banner6

İnek sütü taban fiyatına 4 kuruş artış

banner37

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı  tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik alınan kararları açıkladı.

İnek sütü taban fiyatına 4 kuruş artış
banner151 banner143

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin gerçekleştirdiği  eylem devam ederken dün gün  boyu Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün de katılımıyla Başbakanlık’ta gerçekleştirilen görüşme ve çalışma toplantıları sonrasında Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bir basın açıklamasıyla hükümetin aldığı kararları üreticiler ve kamuoyuyla paylaştı.

Bakanlıkardan yapılan açıklamaya göre basın açıklamasında, Hayvan Üreticileri Birliği’nin ortaya koyduğu taleplerin hükümet tarafından görüşüldüğü belirtilerek, tarım sektörünün sorunlarının bütünlüklü olarak ele alınması için Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği ve Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği ile bir süredir sürdürülen görüşmelerin neticelendirilmesi için de adım atılarak ilgili birlik yöneticileriyle de gece boyunca görüşüldüğü kaydedildi.

Üreticilerin evlerine dönebilmeleri için işlerinin başında olmalarına olanak sağlayabilmek ve Lefkoşa’da halkın huzurunu sağlayabilmek adına bugün yapılması öngörülen  toplantıların dün akşama  alındığı kaydedilen açıklamada, Küçükbaş Hayvan Üreticilerinin ortak taleplerinin değerlendirilmesi sonucunda, üretimin sürdürülebilmesine katkı koyabilmek için küçükbaş hayvan üreticilerine kuraklık desteği adı altında destek verilmesi kararı alındığı kaydedildi.

Hayvan başı arpa yardımı: 15 kilo

Söz konusu açılımın, hükümetin bütün imkanları zorlanarak gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, 2 Milyon 800 Bin TL’lik bütçe yaratılarak 15 kilo hayvan başı arpa yardımı yapılması noktasında mutabık kalındığı da dile getirildi.

Ayrıca yapılan açıklamada, küçükbaş hayvan sütünün alımının garanti altına alınması maksadıyla üretilecek bir kararla imalatçılara küçükbaş sütünün alım koşulu getirileceği kaydedildi.

Renkli mazota geçilememesinden doğan yük hafifletildi

Öte yandan, söz konusu açılımın tarımın tüm sektörlerine yayılabilmesinin sağlanması adına, ülkede her şartta üretim yapmaya çalışan çiftçi, narenciyeci, balıkçı, patates üreticileri, sebze, meyve ve sulu yem bitkisi üreticilerinin renkli mazot kullanımına geçilememesi nedeniyle doğan yükün hafifletilmesi maksadıyla “Tarım Destek Projesi” çerçevesinde 7.5 Milyon TL’lik bir katkı sağlanmasına karar verildiği açıklandı.

Süt satışı ile ilgili karar

Hayvan üreticileri ile yapılan görüşmeler sonrasında alınan diğer kararlar hakkında bilgiler de verilen açıklamada, sütün gönüllülük esasına bağlı olarak serbest satışında, hayvancılar birliğinin sözleşmeye ekleyeceği maddelerin de dikkate alındıktan sonra yürürlüğe girmesi noktasında mutabakata varıldığı belirtildi.

Arpa ve balyaya sübvanse

1 Ocak 2017 tarihine kadar dolar artışlarının yemlik arpanın satışına yansıtılmaması ve kilogramda 65 kuruş olarak sabit kalmasını sağlayacak sübvanse uygulaması noktasında karara varıldığı da ifade edilen açıklamada, üreticilerin talebi olmamasına rağmen dolardaki artıştan etkilenen balya fiyatlarının da sübvanse edilerek fiyatının mevcut şekilde kalmasının sağlandığı vurgulandı.

İnek sütü taban fiyatına 4 kuruş artış

Alınan kararlar çerçevesinde inek sütünün taban fiyatına artış da yapıldığı belirtilerek, 4 kuruş daha artış yapılarak satışının 1.32 TL olarak yapılmasında mutabakata varıldı.

“Tüm bunlar hükümetin üretici dostu kimliğinden hareketle, tüm imkanlar zorlanarak yaratılan bütçeyle sağlanmıştır” denilen açıklamada, amacın üretimin devamlılığının sağlanması olduğu vurgulandı. Açıklamada, üreticilerin inek sütünde 1300 LT olan destek kotasının 2 Ton’a çıkarılması yönündeki taleplerinin ise çok daha geniş kapsamlı olarak ele alınması gerekliliğinden hareketle, konunun çalışmalar tamamlandıktan sonra değerlendirileceği de dile getirildi.

Sosyal güvence

Öte yandan, büyükbaş hayvan üreticileri ve çiftçilerin sosyal güvencelerinin sağlanması maksadıyla, varılan mutabakatla teşvik kapsamında olan üretici kesimin sosyal sigorta kayıtlarının yapılması koşula bağlandı. Ayrıca, küçükbaş hayvan üreticilerinin sosyal güvence altına girebilmelerinin sağlanması için çalışma yapılması konusunda mutabakata varıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 12:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104