Hendek temizlenince, su ortaya çıktı

banner37

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Mağusa surlarını çevreleyen hendekte ‘hatalı çalışma yapıldığı ve biriken yağmur sularıyla hendeğe zarar verildiği’ iddialarını reddetti:

Hendek temizlenince, su ortaya çıktı
banner90
banner8

“SERA NAYLONU MU DÖŞESEYDİM?”… KIBRIS’a konuşan Belediye Başkanı İsmail Arter, Mağusa ve turizme kazandırdıkları hendeği, 2 yılda, elçilik desteğiyle, Eski Eserler Müzeler Dairesi gözetimi ve Anıtlar Yüksek Kurulu onayıyla düzenleyip, aydınlattıktan sonra yürüyüşe ve bisiklet yoluna açtıklarını belirterek, “Hendekte, drenaj çalışması yapmadık. Mağusa’ya bir gecede, metrekareye 72 kilogramın üzerinde yağış düştü. Bu nedenden ötürü hendekte su birikintileri oldu. Kaçınılmazdı, önlemek için sera naylonu mu döşeseydim?” dedi.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, bölgeye düşen aşırı yağış nedeniyle tarihi hendekte biriken yağmur suyuyla ilgili, belediyeyi hedef alan eleştirilere net yanıtlar verdi.

KIBRIS’a konuşan Belediye Başkanı İsmail Arter, Mağusa ve turizme kazandırdıkları hendeği, 2 yılda, elçilik desteğiyle, Eski Eserler Müzeler Dairesi gözetimi ve Anıtlar Yüksek Kurulu onayıyla düzenleyip, aydınlattıktan sonra yürüyüşe ve bisiklet yoluna açtıklarını belirterek, “Hendekte, drenaj çalışması yapmadık. Mağusa’ya bir gecede, metrekareye 72 kilogramın üzerinde yağış düştü. Bu nedenden ötürü hendekte su birikintileri oldu. Kaçınılmazdı, önlemek için sera naylonu mu döşeseydim?” dedi.

Başkan İsmail Arter, şöyle devam etti:

“Hendekte geçmişte de ciddi su birikintisi vardı. Bu su pislikten görülmezdi. Temizlenince ortaya çıktı. Biz hendeğe düzen getirdik, aydınlattık ve yürüyüşe açtık. Hatta geçmiş dönemlerde, Baykal’dan gelen yağmur suyu da, 4-6 inçlik boruyla, hendeğin içine drene edilirdi. Kısacası, Baykal ve Anıt Çarşı Merkezi önündeki yağmur suyunu hendeğe drene edilecek bir sistem vardı. Biz, proje kapsamında o drenaj borusunu iptal ettik. Toprağın süzme veya emme hızı ile yukardan gelen su hızı arasında fark var. Taban suyu yüksek olduğundan, yukarıdan gelen hızlı suyu süzmeye yetiştirmez. Girişlerde, kontrolsüz ve eğimden dolayı yağmur suyu birikiyor. Eskiden doluydu, görülmezdi. Proje düzenlemesiyle bu ortaya çıktı.

Aşırı yağışların miktarı hesaplanarak, denize drene edilebilecek bir proje yapılacak. 2016’da başlayıp 2018’de biten hendek projesinde, yağmur suyunun hendekte birikmesine neden olacak herhangi bir olumsuz dokunuşumuz olmadı. Bundan sonra aşırı yağışlar için, ilgili kurumlarla ortak karar verip adım atacağız.

Hendek Düzenleme Projesi’nde belediyenin bir yanlışı yoktur. Amaç belediyeyi vurmaktır. Bu durum gerekli izin alınıp, teknik kararlar verildikten sonra çözülecek. Onay alınır alınmaz bu durum hemen çözülür.”

“İki yıl öncesine kadar çöplüktü”

Projenin, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun uygun gördüğü şekilde hayata geçtiğine vurgu yapan İsmail Arter, kurulun hassasiyetine değindi ve hendeğin doğal yapısı bozulmadan çalışmaların yürütüldüğünü anlattı.

İsmail Arter, proje çalışmalarının büyük hassasiyet gösterilerek yürütüldüğünü ifade etti ve belediyenin de, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun da hassasiyetinin, hendeğin, doğal yapısına ve dokusuna dokunmamak olduğunu vurguladı.

Projeyi her aşamasında eleştiren paydaşlarının olduğunu ifade eden İsmail Arter, hendeğin, 2 yıl öncesine kadar, yılan ve farelerin cirit attığı, su birikintisiyle dolu bir çöplük olduğunu söyledi.

İsmail Arter, şöyle devam etti:

“Hendek Projesi, elçiliğin finans desteğiyle onay alınmış bir projedir. Toplam maliyeti ise, bir milyon 700 bin TL’dir. Müşavir firma ise Ebi Şirketi’dir. Proje içerisinde aydınlatma, mevcut yürüyüş yolunun iyileştirilmesi vardı. Yürüyüş yolunun iyileştirilmesinde kullanılacak, buri tozu denen malzemenin bulunabilirliği çok zordu. Birkaç yerden bulmuş olmamıza rağmen Ebi Şirketi’nin, ‘Uygun değildir. O değil de bu malzeme olsun’ itirazlarıyla karşılaştığımız, hassas çalışılmış bir projedir. Yağmur suyu drenajı için bir şey yoktu. Düşünülmedi de zaten. Ancak, Meteoroloji Dairesi’nin istatistiklerine bakıldığı zaman, Mağusa’ya bir gecede, metrekareye 72 kilogramın üzerinde yağış düştü. Bu nedenden ötürü hendekte su birikintileri oldu.

Projeyi hayata geçirirken prensibimiz, koruyarak kullanımdı. Projeyi, yürüyüş ve bisiklet yolunu Mağusa’ya ve turizme kazandırmak amacıyla yaptık. Altını çiziyorum, Yağmur drenajını olumsuz etkileyecek hiçbir noktasına dokunulmadı. Mevcut ne ise odur. Yalnızca, hendeğin dışından, hendeğe dıştan gelecek suyla ilgili bir çalışma yapıldı.

Doğal yapısı bozulmasın diye, tuvalet dahi yapmadık. Bu kış, yağmur miktarı çok fazlaydı. Böyle bir şey olması kaçınılmazdı. Ne yapsaydım? Sera naylonu mu çekseydim?

Siyaseten saldıranlar var. Konuyla ilgili görüş ifade eden arkadaşları toplantıya davet ettik. Hendek, belediyenin değil, tüm Mağusa’nındır.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Magusalı
Magusalı - 8 ay Önce

Günaydınlar.bu belediyenin mimarları mühendisleri ne işe yarar o halde.

SIRADAKİ HABER

banner75