banner6

İnşaat atıkları, bahçe yollarına kullanıldı

banner37

Güzelyurt Belediyesi, moloz atıklarından alt yapı malzemesi elde ediyor.

İnşaat atıkları, bahçe yollarına kullanıldı
banner151

Çevre ve görüntü kirliliğine neden olan inşaat atıkları, ülkemizin önemli sorunlarından biri…

Bu kirliliğin önüne geçmek için Güzelyurt Belediyesi, trafiğe kapalı bir bölgede toplanan moloz atıklarından mobil paletli kırıcı sayesinde alt yapı malzemesi elde ediyor.

Birkaç ay önceki çalışmamızda bu işlemi gerçekleştirmiştik.

Moloz yığınlarının geri dönüşümde nasıl kullanıldığını merak ediyorduk. Bu haftaki çalışmamızda da kırılarak öğütülen inşaat atıklarının bahçe yollarında nasıl kullanıldığını gördük.

Aldağ: Bahçelerdeki yolların her yıl bakımı yapılıyor

Çalışma öncesi bilgi aldığımız Güzelyurt Belediyesi Müdürü Süleyman Aldağ, Güzelyurt’ta çok geniş bir alanda narenciye bahçeleri bulunduğunu söyledi.

Aldağ, bu bahçelerdeki yolların her yıl bakımının yapıldığını ve yenilendiğini vurguladı. Aldağ, biriken moloz yığınlarının mobil paletli kırıcıyla parçalandıktan sonra bahçe yollarında kullanıldığını belirtti.

Bu bilginin ardından greyder araçla yola koyulduk, bahçe yollarına geldiğimizde çakıl toprak karışımlı eğimli bir yolla karşılaştık.

Bunaltıcı sıcaklarda narenciye ağaçlarının arasında yol çalışması için canla başla çalıştık. Toprağın eğimini düzeltmek ve kuruyan otları temizlemek için greyder araçla yolun üzerinden geçtik.

Greyderden sonra kamyonla öğütülen moloz yığınlarını bahçe yoluna boşalttık. Boşalttıktan sonra greyderle tekrar üzerinden geçtik. Bu işlemin ardından sulama yapıp, toprağın biraz yumuşamasını sağladık.

Silindir aracıyla da son kez yolun üzerinden geçtik.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2017, 11:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110