın ve ülkemizi ziyaret eden yabancı misafirlerimizin huzurunu bozan ve tatillerini yarıda kesmelerine neden olan boyutlara ulaşmıştır” diye de konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2017, 12:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110