Güzelyurt Barajı taştı, çöpler su yüzüne çıktı

banner37

Şiddetli yağış, Lefke’den sonra Güzelyurt bölgesinde de barajları ve dereleri taşırdı

banner87
Güzelyurt Barajı taştı, çöpler su yüzüne çıktı
banner90
banner99

TATAR, GÜZELYURT’TAYDI… Yer altı aküferlerinin beslenmesinde önemli bir yere sahip olan Güzelyurt Barajı, taştı. Barajın en büyük sorunu olan kirlilik, yine gün yüzüne çıktı. Suyun üstünde yüzen çöpler, barajın içinin yine çöplük olarak kullanılmaya başladığını ortaya çıkardı. Başbakan Ersin Tatar, aşırı yağışlar nedeniyle su taşkınları yaşanan Güzelyurt ve çevresinde incelemelerde bulundu. Tatar, duyarlılık ve hassasiyet içinde imkanlar çerçevesinde büyük sıkıntılar yaşanmaması için gerekli tedbirleri alan tüm ilgililere teşekkür etti.
 

Güren TİLKİ

Ülke geneline su sağlayan Güzelyurt Barajı, aşırı yağışlar sonrası dün taştı.

Yer altı aküferlerinin beslenmesinde önemli bir yere sahip olan Güzelyurt Barajı’ndaki yaklaşık 1.8 milyon metreküplük suyun, yer altı aküferlerine çekilmesi bekleniyor.

Ancak barajın en büyük sorunu olan kirlilik, yine gün yüzüne çıktı. Barajdan gürül gürül akan suyla birlikte içindeki çöpler de ortaya çıktı. Suyun üstünde yüzen çöpler, barajın içinin yine çöplük olarak kullanılmaya başladığını gösteriyor.

Başbakan Ersin Tatar dün aşırı yağışlar nedeniyle su taşkınları yaşanan Güzelyurt ve çevresinde incelemelerde bulundu.
 

Yılmazköy-Çamlıbel

anayolu üzerindeki dere taştı


   Yılmazköy - Çamlıbel anayolu üzerindeki dere taştı.
   Derenin taşması sonucu sular yolun üzerinden akıp, tarlalara doldu.

Tatar: Tedbirler alıyoruz

Başbakan Ersin Tatar, aşırı yağışlar nedeniyle su taşkınları yaşanan Güzelyurt ve çevresinde incelemelerde bulundu.
   Başbakan Tatar’a, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu, Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, UBP Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz eşlik etti.
   BRT’nin haberine göre, Tatar, sırasıyla Güzelyurt Barajı, Taşpınar kapanan yol ve Yeşilyurt’taki patlayan derivasyon kanalı bölgelerine gitti. Tatar, yetkililerden yaşanan sıkıntılarla ilgili bilgi aldı.
   Başbakan Ersin Tatar, aşırı yağışların devam ettiğine ve birçok bölgenin yağışlardan etkilendiğine işaret etti.
   Tatar, Doğancı, Yeşilyurt ve Taşpınar bölgelerinin de yağışlardan etkilendiğini belirterek, duyarlılık ve hassasiyet içinde imkanlar çerçevesinde büyük sıkıntılar yaşanmaması için gerekli tedbirleri alan tüm ilgililere teşekkür etti.
   Bölgede gözlem yapma şansı bulduğunu kaydeden Tatar, derivasyon ve gölet çalışmalarının gözden geçirilmesi gibi bölgede yapılması gereken yatırımlar bulunduğunu söyledi.
   Başbakan Tatar, sık sık devam eden yağışların bir bakımdan da bereket getirdiğine dikkati çekerek, yağışların su altı rezervlerin yükselmesi, tarım ve narenciye için önemli olduğunu ifade etti.
   Tedbirlerin alınıp yağışların getirdiği su kaynaklarının iyice korunması ve yaşananlardan ders alınması gerektiğine vurgu yapan Tatar, devletin her noktada kendi sorumluluklarının bilincinde kaynaklarını en iyi şeklide değerlendirip gerekli tedbirleri almak için çalıştığını belirtti.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75