Hiçbir ceza fayda etmedi

banner37

Peynir altı sularını Güzelyurt Barajı’ndan sonra Kılıçarslan’da boş bir araziye döktüğü tespit edilen İbrahim Kırmızıgil, söz konusu suçu 2013’ten beri işliyor. Kırmızıgil’i bugüne kadar hiçbir şey durduramadı. İşadamı Kırmızıgil, ne kesilen para cezasını ne de faaliyetlerinin durdurulmasını umursadı. Kırmızıgil, atıkları Yayla’ya, Gaziveren’e ve Güzelyurt Sanayi Bölgesi’ne de döktü.

banner87
Hiçbir ceza fayda etmedi
banner90
banner8

Güren TİLKİ

Güzelyurt Barajı’na yıllardır peynir altı sularını döken ve şimdi de Kılıçarslan bölgesini hedef alan kişinin Buluç Süt Ürünleri İşletmesi’nin sahibi İbrahim Kırmızıgil olduğu öğrenildi.

Kırmızıgil’in sadece bu iki bölgeye değil, Yayla’ya, Gaziveren’e, Güzelyurt Sanayi Bölgesi’ne de farklı zamanlarda ürettiği ürünün peynir altı suyunu döktüğü bildirildi.

Çevre Dairesi’nin Güzelyurt şubesinden elde edilen bilgiye göre, İbrahim Kırmızıgil’e defalarca para cezası kesildi hatta kısa sürelerle faaliyetleri durduruldu. Ancak Kırmızıgil, bu duruma hiç aldırış etmeden peynir altı sularını boş bulduğu arazilere dökmeye devam etti.

Yasaya göre, peynir altı sularını çevreye dökmek suç. Suçu işleyen kişilerin cezası ise asgari ücretin katları ve/veya faaliyetlerin durdurulması şeklinde.

Kırmızıgil, bayramdan sonra açıklama yapacak

İbrahim Kırmızıgil’e dün söz konusu olayla ilgili ulaşmaya çalıştık. Kırmızıgil, durumu izah etmek için konuşmayı önce kabul etti ancak daha sonra telefonlarımızı yanıtsız bıraktı. Aracı kişilerin verdiği bilgiye göre, Kırmızıgil bayramdan sonra açıklama yapacak.

Çevre Bakanlığı devrede

KIBRIS Gazetesi’nin “Yeni çevre felaketi yaratıldı” başlıklı haberinin ardından Turizm ve Çevre Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık, haberimizi ihbar olarak kabul ederek olayla ilgili araştırma ve soruşturma başlattı.

Arkın: Araştırıyoruz, bu kişiye daha önce yer gösterdik

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın Çevre Müsteşarı Bülent Arkın, çevre duyarlılığının önemine işaret ederek konuyla ilgili araştırma başlattıklarını ifade etti. Arkın, söz konusu şahsa daha önce birçok kez ceza kesildiğini doğrulayarak, bu tür suçların önlenmesi için uğraştıklarını söyledi.

Arkın, Kılıçarslan’a peynir altı suyu döken kişiye atıklarını Haspolat eski Arıtma Tesisi’ne dökmesi konusunda yer gösterildiğini belirtti.

Ne para cezası ne de faaliyet durdurma işe yaradı

Çevre Dairesi’nin Güzelyurt şubesinden edinilen bilgiler oldukça şaşırtıcı. İbrahim Kırmızıgil’e 2013 yılından beri cezalar kesiliyor ancak uygulama yerini bulmuyor.

4 Mart 2013, 4 Ekim 2013 ve 3 Mart 2014’te üç ayrı ihbarname alan Kırmızıgil, ihbarlara uymaması nedeniyle 17 Kasım 2014 tarihinde asgari ücretin üç katı olan 5 bin 25 TL’lik para cezası aldı.

Kırmızıgil, bu cezaya rağmen suç işlemeye devam etti ve 14 Aralık 2015’te asgari ücretin üç katı kadar daha ceza alarak 5 bin 190 TL para cezası ödemesine karar verildi.

Kırmızıgil, 22 Mayıs 2014’te 390 TL, 15 Mayıs 2014’te 390 TL, 8 Eylül 2015’te 432 TL, 30 Aralık 2015’te ve 26 Haziran 2014’te 7 gün, 29 Şubat 2016’da bir ay faaliyetten men edildi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75