banner6

Halkın kafası karıştı

banner37

Sağlık Bakanlığı, ülkedeki tüm denizlerin suyunun temiz olduğunu açıkladı. Denizlerin kirli olduğu yönünde sosyal medyada yer alan görüntüler ve çevrecilerin açıklamaları ise halkı tedirgin etti

Halkın kafası karıştı
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Ülkenin tüm bölgelerindeki deniz suyunun temizlik oranının “mükemmel” seviyede olduğu açıklandı, ancak bu açıklamalar vatandaşı ikna etmeye yetmedi.

Denizlerin kirliliğiyle ilgili sosyal medyada yayılan görüntüler ve çevrecilerin açıklamaları halkı endişelendirdi. Özellikle görüntülerin çekildiği Girne bölgesinde yaşayan birçok kişi, ya denize girmiyor ya da denize girmek için Yeşilırmak, Karpaz, İskele veya Mağusa'yı tercih ediyor. Hatta ciddi sayıda vatandaşın Güneydeki plajlara gittiği kaydediliyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Girne İlçesi'ne bağlı Alsancak'ta yaşam süren vatandaşların bir bölümü, bölgelerindeki denizlere girmediklerini söylerken, diğer bir bölümü ise devletin raporlarına güvenip, bölgelerinde denize girdiklerini anlattı.

Alsancaklılar ayrıca, plajlara giriş için alınan ücretlere de değinerek, “3 çocuklu bir aile kişi başı en az 20 TL ödeyerek nasıl denize girsin?” diye sordu.

Alsancaklılar ne dedi?

Adem Çalık:

Bölgede girebileceğimiz deniz kalmadı. Bir yandan giriş ücretleri diğer yandan kirlilik ciddi bir sorun... Ben bu yaz bir kere denize gittim. Biz beş kişilik bir aileyiz. Kişi başı 20 TL ödediğimizi düşünün... 100 TL sadece iki üç saat denize girmek için... Çok yüksek bir rakam... Ayrıca denizlerin kirli olduğu söyleniyor. Mağusa'ya mı gidelim? O zamanda benzin parası ödememiz gerek.

Ziya Bakça:

Ben Alsancak'ta yaşıyorum. Deniz dibimizde. Ancak denize girmeye cesaret edemiyoruz. Denizlerin temiz olduğunu söylüyorlar. Ancak gördüğümüz, duyduğumuz bazı şeyler bizi tedirgin ediyor. Bu nedenle ben denize gitmiyorum.

Hasan Eşref:

Devlet denizlerde analiz yapmış ve temiz bulmuş. Ayrıca bizim belediyemiz de analiz yaptırdı. Belediyenin yaptığı analizde de sonuçlar temiz çıktı. Bu nedenle benim içim rahattır. Bulduğum her fırsatta denize gidiyorum. Ancak tabi ki biraz daha temiz olması için devletin gerekli tedbirleri alması gerekir. Özellikle gemiler ve yatlar konusunda önlem alınmalıdır. Yatlar ve gemiler pisliğini denizlere boşaltıyor. Bizim belediye başkanımız Fırat Ataser de bu konularda titizlik gösteriyor.

Ali Palabıyık:

Ben her gün sabah denize gidiyorum. Devlet yaptırdığı analizler sonucunda denizlerimizin temiz olduğunu açıkladı. Zaman zaman kirlendiği oluyor. Ancak o da rüzgarın yönüyle alakalı bir durum. Zaman zaman liman tarafından kirlilik geliyor. Bu konuda önlem alınmasını istiyorum. Ancak ben denize gidiyorum.

Kemal Semay:

Her fırsat bulduğumda denize gidiyorum. Devlet denizlerin kirliliğiyle ilgili analiz yaptırdı. Temiz çıktı. Bu nedenle içim rahat... Zaman zaman kirlilik oluyor. Ancak bu kirlilikte çok yoğun bir kirlilik değil. Denize gittiğimde herhangi bir kirlilikle karşılaşmadım.

Kamil Kaçak:

Denize gidiyorum. Ancak gördüklerimiz ve duyduklarımız nedeniyle bazı endişeler var. Bazen insan pisliklerini görüyoruz. Arıtmalar düzenli çalışmıyor. Gemiler bazen pisliğini boşaltıyor.  Bu konuda önlem alınması gerekir. Hükümet daha duyarlı davranmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 08:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104