banner6

Her yer çöp içinde!

banner37

Beşparmak Dağları’ndaki Bufavento Kalesi’ne giden yol boyunca, inanılmaz bir çevre kirliliği söz konusu

Her yer çöp içinde!
banner99

Emine UYSAL

Girne bölgesinde, Beşparmak Dağları üzerindeki tarihi Bufavento Kalesi’ne gidenler, çöp atıkları ve çöp yığınları ile karşılaşıyor.

Girne- Değirmenlik anayolundan Bufavento Kalesi istikametine doğru giden yol boyunca atılan cam şişe, pet şişe ve çöp atıkları doğal güzelliğe darbe vuruyor.

Deniz seviyesinden 950 metre yükseklikteki Bufavento Kalesi bölgesinde inanılmaz bir çevre kirliliği söz konusu.

Tarihi kaleyi ziyaret etmek için yola çıkan bazı vatandaşlar, KIBRIS Gazetesi'ne gördüklerini aktarırken, “Ülkemizdeki çevre kirliliği sorunu ciddi boyuttadır. Ormanlık alanlar da dahil, her yerde çöp atıkları var. Çevre kirliliği sorunu çok korkunç boyuttadır" dedi.

Bir başka duyarlı vatandaş, "Turistlere rezil oluyoruz. Çevre temizliği konusunda farkındalık yaratılmalı. Her yerde temizlik kampanyaları başlatılmalı. Pisliğe boğulduk. Bufavento Kalesi’ne gidilen yol boyunca her yer pislik içinde. Böyle duyarsızlık olmaz olsun” şeklinde isyan etti.

Çöp atıkları yangına neden olabilir

Eşsiz güzellikteki bölgede tam da Orman Dairesi Müdürlüğü’nün “Yüksek Yangın Tehlikesi” yazılı tabelasının çevresinde daha da korkunç bir çevre kirliliği objektiflerimize yansıdı.

Araçların park edip, manzara izleyebilecekleri alanlara duyarsız vatandaşlarca atılan çöp atıkları endişe yaratıyor.

“Yüksek Yangın Tehlikesi” olduğu belirtilen bölgede, çam ağaçlarının etrafına atılan cam şişe ve atıklar yangın tehlikesini artırıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2017, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104