banner6

Harabe durumdaki 'Ballapais Mezarlığı' restore ediliyor

banner37

Arkın Group ile Girne Belediyesi ortak bir projeye imza atıyor. Proje, Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis gazetesinde geniş yer buldu

Harabe durumdaki 'Ballapais Mezarlığı' restore ediliyor
banner99

Girne’de Bellapais bölgesinde bulunan “Bellapais Mezarlığı”, Arkın Group önderliğinde, Girne Belediyesi işbirliğiyle restore ediliyor.

Türk ve Rum mezarlıklarının bulunduğu bölge, harabeyi andırıyor. “Bellapais Mezarlık ve Restorasyonu” projesiyle söz konusu alan yeniden düzenlenecek.

Restore edilecek alanda şapel, şapele bitişik dinlenme odası ve diğer alanlardaki mezarların çevresinde olan dinlenme yerleri var. Türk ve Rum mezarlıklarının yanı sıra bölgede bir de “Kimsesizler Mezarlığı” yapılacak.

Üç mezarlık, yapılandırma, bir park alanı, bir dinlenme alanı ve şapelin restorasyonunun yer aldığı projenin maliyetinin yaklaşık 700-800 bin Euro’yu bulacağı belirtiliyor.

Kültürel mirasın korunması için teknik yardım ve teknik komite ile uzmanlık sağlamak gerekecek.

Proje fikri, Arkın Group Yönetim Kurulu Başkanı Erbil Arkın’dan doğdu.

banner134

Arkın, restorasyon çalışmasını hediye olarak yapmak istiyor. Ancak kullanılacak tasarım ve malzemenin Ortodoks Kilisesi’nin rızası alındıktan sonra devam etmesi gerektiğini söylüyor.

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis gazetesi, söz konusu projeyle ilgili habere geniş yer verdi.

Güngördü: İki toplumun desteği ve rızasıyla yapılabilir

Politis’e demeç veren Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 1974 öncesinde bölgede yaşayan topluluğa işaret ederek, “Unutmamalıyız. Biz barış, saygı ve sevgi istiyoruz. Bu proje her iki toplumun desteği ve rızasıyla yapılabilir. Bu iş için bizim kriterlerimize göre iki toplumun birlikteliği gerekmektedir. Her iki toplum bu işi bitirmek ve başarılı bir sonuca ulaşmak istiyor” dedi.

Arkın: Mezarlığın durumu ölülere hakarettir

Politis’e konuşan iş adamı Erbil Arkın, birkaç yıl önce, Bellapais’te yürürken son derece kötü durumda olan Rum mezarlığını keşfettiğini belirterek, “Orada küçük bir şapel, neredeyse bir harabe vardı. Mezarlığın bu durumda olmasının ölüler ve ölenler için bir hakaret olacağını hissettim” dedi.

Mezarlık çevresinin iki toplumun konusu olduğunu düşünen Arkın, mezarlık restorasyonu fikrini ilgililere ve halka sunduğunu, olumlu yanıt aldığını belirtti.

Arkın, Girne Belediyesi’nin projeye yeşil ışık yakmasıyla, mimar Ali Yapıcıoğlu ortaklığında planlar hazırlandığını söyledi. Kıbrıs Kızılhaç’ın planlarındaki hataları düzelttiğini ifade eden Arkın, başarılı bir sonuca ulaşacaklarından emin olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2017, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104