Hurmalar devletten ilgi bekliyor!

banner37

Lefkeliler, ilçeleri ile özdeşleşen tarihi hurma ağaçlarını için için kemiren zararlılara karşı verilen mücadelede yardım çağrısı yapıyor. 2 yıldır Kırmızı Palmiye Böceği tarafından istila edilen Lefke’deki hurma ağaçlarının yarısı yok oldu; geriye kalanların kurtarılması için maddi desteğe ihtiyaç duyuluyor

Hurmalar devletten ilgi bekliyor!
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Lefkeliler, 2 yıldan bu yana 150-200 yıllık tarihi hurma ağaçlarını tehdit eden Kırmızı Palmiye Böceği’yle mücadele edebilmek için devletten daha fazla ilgi bekliyor.

Lefkeliler, 2 yıl önce, Lefke Turizm Derneği, Lefke Belediyesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ve Lefke Kooperatifi ile bir araya gelerek, “Bir Hurma da Sen Kurtar” sloganıyla başlattıkları proje kapsamında, hükümetin, bu zararlı ile mücadelede sadece ilaç yardımında bulunduğunu anlattı.

Tarihi hurma ağaçlarının kurtarılması için geriye kalan ve ciddi maliyet oluşturan işçilik, kapasite geliştirme ve her ağaca takılan 2 adet aparatın, gönüllülerden toplanan bağışlarla alındığını belirten Lefkeliler, 2 bin hurma ağacından, sadece bin 150’sinin kurtarıldığını hatırlattı.

Lefkeliler, gönüllülerden toplanan bağışlardan oluşturulan kaynağın tükendiğini ve bu nedenle bu zararlıyla mücadele edebilmek için hükümetten daha çok ilgi beklediklerini kaydetti.

Bin 150 ağaç kurtarıldı

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, derneklerinin, 2 yıl önce, Lefke Belediyesi, Lefke Avrupa Üniversitesi ve Lefke Kooperatifi ile bir araya gelerek,“ Bir Hurma da Sen Kurtar” sloganıyla bir proje başlattıklarını hatırlattı.

Hasan Karlıtaş, “Bir Hurma da Sen Kurtar” sloganıyla insanların çevre ve doğaya bakışını güçlendirmek istediklerini söyledi.

Lefke ilçesinin 2 bin adet hurma ağacıyla, ülkemizde en fazla hurma ağacı barındıran bölge olduğuna dikkat çeken Karlıtaş, 2 yıldan bu yana hurma ağaçlarını tehdit eden Kırmızı Palmiye Böceği’nin, Güney Kıbrıs’ta, Türkiye’de, başta Mersin kıyıları ve çeşitli noktalarında görülen bir hastalık olduğunu kaydetti.

Hasan Karlıtaş, 2 yıl önce Kırmızı Palmiye Böceği zararlısının hurma ağaçlarını ciddi derecede tehdit etmeye başladığını ve bu nedenle de derneklerinin, ilgili kurumlar ve proje ekibinin, hastalığı yenmek için ne yapabilecekleri konusunda düşünmeye başladıklarını bildirdi.

Bu çalışmalar kapsamında önce hükümetle görüştüklerini anlatan Karlıtaş, hükümetin ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin, Kırmızı Palmiye Böceği’yle yaptıkları mücadelede kendilerine ilaç tedarikinde yardımcı olduklarını anımsattı.

Hasan Karlıtaş, mücadelenin sadece ilaçla olmayacağını, projelerinin sürdürülebilir hale gelmesi için işçilik, kapasite geliştirme ve her bir ağaç için 2 adet aparat alınmasının gerektiğini ifade etti.

banner134

Lefke Belediyesi, kooperatif, derneklerinin çeşitli kampanyalar düzenleyerek gönüllülerin yaptığı bağışlardan oluşan fonlarla bin 150 adet ağacın gerekli bakımını yaptıklarını anımsatan Karlıtaş, ağaçların çok önemli bir bölümünün bu proje sayesinde kurtarıldığını dile getirdi.

Hükümet sadece ilaç yardımıyla kalmamalı

Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, ancak gönüllülerle topladıkları kaynağın tükendiğini söyledi.

Projenin sürdürülebilirliği için kasım ayından itibaren tekrardan mali ve teknik desteğe ihtiyaç olacağına vurgu yapan Karlıtaş, hükümetin bu kez sadece ilaç yardımı ile değil, diğer alanlarda da proje ekibine yardımcı olması gerektiğini kaydetti.

Hasan Karlıtaş, kendilerine göre hurma projesinin ilgi beklediğini söyledi. Lefke’nin pilot bölge ilan edilmesi ve bunun dışında diğer bölgelerdeki hastalıklı hurma ağaçlarının da tedavi altına alınması gerektiğine işaret eden Karlıtaş, hurmalardaki sorunun sadece Lefke’nin değil, tüm Kıbrıs’ın sorunu olduğunun altını çizdi.

Hasan Karlıtaş, 5 Kasım’da hurma festivali yapacaklarını ve bu konuda farkındalık yaratmak için çeşitli düşünceleri de olduğuna değindi.

“Lefke, Tarih ve Hurma” adı altında bir proje hazırladıklarını belirten Karlıtaş, hurmanın tarihi bir ağaç olduğunu ve bu nedenle “Bir Hurma da Sen Kurtar” projesinin sürdürülebilir olması için yine ilgili kurumlar ve hükümetin yardımını beklediklerini açıkladı.

Devletin bu projeye sahip çıkmasının hem Lefke’ye, hem de Kıbrıs’ın geneline fayda sağlayacağını ifade eden Hasan Karlıtaş, geçtiğimiz yıl projenin gönüllülük ağının daha fazla olduğunu, projenin pahalı ancak çevreci ve doğa dostu olduğunu söyledi.

Lefke Turizm Derneği Başkanı Karlıtaş, şunları kaydetti:

“200 yaşına kadar gelmiş ağaçlar vardır. Her bir ağacın ölmesi demek 150-200 yıllık tarihi ağaçların ölmesi demektir. Umarız ki gerekli destek sağlanır. Hükümete mesajımız, bu projeye ilgi göstermesidir. Sivil toplum, belediye ve üniversite ile ortak hareket ederek, hep birlikte, ekip işbirliğiyle hurmalarımızı kurtaralım ve geçmişten gelen bu değerli ağacımızı geleceğe taşıyalım”.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 08:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75