İş aracıyla 'sahil temizliğine' müdahale

banner37

Büyükkonuk Belediyesi’nin Kaplıca sahilinde iş araçlarıyla yaptığı ve adına “temizlik” dediği uygulamaya İskele Kaymakamlığı ve Çevre Dairesi müdahale etti… Çalışma sonlandırıldı, denizin dibinden çıkarılan kum sahile yayıldı

İş aracıyla 'sahil temizliğine' müdahale
banner90

Ayşe BULUT

Büyükkonuk Belediyesi’nin önceki gün Kaplıca’daki deniz atıkları nedeniyle, 6 çocuğun alerji olmasını gerekçe göstererek iş makinesiyle sahile girip, denizin dibini kazımasına İskele Kaymakamlığı ile Çevre Koruma Dairesi müdahale etti.

Yapılan işlem durduruldu, iş aracı sahilden çıkarıldı, deniz dibinden kazınan kum, sahile yayıldı.

KIBRIS, önceki gün yapılan çalışmada deniz dibinden çıkartılan kumun, kamyonlarla boş bir araziye taşındığını saptadı. Yetkililerin de bilgisine gelen bu konuya da müdahale edildi ve söz konusu kumun sahile yayılması sağlandı.

Yetkililer, belediyenin yaptığı işlemi mercek altına aldı. Belediye hakkında rapor yazan yetkililer, yazının değerlendirileceğini ve belediyenin yaptığının yanlış olup, olmadığına, sahilde tahribat yaratılıp, yaratılmadığına bakılacağını ifade etti.

Önce değerlendirme sonra işlem

banner9
KIBRIS’ın dün “Bu nasıl temizlik?” başlığıyla, ön sayfadan fotoğraflarla duyurduğu doğa tahribatına vatandaş da yetkililer de kayıtsız kalmadı.

KIBRIS’taki fotoğrafları gören İskele Kaymakamlığı ve Çevre Koruma Dairesi yetkilileri dün Kaplıca sahiline gidip, incelemelerde bulundu.

İskele Kaymakamlığı’ndan elde edilen bilgilere göre, Kaplıca plajındaki tahribat yerinde görüldü. Kaymakamlık yetkilisinin, denizden çıkarılan kumun kumsala yayılması için Büyükkonuk Belediyesi’yle konuştuğunu kaydedildi. Kaymakamlık yetkilisi, belediye hakkında yazı yazıldığını, değerlendirme sonrası işlem yapacaklarını söyledi.

Aktolgalı: Endemik bitkilere zarar verilmedi

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı da, dairesi yetkililerinin dün Kaplıca plajında incelemelerde bulunduğunu belirtti.

Orada denize giren bazı çocukların ve vatandaşların sahile vuran deniz atıkları ile yosunlar nedeniyle alerji olduklarını ifade eden Aktolgalı, belediyenin de atıkları temizlemek için dozerle deniz içinde temizlik yaptığını ifade etti.

Aktolgalı, ilk izlenimlere göre iş aracının endemik bitkilere ve kum zambaklarına herhangi bir zarar vermediğini tespit ettiklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108